Forum

RJ11 hattı RJ45'e ç...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] RJ11 hattı RJ45'e çevirmek mümkün mü?

11 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
16.4 K Görüntüleme
(@oguzhankocakli)
Gönderiler: 16
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Evimde Superonline Fiber internet kullanıyorum. Modemim evimde kapıya yakın bir yerde durmak zorunda çünkü GPON cihazının bağlantısı vs. orada.

Bu kutudan evimin içine farklı hatlar dağıtılıyor. Bina yönetimi evleri yaparken Salona ve Yatak odasına RJ45 ile ethernet kabloları çekmiş ve ethernet kablosu takılabilir prizler yapmış. Diğer odaların hepsinde RJ11 denilen telefon hatlarından mevcut.

Odalardan birinde kendi workstation sistemim var ve buraya ethernet kablosu ile internet çekmek istiyorum.

Soruma gelirsek modemin bulunduğu kutuda yer alan RJ11 Bağlantılarını RJ45'e çevirmek mümkün mü?

İnternet hızım 100mbit down. / 20mbit sabit upload şeklinde RJ11 yapıyı rj45'e çevirsem bu hızları alabilir miyim?

Fikirlerinizi bekliyorum 🙂 

Gönderildi : 06/09/2020 13:02

(@suleymank)
Gönderiler: 14
Eminent Member

RJ11 için gelen telefon kablosu içinde 4 adet kablo mevcut ise kabloyu sıyırıp bakarsan görebilirsin mümkün olabilir.

100 MB hıza kadar RJ45 de 4 adet kablo kullanılır diğerleri boştadır. Onlar da data uçları olan 1-2-3-6 yani turuncubeyaz-turuncu-yeşilbeyaz-yeşil bu dördü hariç diğerleri boştadır (100mb hıza kadar üstü hızlarda diğer uçlar da kullanılır).

Gönderildi : 06/09/2020 13:26

(@oguzhankocakli)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@suleymank Cevabınız için teşekkür ederim. Peki eğer RJ11 hattım uygun değilse tesisatçı duvarları kırmadan RJ11 telefon kablosunu çekip yerine RJ45 ethernet kablosu döşeyebilir mi? 🙄 

Gönderildi : 06/09/2020 13:28

(@suleymank)
Eminent Member

@oguzhankocakli Çekebilir eğer duvarların içindeki borular çok fazla dönüş yapmamış ise kontrol eder ve çeker böyle yaparsan tabi daha iyi olur 

Gönderildi : 06/09/2020 14:07

(@oguzhankocakli)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@suleymank Cevabınız için teşekkür ederim bölgede ki bu konuda uzman elektrikçilerde şansımı bir deneyeyim 🙂

Gönderildi : 06/09/2020 14:10

(@MustafaDemiroz)
Gönderiler: 217
Reputable Member

Rj11 4 veya 2 pin genelde ise 2 pindir.

bu yuzden maksimum 10mbit alabilirsiniz.

Gönderildi : 06/09/2020 21:29

(@oguzhankocakli)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@MustafaDemiroz @suleymank cevaplarınnız için teşekkür ederim. Bugün kutuyu açıp kabloları inceledim. Ayrıca odamda yer alan CAT3 yazılı prizi açtım ve gelen kabloları kontrol ettim.

Evi içi Kutumda durum bu şekilde telefon hattı dağıtması için 2 kablo kutuya çakılmış diğer kablolar ilgili kablonun üzerine sarılmış bırakılmış.

IMG 5238

CAT3 Yazılı odamda yer alan telefon prizinde bağlantı şu şekilde: buna toplamda 6 kablo geliyor ve hepsi bağlı durumda.

IMG 5247
IMG 5244

Sizce anakutumda yer alan kablonun ucuna ve bu kablonun ucuna RJ45 olarak bilinen ethernet portlarından çaksam sorunsuzca kullanabilir miyim?

Bu kablolar ethernet kablosu olarak bildiğimiz rj45 kablolardan mıdır?

Gönderildi : 07/09/2020 11:56

(@suleymank)
Eminent Member

Kullanabilirsin problem olmaz

Gönderildi : 07/09/2020 12:03

(@oguzhankocakli)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@suleymank cevabınız için teşekkür ederim.

Gönderildi : 07/09/2020 12:11

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4298
Co-Helper

RJ11-45 sadece jack sonlandırmadır kablo bağımsız. Odalara çekili kabloya istediğin jackı sonlandırarak konum değiştirebilirsin.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/09/2020 12:27

(@oguzhankocakli)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz Teşekkür ederim cevabınız için. RJ45 Jack çakabilmek için pense ve uçları sipariş ettim şimdiden 🙂

Gönderildi : 07/09/2020 12:29

Paylaş: