Forum

Router'dan Kullanıc...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Router'dan Kullanıcı bazlı internet hızı kısıtlama nasıl yapılabilir

5 Yazılar
3 Üyeler
2 Likes
169 Görüntüleme
(@egemenkoksal)
Gönderiler: 106
Estimable Member
Konu başlatıcı
 

Herkese merhaba.

Firmamızda Draytek Vigor 3900 router kullanıyoruz. illegal siteler, içerik, kelime vs bazı kısıtlamaları zaten yapıyoruz. Faka firma yönetiminin bir isteği var ve bazı kişiler için internet hızı kısıtlaması yapmak istiyor.

Şöyleki. Bu bazı kişiler çalışırken arka planda müzik dinliyor. Müzik dinlemesine lafımız yok. Fakat youtube dan açıyorlar, ve aslında dinledikleri şey müzik değil video oluyor. Diyeceksiniz ki ne olacak dinlesin. Bir kişi sabah 8 akşam 18 arka planda sürekli açık olan youtube videosu. her bir şarkı türkü videosu ortalama kalitede 15 MB olsun. Bir şarkı türkü ortalama 4 dakika. Bir kişi günde 150 şarkı dinliyor demektir. (yerinden kalksa bile o çalmaya devam ediyor) 150x15=2.25 GB yapar. Bu rakam 1 kişi. Ofislerdeki ortalama 20 kişi bunu yapıyor. 20 x 2,25GB = 45 GB (günlük) Ayda 26 gün çalışıyoruz. x26 = 1.17 TB 

Adam çalışırken arka planda kendinin bile zor duyacağı kısık sesle Sadece müzik dinliyor diye bu rakam arkadaşlar.

Diyeceksin ki youtube'u engelle. İş gereği yapamıyoruz ve ayrıca youtube engellemekde zor biliyorsunuz. Vpni var çöpü püsürü var var oğlu var.

Hem sadece youtube değil. Misal bir elemandan örnek vereyim. Adam kulaklığı tek kulağına takmış, excelde çalıştığı esnada arka planda açık sayfada dün akşam kaçırdığı dizinin tekrarını dinliyor. Önemli sahnelerde taskbara mouse'u getirip 3 cm lik ekranda bakıyor sonra mouse u çekiyor. Böyleleri de var.

 

Kısacası dostlar sorum başlıkta da yazdığım gibi, kullanıcı bazlı internet hızı kısıtlamasını nasıl yaparım. Örneğin bu kişilerin hızını 1Mbite düşüreceğim. Veya daha az.

Draytek Vigor 3900 var bu cihazla yapmam gerek ama mantık genel olarak benzerdir sanırım.

Cihazda böyle bir alan var sanırım yapılabiliyor. Fakat Herhangi bir kaynak bulamadım internette genelde genel geçer filtrelemeler vs bilgiler var.. 

Şimdiden teşekkürler.

Bu konu 2 ay önce 2 defa egemen köksal tarafından düzenlendi
 
Gönderildi : 20/02/2024 11:43

(@ealbayrak)
Gönderiler: 23
Eminent Member
 

Sorunuzda çelişki var sanki ?

Youtube engelleyemiyoruz, çünkü lazım.

Ama hız sınırı yapalım diyorsunuz.

Hız sınırı koyunca haliyle youtube çalışmayacak?

 
Gönderildi : 20/02/2024 15:39

(@egemenkoksal)
Gönderiler: 106
Estimable Member
Konu başlatıcı
 

youtube iş gereği firmaya lazım oluyor. 200 kişi var bilgisayar kullanıcısı. 20 civarı kişi bunu yapıyor ve kısıtlamak istediğimiz bu 20 kişi. ayrıca dediğim gibi sadece youtube değil olay bu kişilerde

 
Gönderildi : 20/02/2024 15:50

(@egemenkoksal)
Gönderiler: 106
Estimable Member
Konu başlatıcı
 

kullanıcı (IP) bazında hız limiti koyabilirmiyiz. sorum zaten bu.

 
Gönderildi : 20/02/2024 15:51

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4279
Co-Helper
 

https://www.draytek.co.uk/support/guides/kb-bandwidthlimit-3900?return=8556093
https://www.draytek.com/support/knowledge-base/5782
https://www.draytek.com/support/knowledge-base/5462
https://www.draytek.com/support/knowledge-base/5423

Bahsettiğiniz üründe yapılabiliyor görünüyor ancak IP bazında yaptığınız da bütün lan, wan trafiği etkilenir. App QoS dediği şeyi yapmanız lazım ancak youtube'u tek başına filtrelemeniz ürün hazırda sunmuyorsa zordur bütün http/s trafiği yapabiliyor olmanız lazım ürün için sağlayıcıdan destek almanız daha yerinde olur kısa cevabı söylerler en azından.

Bu tip ihtiyaçlar kurumsalda mutlaktır ve web filtering ürünleri satın alınır bazı utm box çözümlerde bunu sağlar fakat hemen hepsi app bazında bu işi sağlayamıyor o yüzden ürün bazında çalışılması gerekli. 

Bu arada bu konu üstünden ref. verelim. Yukarıda ki hesabınız yanlış o hesap sadece omurga da kota varsa geçerli olabilir.
Diyelim ki 100 Mbps int. omurganız olsun,
bir youtube hd video 8 Mbps (2k 16 Mbps) tüketim yapar. 200 personeliniz olduğu taktirde 8 x 200 = 1.6 Gbps total bandw. ihtiyacı yapar. Youtube sessionları 144p 'e düşürse de yine de omurga yetmez web den iş yapmak isteyen yapamaz. Bu yüzden şirketler mesai dahilinde Web streaming platformları yasaklamak zorunda hisseder yada her zaman yapamadıkları üzere bazen QoS, limiter uygularlar. Bunun geçmişten daha detaylı yapılması gerekli çünkü Teams, Zoom meeting'leri var. Fw cihaz çözümleri IDS vs ile birlikte en fazla yoran alandır web filtering prosesleri.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
****************************************************************
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
*****************************************************************

 
Gönderildi : 20/02/2024 16:27

Paylaş: