Forum

sistem odası eksikl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] sistem odası eksikleri hk.

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
898 Görüntüleme
(@fatihvural)
Gönderiler: 264
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,
Bir kurumda bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım. Büyük olmayan içinde 2 kabin bulunan bir sistem odamız mevcut. Daha önce pek ilgilenilmediğinden bazı eksiklikleri mevcut. Bunları mümkün olduğunca tespit edip gidermeye çalışacağım. Bu aşamada sizlerin de görüşlerini alarak eksik noktalar var ise tespit edip kapatmak isterim. Daha sonra bunları önceliklendirip çözüm bulmaya çalışacağım.
Şuan için genel olarak tespit ettiklerim aşağıdaki gibi.
UPS bakımları
Klima bakımları
Yangın söndürme sistemi eksikliğiOrtam takip (ısı)
Oda eksiklikleri (kapı sorunu-yanmaz boya-yükseltimiş zemin)
Yedek UPS ve elektrik sistemi.
Kablolama eksikleri ve sorunları.

Kullanılan oda daha önce ofis olarak kullanıldığından pencereler mevcut. Perdelik ile katılmış ve cihazla içine konulmuş durumda. Mevcut pencerelerin komple duvarla kapatılması gerektiğini düşünüyorum.
Bu konuda ve diğer şunlarda olmalı , şu konuya da bakın dediğiniz noktalar var ise önerilerinizi bilmek isterim. İlave olarak kanunu olarak zorunluluklar ve standartlar var ise belirtirseniz memnun olurum. Araştırmalarımı o yönde yapabilirim.

Gönderildi : 28/04/2020 08:20

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Merhaba,

Daha önce benzer bir süreç için tecrübeniz yok ise uzmanlığı bu alan olan bir firmadan danışmanlık almanızı öneririm.

Portal üzerinde talebiniz ile ilgili bir makale mevcut, ek olarak referans adresi incelemenizde yararınıza olur.

https://www.cozumpark.com/sistem-odas-kurulumu-ve-network-dizayn-na-dair-saha-g-zlemler/

https://www.isokalitebelgesi.com/iso-27001-bilgi-guvenligi-yonetim-sistemi-ve-sistem-odasinin-fiziksel-guvenlik-alt-yapisi-nasil-olmalidir

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/04/2020 09:17

(@fatihvural)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @turancoskun

Merhaba,

Daha önce benzer bir süreç için tecrübeniz yok ise uzmanlığı bu alan olan bir firmadan danışmanlık almanızı öneririm.

Portal üzerinde talebiniz ile ilgili bir makale mevcut, ek olarak referans adresi incelemenizde yararınıza olur.

https://www.cozumpark.com/sistem-odas-kurulumu-ve-network-dizayn-na-dair-saha-g-zlemler/

https://www.isokalitebelgesi.com/iso-27001-bilgi-guvenligi-yonetim-sistemi-ve-sistem-odasinin-fiziksel-guvenlik-alt-yapisi-nasil-olmalidir

Kısmen tecrübem var, danışmanlık alacağım fakat onun öncesinde gerekli tespitleri yapıp onun üzerine çalışma yapmayı planlıyorum. Gözden kaçırdığım yada eksik noktalar var ise sizlerinde tecrübesi ile kapatmış olmayı umuyorum.

Gönderildi : 28/04/2020 09:33

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4271
Co-Helper

Malum fiziksel eksiklikleri fiziksel olarak incelemek lazım Turan hocamın dediği gibi 27001 size gerekli başlıkları toplu olarak verir. Topraklamayı unutmayın en önemli noktalardan biridir şebeke sistemleri dışında bt sistemlerin ve kabinlerin topraklaması yıllık revize edilmelidir. Fiziksel güvenlik dışında cam pencerelerin ısıl dağılım farkı olur bunların sökülmesine de gerek yok kartonpiyer veya köpükle üstüne yalıtım yapılabilir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/04/2020 13:19

(@fatihvural)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @ibrahimyildiz

Malum fiziksel eksiklikleri fiziksel olarak incelemek lazım Turan hocamın dediği gibi 27001 size gerekli başlıkları toplu olarak verir. Topraklamayı unutmayın en önemli noktalardan biridir şebeke sistemleri dışında bt sistemlerin ve kabinlerin topraklaması yıllık revize edilmelidir. Fiziksel güvenlik dışında cam pencerelerin ısıl dağılım farkı olur bunların sökülmesine de gerek yok kartonpiyer veya köpükle üstüne yalıtım yapılabilir.

Topraklama konusunu not alıyorum bunun da yapılasını sağlamaya çalışacağım, eğer olması gereken belirli kriterleri varsa belirtebilirseniz seviirim.
Pencereleri alçıpan vs ile kapatılmasını düşünüyorum şuan için, farklı önerisi olan varsa değerlendirebilirim.
İlave olarak odada şuan 2 ad .24 btu klima mevcut ve uzun zamandır kullanılıyor (10 yıl kadar) şuan bakımı yaptırdım fakat daha uzun gitmeyecek gibi görünüyor.
48 btu dikey klima düşünüyorum sistem odası için bu uygunmudur yada hangi kriterlere göre seçim yapmalıyım.

Gönderildi : 28/04/2020 14:03

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4271
Co-Helper

Kriterler imkanlar ve belgelendirmeye göre değişir 🙂 belgelendirme kısmı oldukça ayrıntılı net den ve emo dan bulabilirsin. Tecrübeliyim ama konu uzmanı değilim nötr toprak arası yakalanabiliyorsa max 1,5 V olmalı. Ben banka şubeleri altyapısı yapan bir firma ile çalışıyorum elektrik altyapı konusu oldukça ayrıntılıdır.

https://www.youtube.com/watch?v=t_r15g2sR3Q
https://revagrup.com.tr/hizmetlerimiz/periyodik-muayene-test-ve-olcum/topraklama-olcumu/

Tecrüben yoksa yine klima tercihini ve yedekliliğini işin uzmanlarına bırak. Klima tipi odanın yapısı ve BTU ihtiyacına göre BT'lere özel cihazlardan seçilir. Yine yeterlilikler ile belgelendirme ayrıntıda çok farklı.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/04/2020 15:20

Paylaş: