Forum

VLAN ortamında apta...

Bildirimler
Hepsini Temizle

VLAN ortamında aptal switchin etkisi varmıdır?

6 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
377 Görüntüleme
(@rustemaldatmaz)
Gönderiler: 96
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba 

VLAN ortamında aptal switchin etkisi varmıdır işleyişi bozacak bir etki yaparmı yaparsa ne yapmamız gerekir?

ikinci bir soru : switchlerde ayarlamaları yaptıktan sonra bu vlan ların internete çıkması için güvenlik duvarında birtakım ayarlar yapmamız gerekiyormu?

teşekkürler.

Gönderildi : 28/09/2023 16:29

(@serkanates)
Gönderiler: 1281
Üye

Merhaba;

En temelde yönetilemez (aptal) switchler takılı olduğu porta göre hareket ederler. Örneğin yönetilebilir switche bağlı olduğu port it vlanı olarak ayarlanmış ise, yönetilemez switchin tüm portları da it vlanındaymış gibi hareket eder.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 28/09/2023 16:58

(@hasanhuseynozer)
Gönderiler: 86
Trusted Member

Merhaba, ortamda 802.1x gibi bir alt yapı planlanmadıysa herhangi bir sorun ile karşılaşmazsınız. Dummy switch'in portu yönetilebilir olan switch'in hangi portuna bağlı ise oradaki vlanı üzerinden geçirir. Hiç bir ayar yapmanıza gerek yoktur.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/09/2023 19:22

(@berkayguzelbeyoglu)
Gönderiler: 227
Reputable Member

Merhaba, yönetilemez dummy swler teoride yorumlardaki gibi hangi vlan'a üye port'a bağlıysa diğer portları da o vlan da olur. Tabi ki pratikte dummy sw'ler yüzünden çok kez sorun yaşadım. Dummy Sw'nin bağlandığı sw de STP (BPDU vs) ve loop detected ayarlarının yapıldığına emin olmanızı kesinlikle öneriyorum.

iyi çalışmalar.

Gönderildi : 28/09/2023 22:39

(@rustemaldatmaz)
Gönderiler: 96
Estimable Member
Konu başlatıcı

Cevaplarınız için teşekkür ediyorum.

herkese iyi çalışmalar.

Gönderildi : 29/09/2023 09:23

(@bsonmez)
Gönderiler: 13
Active Member

Vlan sonrası Firewall da route eklemeniz gerekir.

Gönderildi : 29/09/2023 17:34

Paylaş: