Forum

Network Monitor Yaz...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Network Monitor Yazılımı

10 Yazılar
4 Üyeler
4 Likes
2,428 Görüntüleme
(@mertkibar)
Gönderiler: 854
Noble Member
Konu başlatıcı

Tavsiye edeceğiniz network monitoring yazılımı varmı? Önemli olan router ve switchlerden geçen trafiğin düzgün izlenmesi için... Aşağıdaki resimdeki yazılımın ne olduğunu bilen varmı?

aa

Gönderildi : 13/09/2021 00:11

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4255
Co-Helper

Ekranı tanımlayamadım ama muhtemelen özel yazılmış. Cacti ile bu tip arabirimler geliştirilebiliyor diye duydum, denemedim. Cacti dışında solarwinds uygulamalarına bakabilirsiniz bu alanda alternatif çok prtg gibi. 

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/09/2021 10:11

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32933
Illustrious Member Yönetici

Selam, bunu deneyebilirsin.

Atlas GMT ile Hiç Birşey Gözünüzden Kaçmayacak - ÇözümPark (cozumpark.com)

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/09/2021 12:53

(@serkanates)
Gönderiler: 1269
Üye

Ayrıca bknz: Zabbix

Gönderildi : 13/09/2021 17:45

(@mertkibar)
Noble Member
Konu başlatıcı

@SerkanAtes ürünü kurdum ama huawei ve miktorik ürünlerinde verimli çalışmıyor..

Gönderildi : 14/09/2021 14:58

(@serkanates)
Üye

Gönderen: @mertkibar

@SerkanAtes ürünü kurdum ama huawei ve miktorik ürünlerinde verimli çalışmıyor..

Verimlilikten kastınız nedir? Nasıl bir verimsizlik yaşadınız? Yaşadığınız problemin kaynağının zabbix olduğuna nasıl karar verdiniz? Detay verebilirseniz yönlendirmeye çalışalım. İyi çalışmalar.

Gönderildi : 14/09/2021 16:49

(@mertkibar)
Noble Member
Konu başlatıcı

@SerkanAtes mikrotik ve huawei chiazları snmp ile ekledim... cihazlardaki interface üzerinden geçen trafikleri düzgün hesaplamıyor. cihazları geç senkronize ediyor.

denemek için aynı cihazları prtg network monitor yazılımına ekledim. cihazları tanıyıp, çok hızlı senkronize oldu. trafik hesaplamalarını falan çok doğru yapıyor.. prtg network monitor yazılımın fiyatı pahalı olduğu için alternatif arıyoruz.

Gönderildi : 14/09/2021 22:59

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4255
Co-Helper

Zabbix ile ilgili pek deneyimim yok Serkan deneyimliyse daha iyi yanıt verecektir. Ben daha genel yaklaşayım. Yazdığınız şeyin temel de 2 yaygın nedeni vardır bu open source da daha fazla karşıya çıkar. 
https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:SNMP
https://www.zabbix.com/integrations/mikrotik#official1

Üreticiler OS sürümlerini güncelledikçe MIB'lerini de güncelleyebilir dolayısıyla OID ident de güncellenmiş olabilir önceki uygulamaya göre kayıyor olabilir. Ücretli yazılımlarda bu yayınlanan template'leri üretici kendi takip edip sürüm güncellemelerine dahil edebilir. Sabit bir konu değil ama open çözümlerde bunları üretici yayınlamıyorsa sizin takip etmeniz ve uygulamanız gerekebiliyor. 
Yukarıda ki bağlantılar sürüm takip edildiğinde problem olmaması gerektiği fikrini veriyor.
Web de özellikle eski tarihli mikrotik ile sorun yaşayan çok konu çıkıyor çözüm yöntemleri belirsiz kalmış ancak yayınlanan makalelerde de bir hata var bazıları generic device template olarak eklemiş bu birincil hata bu tip durumlarda snmp okumaları durabilir yada saçmalayabilir OID'lerin doğru karşılanmamasından ileri gelir. Open uygulamaya odaklanıp üretici doc okunmadığından oluyor.
Bir diğeri ise detay okuma beklentilerinde doğru OID seçilmemesi yada cihazların donanımları karşılığı throughput değerlerinin üzerinde trafiklerle yoğun çalışmaları sonucu snmp trap'lerin çakılmasıdır. Yani o işe uygun cihaz modelini konumlandırmamak diyebiliriz. Bu tip durumlarda gecikmeye düşme ve veri saçmalamaları algılanabiliyor. Cihazlarda doğru OID'e gidilmesi ve gecikmeye düşmemesi önemli örneğin wan bacağını okumak istiyorsunuzdur seçtiğinizi düşünürsünüz ama bir de bridge vs gibi birşey vardır OID onu işaret ediyordur gördüğünüz data saçma gelir size yada TX bytes ile TX rate bytes zaten farklı okumalardır.
SNMP de farklı get metotları mevcut her ürün dizayn aşamasında birini tercih ediyor bazen bu bilgiyi bulamıyoruz o yüzden alışkanlık, beklentiye göre verimlilik, sonuç farklılıkları mevcut ücretli, ücretsiz uygulamalar arasında. Ona göre ürün seçmek ve onda kalmak daha iyi olabilir. 

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/09/2021 00:39

(@serkanates)
Üye

Merhabalar tekrar;

@ibrahimyildiz güzel bir açıdan konuyu özetlemiş. Bende bu yazının üzerine hem günün stresini atmak hem de sıklıkla sektörde karşılaştığım bir yanlış algıyı yazıya dökmek istiyorum. Türk kahvesi isteyen varsa özelden yazsın, kendime yapıyorum.

Yatırım maliyetlerini düşürmek amacı ile birçok kurum alternatif çözümler arıyor. Bu çok doğal ancak dikkat ederseniz maliyetleri düşürmek amacı ile dedim. Çünkü maliyetleri düşürmek ile ücretsiz (bedava) olması farklı şeyler. İlk etapta açık kaynak kodlu ürünler ile çözüm geliştirilmeye çalışılıyor. Sorunumuzdan yola çıkarsak zabbix'i ele alalım. Zabbix dahil açık kaynak kodlu ürünlerin çok büyük kısmına lisans için para ödemezsiniz. Kurulumu ve kullanımı serbesttir. Aslında ticari ürünlere göre satınalma süreci için en büyük fark bu noktadır. Ancak hiçbir yazılım hem kullanım, hem destek hizmetlerini bize ücretsiz olarak size sunmaz. En azından benim bildiğim profesyonel düzeyde böyle bir yazılım yok. Zabbix için de durum aynı. https://www.zabbix.com/support adresini incelerseniz çeşitli destek paketleri olduğunu göreceksiniz. Eğer sorun anında forumlarda saatlerce cevap aramak, soruna ait başlık yoksa başlık yaratıp belki günlerce doğruluğu şüpheli cevap beklemek istemiyorsanız bu paketlerden resmi destek alırsınız, tabi ki ücretini ödemek şartıyla. Ancak bir template indirdiniz ve sorun oldu diyelim, bu sefer de sizi eğitim ( https://www.zabbix.com/training ) bölümüne yönlendireceklerdir. Çünkü templatelerde özgür yazılım dünyasında sizin veya benim gibi gönüllüler tarafından yapılıyor, destek kısmı yine sıkıntılı.

Ticari yazılımlar büyüklüğe göre bir lisans bedeli alıyorlar ve bedel içerisinde de 1 yıllık destek hizmeti beraberinde geliyor. Devamını isterseniz sadece destek paketlerini alıp hem yazılımsal güncellemeleri hem de telefon, e-posta desteğini alabiliyorsunuz. Açık kaynak kodlu yazılımların genelinde ise lisans bedeli ödemiyorsunuz. Sadece destek hizmetine bütçe ayırdığınız için maliyetlerinizi düşürmüş oluyorsunuz.

Birazda zabbix'in yeteneklerinden bahsetmek gerekirse, kendisi ile sıcak ve samimi bir dostluğumuz var. Üzerine grafana ( https://grafana.com ) projesini de eklediğinizde görsel olarak jelibonlu grafikleriniz oluyor ve bunları çeşitli dashboardlara dağıtıp sürekli gözünüzün önünde tutabiliyorsunuz. Storage disk durumlarınız, sunucularınızın cpu, memory vb. değerlerini, switchlerinizin trafiğini, esx lerdeki alertlerinizi vs. vs. Ofise 55" bir tv alıp jelibonlu grafiklerinizi kahvenizi yudumlarken izleyebilirsiniz. Zabbix bununla birlikte güzel bir alert yönetimine de sahiptir. Bu adamların beni bütün gün izleyecek halleri yok, iis sunucusunun cpu değeri 5 dk. boyunca %95 in üzerinde kalırsa ben teams üzerindeki ekiplere mesaj atayım birisi elbet gelip bakar diyebilirsiniz. Varsa jira üzerinde kayıt oluşturmasını sağlayabilir ya da aynı zamanda telegramdan mesaj atmasını isteyebilirsiniz.

Evet bu yetenekleri kullanmak için bazen işler yolunda gitmeyebiliyor. Sebebi de genelde @ibrahimyildiz dediği gibi OID güncellemelerinden kaynaklanıyor. Eğer konu ile ilgili teknik bilginiz varsa ilgili donanımın teknik makalelerinden gerekli OID değerlerini tespit edip veri çekmek çok zor değil. Örneğin canon yazcılar ile template problemliydi, kendi ihtiyaçlarımı karşılayacak olanı yapılandırmam 20 dakikamı aldı.

Kahve bitti toparla Serkan. Açık kaynak kod ve lisanslama modelleri ile ilgili genel kabul üzerinden yazdım. Farklı senaryolar olduğunu biliyorum bu yüzden yazdıklarım tüm açık kaynak kod camiası için geçerli gibi sonuç çıkartılmasın lütfen. PRTG lisanslarını incelediğimde ise 500 parametre için 1.300 euro'luk bir bedel talep ediliyor. Sadece trafik ne olmuş diye bakmak için elbette yüksek bir rakam ancak size sağlayacağı düzgün bir alert yönetimi ile hayat kurtarıcı olabilir. Amacınız sadece trafiği izlemek ve oluşan değerleri kayıt altına almak ise cacti ( https://www.cacti.net ) projesini de inceleyebilirsiniz. Ama grafikleri pek jelibonlu değil baştan söyleyeyim.

O zaman herkese iyi çalışmalar dileyelim, dostlukla...

Gönderildi : 17/09/2021 23:14

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32933
Illustrious Member Yönetici

Özetle bedava peynir fare kapanında olur 🙂

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/09/2021 13:21

Paylaş: