Forum

Network yavaş bağla...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Network yavaş bağlantı sorunu

10 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
176 Görüntüleme
(@efkandursun)
Gönderiler: 73
Estimable Member
Konu başlatıcı

Windows server 2012 kullanıyoruz, networkte 15 adet pc var, 2 pc bir haftadır çok yavaş bağlanıyor, excel dosyalarını kaydederken çok zaman alıyor. Bunun sebebi ne olabilir.

teşekkürler

Gönderildi : 03/04/2024 04:52

(@cenkercetin)
Gönderiler: 407
Famed Member Yönetici

Selamlar,

Bunu tespit etmek için bir çok soruya yanıt vermek gerekiyor. Bu 2 pc diğerlerinden farlı bir metod ile mi sunucuya bağlanıyor (Wifi/Lan vs) eğer lan ise bu 2 pc farklı bir switch üzerinden mi geliyor. Yada pc'ler üzerinde AV taraması gerçekleştirildi mi? Firewall yada NAC gibi başka özellikler açık mı. Biraz daha fazla detay verebilirseniz yardımcı olmaya çalışırız.

Cenker Çetin

Dijital Dönüşüm Danışmanı

Gönderildi : 03/04/2024 13:32

(@efkandursun)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba. Tüm pc'ler lan üzerinden bağlı. Hepsi aynı switch üzerinde. AV taraması yapıldı, zaten bir haftadır bu sorunu yaşıyoruz. Tüm pc'ler hızlı bu iki pc yavaş.

Teşekkürler

Gönderildi : 03/04/2024 13:39

(@cenkercetin)
Famed Member Yönetici

Problemin host yada server kaynaklı olduğunu anlamak için biraz daha net bilgi oluyor en azından elimizde. Peki bu 2 pc'nin kullandığı network portları ile başka portları değiştirip denediniz mi switch üzerinde? Yada kabloları?

Cenker Çetin

Gönderildi : 03/04/2024 15:10

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4305
Co-Helper

Binlerce cevabı olan şeyler soruyorsunuz. İnsanların onlarca satır yazmadan sizin şunları denedim, inceledim gibi alan daraltmanız lazım. Analize önce eventlog'lardan başlayın.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/04/2024 18:28

(@efkandursun)
Estimable Member
Konu başlatıcı

switch değiştirdim, ağ kablosu değiştirdim, office programını yeniden kurdum, virüs taraması yaptım.
excel dosyasını ağ üzerinden açarken ve kaydederken sadece 2 pc'de çok yavaş, dosyalara erişim çok yavaş,

başka ne yapabilirim bilemedim. Teşekkürler

Gönderildi : 04/04/2024 19:18

(@efkandursun)
Estimable Member
Konu başlatıcı

excel dosyasına kayıt yaparken ekteki resimdeki gibi pencere açılıyor ve çok bekletiyor.

Sadece ağdaki 2 pc bu şekilde, diğerlerinde sorun yok, hatta aynı switch ile bağlı pcler hızlı kaydediyor.

Screenshot 1

Bu ileti 4 hafta önce efkan dursun tarafından düzenlendi

Gönderildi : 04/04/2024 23:23

(@cenkercetin)
Famed Member Yönetici

Dosya kopyalarken çalışan tüm diğer programları kapatın ve pcap alın. (Packet capture) illaki orada bir şeyler çıkacaktır. 

not: 1 çalışan 1 çalışmayan client’ten alırsanız karşılaştırma şansı olabilir.

Cenker Çetin

Gönderildi : 04/04/2024 23:25

(@efkandursun)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Sorunu çözdüm, değiştirdiğim switch aynı sorunu veriyordu, tplink switch taktım düzeldi.

İlgilenen tüm arkadaşlara teşekkürler

Gönderildi : 06/04/2024 00:11

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32997
Illustrious Member Yönetici

Geri dönüş ve bilgi için teşekkürler.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/04/2024 13:32

Paylaş: