Forum

Network izleme yazı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Network izleme yazılımı hakkında

6 Yazılar
5 Üyeler
4 Likes
1,256 Görüntüleme
Cem DİKMEN
(@cem-dikmen)
Gönderiler: 13
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

sorumluluğumda olan network sistemini aktif bir şekilde prtg benzeri ağ izleme yazılımı arıyorum benim için sadece aktif olan trafiği göstermesi yeterli sistemdeki ürünler Cisco, Mikrotik ve UBNT markalı ürünler biliyorum bedava peynir sadece fare kapanında olur ama çok profesyonel bir sistem olmadığından dolayı ücretiz bir sistem arıyorum.

şimdiden destek olanlara teşekkürler.

Gönderildi : 08/07/2022 18:04

(@berkayguzelbeyoglu)
Gönderiler: 227
Reputable Member

merhaba yanlış hatırlamıyorsam zabix gibi uygulamalar mevcut. Ama size bu konuda önerim ağınızdaki network cihazları farklı farklı markalar ise destek alabileceğiniz ücretli bir yazılım kullanmanız. ücretsiz yazılımlar ile örneğin sw nin up down durumunu görebilirken port bazlı trafik vs görmek istediğinizde farklı marka cihazlarda farklı snmp trapleri oluşturmanız yada MIB ımport gerekli olan durumları Solarwinds ve PRTG de yaşadım. Ama dediğim gibi partner firma ile bunu çözdük. dilerseniz başlangıç olarak PRTG ile başlayabilirsiniz 100 sensöre kadar ücretsizdi diye anımsıyorum. 

Gönderildi : 08/07/2022 18:15

Cem DİKMEN
(@cem-dikmen)
Gönderiler: 13
Eminent Member
Konu başlatıcı

@berkayguzelbeyoglu ilginiz ve değerli bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim PRTG için türkçe döküman nasıl bulururum çoğunlukla İngilizce döküman buldum prtg hakkında detaylı bir şekilde anlatan döküman bulabilirsem ve kesin bir şekilde 100 adet sensör yani cihaza kadar ücretsiz ise kesinlikle kullanırım 

Gönderildi : 08/07/2022 18:37

(@sametdiker)
Gönderiler: 108
Estimable Member

Gönderen: @cem-dikmen

Merhabalar;

sorumluluğumda olan network sistemini aktif bir şekilde prtg benzeri ağ izleme yazılımı arıyorum benim için sadece aktif olan trafiği göstermesi yeterli sistemdeki ürünler Cisco, Mikrotik ve UBNT markalı ürünler biliyorum bedava peynir sadece fare kapanında olur ama çok profesyonel bir sistem olmadığından dolayı ücretiz bir sistem arıyorum.

Merhaba,

Bu doğrultuda kullanabileceğiniz ücretli / ücretsiz ürünler mevcut lakin bunun kararını da Sistem tarafındaki yönetici olarak sizin getireceğiniz öneriler, günün sonunda da bütçe belirleyecektir. Ücretsiz tarafta Zabbix çözüm sağlayacaktır. Ancak şunu vurgulamak isterim; ürün ücretsiz, destek almak isterseniz ücretli destek alabilirisiniz.

Yakın zamanda ÇözümPark'ta detaylı bir Zabbix makale serisi yayımlandı, fazlasıyla size yardımcı olacağını düşünüyorum. Referans olarak link aşağıda paylaşılmıştır.

https://www.cozumpark.com/zabbix-5-4-kurulumu/

Başarılar, 

Gönderildi : 10/07/2022 10:52

(@cengizkaya)
Gönderiler: 17
Eminent Member

Gönderen: @cem-dikmen

Merhabalar;

Merhabalar,

https://www.observium.org/ kullanabilirsin.Linux ubuntu server 20.04 LTS üzerine kurmanı öneririm, güncel sürümde sorun yaşamıştım.

Yada yine alternatif https://www.netdata.cloud/ deneyebilirsin.

Gönderildi : 18/07/2022 11:09

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4292
Co-Helper

"sadece aktif olan trafiği göstermesi yeterli"
burada dikkat çeken ve beklenti hatası budur. Hiç bir monitoring platformu farklı tür ve marka cihazları Add dediğinizde direkt traffic, throughput vs göstermez config edilmesi gerekir çünkü trafik denilen şeydeki beklentiler port, bacak bazlı değişken birşey. Beklentiye göre cihazlar üzerinde de SNMP tanımları yapılması gerekir üreticinin default açtıkları isteği karşılamayabilir. PRTG de Zabbix de farklı markalar için halihazırda ki MIB indexi oldukça iyidir ancak bu her modeli uğraşmadan tanımlanabileceği anlamına gelmez. Berkay da buna dikkat çekmiş görmek istediğiniz cihazın support'una bakarak MIB entegre etmek zorunda olmak yaygındır.
Kısaca bu bir süreçtir kendinize demo kurar aşama aşama öğrenir ekler tekrar öğrenirsiniz türkçe kaynakta çok fazla bulamazsınız bu iki çözüm yaygın olduğundan blog'larda anlatım çok.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/07/2022 12:44

Paylaş: