Forum

P2P Wireless Outdoo...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] P2P Wireless Outdoor Anten Tavsiyesi

11 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
512 Görüntüleme
(@seckincizer)
Gönderiler: 130
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Forumda bu konuyla ilgili postlar gördüm fakat güncel(06.05.2023) zamanda, gelişen teknolojilere istinaden ,son yıllarda yeni bir ürün kullananların da bilgisi almayı arzu ediyorum.

2 lokasyon arası P2P Antenlerle data iletişimimiz var.

"Ruckuss P300" kullanıyorduk 7 senedir.Bir tanesi arızalandı,temin edemiyoruz ,Eol oldu.

Mesafe 150 Metre. Max 300 Mbps iletişime ihtiyacımız var,data iletişimi olacak.Merkez binadan program çalıştırılıyor(exe tabanlı) Uptime yüzde 99 olmalı.

Ruckuss'ta P2P ler arası ping atıldığında 7/24 boyunca hep <1ms değerlerde oluyordu ve hiç Time-out yaşamıyorduk. 5Ghz bandında kullanıyorduk ki bu kanallarda hiç interference yaşamadık.

Yine en az Ruckuss kadar kaliteli ve 7/24 boyunca hep <1 ms olan(En azından Ruckuss kadar) bir P2P önerisi rica ediyoruz.

Araştırdıklarım + Tarafıma önerilenler ;

Mimosa B11 , Ubnt Af60 , Siklu Eh-614 Tx

Bu ürünleri kullanan var mı ? Eğer yok ise , P2P Outdoor Wireless kullanıp  gerek kalite gerek bandwidh gerek yüzde 99 uptime gibi oranları yakalayabilen cihazları kullanan varsa Marka/Model paylaşabilir mi ? P2P Outdoor  150 Metre mesafede kaliteli Wireless Anten önerileri paylaşabilir misiniz ?

Teşekkürler 

Saygılarımla

Gönderildi : 06/05/2023 19:21

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4302
Co-Helper

Sonda sorduğunuz soruları anten sağlamaz temelde arayışınız forumları aşıyor temelde. 150m düşük bir mesafe. Diğer 2 markayı bilmem bunları ancak sürekli proje yapan insanlar bilebilir burada varsa şayet. ubnt, ruckus dan daha alt bir marka yine ruckus ve aruba üzerinden gidebilirsiniz sanırım ruckus bulunabilirliği epey kayboldu ülkede. Sürekliliği, support'u olan ürün bulmakta önemli.

Bu işi PoC yapar yada bir firmaya verirseniz sonuçlardan memnun olmadığınızda ürün değişimi olanağınız olur.
Kendiniz yapacaksanız da yöntem her zaman ortalamada aynıdır. Ürünlerin sheet'lerini değil detaylı spec'lerini çıkarırsınız bunların mesafe bazlı band report'ları olur, listelersiniz, detayları bulamadığınız ürünleri de elersiniz ve uygular benchmark yapar devam edersiniz. Bir satış uzmanı da normalde bu şekilde hareket etmeli önce P300'ün kaabiliyetleri neymiş çıkartmalı ona göre ürün seçmeli ama piyasa da işler pek öyle işlemiyor malum. Danışmanlık kısmı yine de sağlayıcılardan yürümeli.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/05/2023 22:44

(@seckincizer)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Teşekkür Ederim İbrahim Bey

Dediğiniz gibi PoC ile ilerlemek gerekebilir ,araştırmalarım devam ediyor. Ya da ben Guide'lardan mukayese yapacağım.

Yine de bu platformda umuyorum ki bununla ilgili proje yapan insanlar olur ve fikirlerini paylaşır.

Yorumları bekliyor olacağım.

Saygılarımla

Gönderildi : 07/05/2023 08:18

(@seckincizer)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @seckincizer

Teşekkür Ederim İbrahim Bey

Dediğiniz gibi PoC ile ilerlemek gerekebilir ,araştırmalarım devam ediyor. Ya da ben Guide'lardan mukayese yapacağım.

Yine de bu platformda umuyorum ki bununla ilgili proje yapan insanlar olur ve fikirlerini paylaşır.

Yorumları bekliyor olacağım.

Saygılarımla

Dün,Ruckuss'un forumundan öğrendiğim bilgi ile artık P2P teknolojisinde ürün üretmediğini iletti ne yazık ki.

Dediğiniz gibi bu tür ürünler deneme yapılmadan faydalı olup olmayacağını bilmek maalesef zor.

P2P kullanan kişilerin, tecrübelerine istinaden memnun oldukları, önerecekleri ürünler  hakkında  yorumlarını bekliyor olacağım.

Teşekkür Ederim.

Gönderildi : 07/05/2023 12:03

(@berkayguzelbeyoglu)
Gönderiler: 227
Reputable Member

Merhaba 

bu tip ürünlerde postlarda da konuştuğunuz gibi keşif ve testler ile doğru ürünü bulmanız daha mantıklı olacaktır. Yine de Mikrotik ürünlerini önerebilirim bende. İçerisinde bulunduğum bir projede kullanım sağladık açıkçası bir sorun yada büyük bir kesinti yaşamadık. Tabi saha ve yerleşkenin konumuna göre planlanmıştı.

Gönderildi : 07/05/2023 14:34

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

10,2KM 'de Ubiquiti airFiber 5XHD /AF-5G30-S45 30dbi AP/Anten ikilisini kullanıyoruz. Gayet memnunuz. Şimdiye kadar hiç bir sorun yaşamadık. Hız anlamında da geyet iyi. Kesinlikle tavsiye edebilirim. Mesafeden dolayı bu ürünlere çıkamayabilirsiniz belki ama sizin için de uygun modelleri bulabilirsiniz.

Gönderildi : 08/05/2023 08:39

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, Ubiquiti airFiber 5XHD önerildiğini duymuştum. Ben şahsen kullanmadım ancak bu ürün işinizi görecektir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/05/2023 09:44

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Hocam şöyle bir görsel ekleyeyim.

Maximum mesafe 100Km diyor. Arkadaşın kısa mesafe ve düşük hız ihtiyacı olduğundan başka modellere bakmasında fayda var. Bu ürün bu mesafeyi kurtacak diğer modellerle kıyaslandığında daha maliyetli olacaktır.

Maximum Throughput 1.34 Gbps4, 5
Maximum Range
100 km4

Datasheet airFiber_5XHD_DS.pdf

Screenshot 4

Gönderildi : 08/05/2023 11:50

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Evet, ürün bu iş için fazla iyi.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/05/2023 12:10

(@seckincizer)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

Herkese destekleri,önerileri için çok teşekkür ederim.

Uzun bir araştırmadan sonra tekrar Ruckuss P300 bulabildim,ürün alımını gerçekleştirdim.

Herkese tekrar çok teşekkür ederim.

Saygılarımla

Gönderildi : 28/06/2023 08:00

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Geçmiş olsun, geri dönüş ve bilgi için teşekkürler.

Gönderildi : 28/06/2023 14:17

Paylaş: