Forum

Subeden Merkezdeki ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Subeden Merkezdeki masaüstü uygulamasını calıstırmak

8 Yazılar
4 Üyeler
2 Likes
604 Görüntüleme
(@seckincizer)
Gönderiler: 130
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

8 Sube 1 Merkezimiz mevcut.8  Sube, Merkeze,Merkezdeki "openvpn Server" ile baglı.Merkezin hızı 60 Mbps,şubeler ise 40 Mbps

Her subede simetrik Metro Ethernet kullanıyoruz.

Merkezde 2 adet Masaüstü uygulaması (.exe) ile calısan program mevcut.

Merkezdeki kullanıcılar bunu kendi masaüstlerindeki her iki programın kısayoluyla rahatlıkla kullanabiliyorlar.

Fakat şubelerde bu mümkün değil.
Şöyleki ;

Programın acılma süresi çok uzun(2 dk).Bir işleme tıklayınca gelmesi çok uzun.Hiç bir işlemi randımanlı yapamıyorlar.

Merkezdeki kullanıcılardan Merkezdeki sunucuya ping ms leri <1 ms altı.. Şubelerden merkezdeki sunucuya ping ms leri ortalama 23 ms.

Örnegin şubeden merkeze bir 50 MB'lik bir dosya kopyalarken,13-14 saniye sürüyor.40 Mbps=5 MB .. 50 MB'lik bir dosya 10 saniye değil de 12-13 sn de geliyor ki bence normal.

Şubelerde hiç bir zaman hız aşımı olmuyor.Ve bu şubelerde,Merkezdeki web tabanlı programlar rahatlıkla kullanılabiliyor,yavaşlık yok.

Bu konuyu Merkeze konumlandırabileceğim RDP sunucusundan başka halletmenin bir yolu varmıdır sizce ?

SSL Vpn yerine ipsec Vpn fark edecegini çok düşünmüyorum ?

Veya bu şekilde bir yapısı olan birisi varsa RDP dışında bir çözüm önerisi olabilir mi ?

Bu konuyu çözmek için nereden başlamam gerekir

Not:Bütün şubelerde tek switch var,kenar switch veya aptal switch yok.

Teşekkürler

Saygılarımla

Gönderildi : 01/11/2020 20:26

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

exe doğası gereği bu şekilde çok çalışmaya özgün değildir, sizin internal hatlarınız minimum 100mbit ama önemli olan latency yani gecikme, burada isterseniz aşağıdaki makale ile denemeler yaparsınız ancak bu tür exe tabanlı programlarda performansı arttırmak için çok daha fazla yatırım yapmanız gerekir ki bu doğru bir çözüm olmaz.

En mantıklı çözüm pek çok şirketin yaptığı gibi şubeleriniz için bir veya birden fazla RDS sunucusu kurmanız olacaktır. Ancak RDS Farm ve roaming profile bilmeniz gerekli, aksi halde birden çok rds olması sizi çok zorlayabilir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 01/11/2020 23:36

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4298
Co-Helper

Uygulamanın analiz edilmesi, geliştirme tekniklerinin uygunluğu kontrol gerekir. Belirttikleriniz genel sorunlara işaret ediyor aslen sorun değil tercihlerle ilgili. Şöyle ki uygulama sql, access vb klasik db mimarisi kullanıyor ve lan network erişim tekniklerine göre yazıldıysa wan, vpn networklerde anormal performans sonuçları oluşuyor bunlar caching, memory, session kullanımı ile alakalı. Pandemi sonrası böyle bir uygulamada sorun yaşıyoruz bizde. Uygulamayı cloud, web'e uygun geliştirmek, değiştirmek veya rdp üzeri kullanmaktan başka bir çözümü olmuyor genellikle.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/11/2020 12:50

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar @SeckinCizer ,

Bu konuda  ben de Hakan ve Ibrahim bey ile  aynı  düşüncelere sahibim genel olarak bu  tarz  uygulamaları  uzak şubelerde arada  çok iyi bir wan  bağlantınız  yok ise RDS serverlar  üzerinden  çalıştırmak  en  makul yöntemdir.RDS  yapısına  geçip aynı zamanda da  remoteapp  ile  uygulamalarınızı  çalıştırırsanız  kullanıcılar  tekrardan rds  serverlara  login  olmadan uygulama  direkt  kendi  bilgisayarlarında  çalışır  gibi  çalışabilir , aynı  zamanda  remoteapp destekleyen 3rd  party  rdp client  yazılımı  ile  kullanıcılarınızın  masaüstindeki  bir kısayola  tıklayarak çalışmasını  sağlarsınız. Benzer  bir  projeyi geçen  ay  yaptık  masaüstündeki  kısayolların simgesini de Netsis ( Projede  netsis  kullanılıyordu )  simgesi ile  değiştirdik.Kullanıcılar  sadece  masaüstündeki  kısayola  tıklayıp  uygulamayı  çalıştırıp  kullanıyorlar  arkaplanda  RDS üzerinde  çalışıyor son kullanıcılar  içinde  oldukça iyi  oluyor  tekrar Rds server a  login  olup  oradan uygulamayı  çalıştırmak  vb  gibi  yabancı  olabildikleri  eylemleri  gerçekleştirmiyorlar.

Özetlersek RDS  yapınızı  kuracaksınız , çalıştıracağınız Exe ler  için remoteapp mimarisini  kuracaksınız ve  son  kullanıcılara  THINSTUFF TSX CLIENT  uygulamasını  kuracaksınız ve rds server  için  remoteapp  kısayolu oluşturacaksınız. Kullanıcı  masaüstündeki kısayola  tıklayacak ve  uygulamayı çalıştıracak oldukça  kullanışlı olacaktır ki kullanıcılarınız  zaten arkapalanda  uygulamanın rds serverda  çalıştığını vb teknik detayları  bilmeden uygulamayı kullanabilecek.

Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 02/11/2020 13:28

(@seckincizer)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hakan Bey,İbrahim Bey ve Cumhur Bey

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

Aynen Hakan Bey.Söz konusu program snif edilse,yavaşlatan kısımlar çıkarılsa hatta hat hızları 100 Mbps'e çıkarılsa bile lokaldeki performansı vermeyeceğine emin olur gibiyim.

İbrahim Bey,tamda dediğiniz gibi klasik db uygulaması kullanıyor(Firebird db)

Cumhur Bey kesinlikle deneyeceğim.Burdan bilgi veririm.

Sizlere sormak istediğim birsey daha var.Öncesinde bilgi paylaşıyım.

Yapımızda Domain yapısı yok,maliyetten dolayıda böyle bir olaya girmemiz uzun bir süre söz konusu değil.Yani Workgroup.

Elimdeli Lisans Server 2016 Lisansı,RDS lisansları ise 30 Rds+30 User Cal.

RDP sunucusu kurduğumda,Users tabının Enviroment kısmı çalışmıyor.İnternetten incelediğimde  2 çözümü var.

1)Sunucuyu domaine dahil edersek çalışır.(Bizim için mümkün değil maalesef)

2) User Cal lisansları ,Device Cal lisansları  ile değiştirilmeli...Bende satın aldıgımız yeri aradım.Maalesef değiştirme süresi geçti.Yeni aldırma şansım yok.

Mecbur Server 2012'ye downgrade ettim orda 'Enviroment' tab'ı çalışıyor.

Soracagım soru şu;

Daha seri daha hızlı olan Web Rdp kullanmak istiyorum ama maalesef buda Workgroup olayına takıldı 🙁

1)"Rdp sunucusu Domaine dahil edilmeden Web Rdp çalışmaz" gibi bir bilgiye sahip misiniz,duydunuzmu acaba ?

2)Cumhur Bey sizin önerdiginiz uygulama Web Rdp'nin (hız Efektiflik,networku az yorma opsiyonları) aynısı diyebilir miyiz.sizin önerdiginiz uyugulamada Sunucuya Domain şartı varmıdır ?

Benim yerimde olsanız ne şekilde ilerlerdiniz .

Verdiginiz bilgiler için tekrar teşekkür ederim.

Saygılarımla

Gönderildi : 02/11/2020 21:39

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4298
Co-Helper

https://www.cozumpark.com/community/ipucu/1-soru-1-cevap-workgroup-ortamlara-rds-lisans-tipi-ne-olmali/
https://www.cozumpark.com/community/lisanslama-4/windows-server-2019-rds-hk/

Taleplerinize göre elinizdekileri revize etmeniz gerekli doğal olarak.

1. Şunu düşünün domain olmadan kullanıcıları nasıl yöneteceksiniz.:) Şuan şubeli yapıda file access'leri dahi oldukça karmaşık, zorlaştırıcı, muhtemel güvenliği zayıf şekilde yönetiyorsunuzdur.

Bildiğim kadarıyla güncel os'larda rds farm'ı ideal yönetebilmek için domain gerekli.

Yani önünüze değişim maliyetleri çıkıyorken sizin bir şekilde yönetimi ikna edip merkezi yönetim başarımınız açısından da domain yapısına geçmeniz lazım. Yönetime user cal'leriniz ile yasal hazır durumda olmadığınızı anlatabilirsiniz.
RDS de gpo bile çok önemli bir ihtiyaçtır. 3rd uygulama kullansanız dahi domain büyük gereklilik.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/11/2020 23:21

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Neden domain yapısına geçmiyorsunuz? İstemci makineleri home lisansına mı sahip? Yoksa CAL lisansı mı almak istemiyorsunuz?

Workgroup tecrübem ne yazık ki yok, malum tüm müşterilerim ve çalıştığım ortamlar domain ondan benim yorum yapmam çok doğru olmaz. Çok kullanılan bir ortam olmadığı için benim araştırmam da bana zaman kaybı ama bilen bir arkadaşım belki yorum yapabilir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/11/2020 23:43

(@seckincizer)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @hakanuzuner

Neden domain yapısına geçmiyorsunuz? İstemci makineleri home lisansına mı sahip? Yoksa CAL lisansı mı almak istemiyorsunuz?

Workgroup tecrübem ne yazık ki yok, malum tüm müşterilerim ve çalıştığım ortamlar domain ondan benim yorum yapmam çok doğru olmaz. Çok kullanılan bir ortam olmadığı için benim araştırmam da bana zaman kaybı ama bilen bir arkadaşım belki yorum yapabilir.

Merhaba Hakan Bey
2'ser Adet Sunucu(1'i DC'nin online  yedeği)2 'ser Adet Windows Server Lisansı ve Cal lisansları.Tabi bununla ilgili bizzat çalışma yapmadım ama bunlar gerekecek diye düşünüyorum.Bu gereksinimler dogrudur değil mi ?

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 03/11/2020 08:18

Paylaş: