Forum

Switchlerin Portlar...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Switchlerin Portlarındaki Yük hak.

4 Yazılar
3 Üyeler
6 Likes
684 Görüntüleme
Yiğit Savaş
(@atlantisegidek)
Gönderiler: 96
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Switchlerin portlarına ne kadar yük bindiğini nasıl test edebilirim? Mesela, 1 saatte şu kadar bytes veri akışı oldu.

Web arayüzünden bazı değerleri görebiliyorum fakat bunlar switchin açık olduğundan beri olağan değerler sanırım. Portu shout down edip tekrar açtım sıfırlanmadı.

photo 2021 08 10 11 22 30 (2)

Bunu öğrenmek istememim sebebi kabin içi switchlerin iletişimi için gbic portunu kullanmalı mıyım onu kontrol etmek istiyorum. Switchler 1G destekliyor.

İlgi ve alakanıza teşekkür eder sağlıklı günler dilerim.

Bu konu 3 yıl önce 2 defa Yiğit Savaş tarafından düzenlendi

Gönderildi : 11/08/2021 23:44

(@serkanates)
Gönderiler: 1278
Üye

Günaydın;

Bunun için bir loglama ürünü kullanmalısınız. En basit hali ile snmp protokolü üzerinden switchlerinizi dinler, üzerindeki verileri (trafik, sıcaklık, çalışma durumu vb.) kayıt altına alabilirsiniz. Ücretli yazılımlar olduğu gibi açık kaynak kodlu (desteği ücretli) yazılımlarda mevcut. Açık kaynak kodlu yazılımlar için cacti veya zabbix deneyebilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 12/08/2021 07:56

(@suleymank)
Gönderiler: 14
Eminent Member

Merhaba,

Bazı switch'ler kendi arayüzlerinde görsel grafikler sunabiliyor ancak genel olarak bu özellik çok yeni nesil switchlerde yada üst seviye ürünlerde mevcut.

Eğer bu şekilde bir izleme şansınız yoksa sizin Zabbix gibi bir monitoring programı ile o switch'i izlemeniz gerekmektedir.

sw

Örnek olması için Zabbix üzerinde izlediğim bir switch'e ait ilgili 3 portu seçerek portlardaki yük durumunu birkaç tık ile görüntüledim. Sağ üst kısımda istediğiniz zaman aralığını seçerek grafik üzerinde periyodu belirleyebilirsiniz.

Bu tarz grafikleri Zabbix üzerinde kolayca elde edebilir ve isterseniz kendiniz de oluşturabilirsiniz.
Detaylar portal üzerindeki makalelerde mevcut.

https://www.cozumpark.com/author/suleymank/

Gönderildi : 12/08/2021 08:28

Yiğit Savaş
(@atlantisegidek)
Gönderiler: 96
Estimable Member
Konu başlatıcı

Zabbix i makale yardımı ile uygulayacağım, harikasınız hocalarım eksik olmayın.

Gönderildi : 12/08/2021 12:38

Paylaş: