Forum

Solarwinds netflow ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Solarwinds netflow ürünü hakkında

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
782 Görüntüleme
(@ali_koca)
Gönderiler: 668
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Lokasyonlar arası trafiği izlemek için solarwinds netflow ürünü kullanıyoruz. Lokasyonlar ile aramızda ttvpn hattı var. telekom tarafından lokasyonlara koyulan router ile backbone arasında bağlantı var. bizde backbone portuna takılan portu bakrak aradaki trafiği ve hangi ip ne kadarlık bir trafik oluşturuypr görüyorduk.

şimdi load blance olması açısından telekom hattının yanına türkcell hattıda alıyoruz. türkcell cihazları koydum. ayarları yapıldı. ben bu türkcell cihazının backbone ile bağlantı kurdum. lokasyonlar arası trafik var. fakat türkcell hattının takılı olduğu portu solarwinds görmüyor. 

Gönderildi : 26/01/2021 15:02

(@onurserhatuygur)
Gönderiler: 129
Estimable Member

Merhaba,

Yaptığınız bağlantıda port Unkown'mu görünmekte ? Eğer port Unkown olarak görülüyor ise Turkcell hattını bağladığınız Backbone tarafında'ki  port ile Solarwinds sunucusu arasındaki veri trafiğini Wireshark ile analiz edip takılan port trafiğinin Solarwinds tarafına gelip gelmediğinin  kontrolü gerekebilir.

Bunun dışında eklediğiniz port için oluşan loglarından analizi gerekebilir.

Eğer Backbone tarafında bağladığınız port normal ve çalışır durumda ise ama monitoring edilmiyorsa.Solarwinds tarafında eklediğiniz Backbone cihazının Node Managment kısmında Resource list içerisinde eğer aktif olmayan portlar seçilmemiş ise port seçeneklerini güncellemeniz gerekebilir.Bazen sonradan faal hale getirilen portları Solarwinds hemen algılamayabiliyor.

Gönderildi : 05/02/2021 20:18

(@ali_koca)
Gönderiler: 668
Noble Member
Konu başlatıcı

@onurserhatuygur

öncelikle cevaplarınız için samimiyetle teşekkürler.

solarwinds kısmında türkcell cihazının bağlı olan portlar (2 tane cihaz ) solarwinds da görülnüyor. port hiç görünmüyor.

her iki port çalışıyor çünkü lokasyonlar şle bağlantısı var ve türkcell arayüzünden görüyorum. zaten trace yaptığımda bu cihazlarda veri gittiğini görüyorum.

wireshark ile baktığımda orion server tarafında veri gelmiyor. fakat telekom port trafiği geliyor. bilmem anlatabildimmi

Gönderildi : 05/02/2021 20:47

(@onurserhatuygur)
Gönderiler: 129
Estimable Member

Merhaba,

Netflow tarafına Turkcell'in cihazını stand-alone nod olarak eklediniz mi peki ?

Bir de ek olarak Turkcell'in cihaz'ını ekledikten sonra resource managment kısmından device bilgilerini çektiniz mi?

Ek olarak Turkcell cihazı snmpV serisini destekliyormu ?

Gönderildi : 06/02/2021 13:05

Paylaş: