Forum

Network hatlarını b...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Network hatlarını birleştirme

28 Yazılar
5 Üyeler
6 Likes
4,397 Görüntüleme
(@aslanalemdar)
Gönderiler: 72
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar Arkadaşlar,

Ufak bir ofise gelen 2 network hattını birleştirip clientlara dağıtmak  istiyorum. Nasıl bir yol izleyebilirim ? Şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 19/11/2020 21:32

Volkan ÖZDİL
(@nicely1)
Gönderiler: 24
Eminent Member

Daha açıklayıcı bilgi paylaşabilirmisiniz 2 networkten kastınız 2 ayrı internetmi, sahip olduğunuz modem firewall bilgisini paylaşırmısınız

Volkan ÖZDİL

Gönderildi : 19/11/2020 21:58

(@aslanalemdar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@nicely1

Ofise gelen 1 internet hattı var. İnternet modeme modemden sw'e gelip clientlara dağılıyor. Yeni clientlar ekleneceği için internet hattı kaldırmayacaktır. Bunun için 2. bir internet hattı bağlatıp kullanmak istiyorum.  Firewall bulunmuyor. Ufak bir ofis. 

Bu ileti 3 yıl önce aslan alemdar tarafından düzenlendi

Gönderildi : 19/11/2020 22:20

Volkan ÖZDİL
(@nicely1)
Eminent Member

Mevcut internetiniz nedir ADSL/VDSL kaç Mbit Hatta Sahipsiniz, Mevcut Client ve Yeni Eklenecek CLient Sayısı, Access Point Kullanıyormusunuz ?

Volkan ÖZDİL

Gönderildi : 19/11/2020 22:26

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Ayrıca mevcut modem marka modeli nedir? Eğer iyi bir cihaz ise iki hattı tek hat gibi kullanabilirsiniz. Ancak mevcut modem bunu desteklemiyor ise yeni bir cihaz almanız şart, aksi halde yönetilebilir bir network olmaz.

Yani hat alayım, ikinci bir modem alayım bir kısım istemci birinci modemden, diğer kısım kullanıcılar diğer modemden çıksın derseniz bu çok profesonel olmaz, en güzeli dual wan destekleyen bir cihaz alıp iki interneti aktif kullanmanız.

Bu durumda load balance yani biris down olur ise diğeri aktif, veya ikisini aktif-aktif kullanabilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/11/2020 22:38

(@aslanalemdar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Mevcut internet 80  megabit'e kadar geliyor binaya.  mevcut client sayısı 15.  20 adet client daha gelecek. İleride tekrar ekleme olacak toplam client sayısı 60 kadar olacak. 

Gönderildi : 19/11/2020 22:40

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

60 istemci için 80mbit çok iyi bir değer ama yinede yöntemi paylaştım.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/11/2020 22:43

(@aslanalemdar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner 

Desteğiniz için çok teşekkür ederim. Call center olduğu için sorun olmaması önemli. 

Modem modeli Zyxel VMG1312-B10D. 

Dual Wan destekleyen modem ile bu konuyu halledebilir miyim ? Başka bir cihaz gerekir mi ? 

Gönderildi : 19/11/2020 22:48

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Asus modemlerde dual wan desteği mevcut incelemenizi tavsiye ederim.

Model olarak : asus dsl ac68u

https://www.asus.com/tr/support/FAQ/1011719/

Gönderildi : 19/11/2020 22:52

Volkan ÖZDİL
(@nicely1)
Eminent Member

Ofisiniz Hangi ilde Acaba,

Yapınızı Büyütüyorsunuz, Özellikle Call Center Olduğunuz içinde Hattınızın Upload Hızıda Yüksek Önem Taşıyor, Bütçe Ayırarak SD-WAN ve QoS Yapılandırma Özelliğine Sahip Bir Firewall Almanızı ve L2 düzeyinde Yönetilebilir Bir Switche Sahip Olmanızı Tavsiye Ederim, Ayrıca Simetrik Hız Yapısına Sahip Metro Ethernet Internet Hizmeti Almanızı Öneriyorum. Gerekli Ürün ve Network Yapılandırması Konusunda Teknik Destek Sağlayabilirim.

Volkan ÖZDİL

Gönderildi : 19/11/2020 22:52

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Aynen Dual Wan destekli bir cihaz ile bu işi çözersiniz. Tek önemli konu örnek banka ve benzeri güvenliğin önemli olduğu kurumlarda misal internet şubesine 1.1.1.1 ile girdin, sonra load balance yaptı modem 2.2.2.2 yani ikinci hattan çıkarır ise güvenlik nedeni ile kesinti olur, bunu ayarlayabiliyorsun bu tür ince şeyleri zaten modemi aldığınız yer bilir veya internetten alacaksanız biraz kurcaladınız mı görürsünüz.

Paraya kıyın, yani call center ise para kazanıyorsunuz ve işiniz kesintisiz hizmet, madem zyxel kullanıyorsunuz güzel bir ürün öneririm üretici ile görüşüp.

Gönderildi : 19/11/2020 22:53

(@aslanalemdar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @erdemyaglikara

Asus modemlerde dual wan desteği mevcut incelemenizi tavsiye ederim.

Model olarak : asus dsl ac68u

https://www.asus.com/tr/support/FAQ/1011719/

Teşekkür ederim desteğiniz için şu an inceliyorum. Bu  modemi aldığım zaman başka bir cihaza ihtiyaç duymadan çalıştırabilir miyim. ? 

Gönderildi : 19/11/2020 22:54

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bence Zyxel ile ilerleyin ilk olarak, ben Draytek, Keenetic, TP-Link, Zyxel, Extreme Networks gibi pek çok marka ile yakın çalışıyorum ve hepsinin belirli iş yükleri için belirli avantajları var. ASUS ile ilgili bir tecrübem yok ondan yorum yapamıyorum.

Gönderildi : 19/11/2020 22:58

(@aslanalemdar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @hakanuzuner

Aynen Dual Wan destekli bir cihaz ile bu işi çözersiniz. Tek önemli konu örnek banka ve benzeri güvenliğin önemli olduğu kurumlarda misal internet şubesine 1.1.1.1 ile girdin, sonra load balance yaptı modem 2.2.2.2 yani ikinci hattan çıkarır ise güvenlik nedeni ile kesinti olur, bunu ayarlayabiliyorsun bu tür ince şeyleri zaten modemi aldığınız yer bilir veya internetten alacaksanız biraz kurcaladınız mı görürsünüz.

Paraya kıyın, yani call center ise para kazanıyorsunuz ve işiniz kesintisiz hizmet, madem zyxel kullanıyorsunuz güzel bir ürün öneririm üretici ile görüşüp.

Teşekkür ederim. Paraya kıyma konusunda katılıyorum. Ancak işyeri benim işyerim değil bir arkadaşımın işyeri olduğu için maliyet konusunda pek yaptırımım olmuyor ne yazık. (Clientlar bile uygun fiyatlı clientlar ) Modemim zyxel modem önerisi yapabilir iseniz çok memnun olurum. 

Ek olarak şu şekilde bir topoloji nasıl olur süreklilik için 2 ayrı internet hattı ofise gelecek (Farklı İSP'lerden) İSP ' den router kiralanıp 2 ayrı internet 2 ayrı router'a gelecek. Sonrasında çift hat destekleyen bir Firewall a gidecek. Firewall' dan sw'lere dağılıp SW'lerden clientlara dağılacak. Bu şekilde daha  sağlıklı  ve profesyonel bir yapı olur diye düşünüyorum. Sizlerinde görüşlerini almak isterim. 

Gönderildi : 19/11/2020 23:00

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Tabi ki, bu en güzeli, kurumsal şirketler böyle yapıyor zaten. Ya da 3G modem de olur, yani firewall üzerinde daha doğrusu önünde bir modem/router ve internet, firewall' un üzerinde 3G backup hat, internet gidince çeviriyor.

Yani para varsa her türlü çözüm var.

Gönderildi : 19/11/2020 23:05

(@aslanalemdar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @nicely1

Ofisiniz Hangi ilde Acaba,

Yapınızı Büyütüyorsunuz, Özellikle Call Center Olduğunuz içinde Hattınızın Upload Hızıda Yüksek Önem Taşıyor, Bütçe Ayırarak SD-WAN ve QoS Yapılandırma Özelliğine Sahip Bir Firewall Almanızı ve L2 düzeyinde Yönetilebilir Bir Switche Sahip Olmanızı Tavsiye Ederim, Ayrıca Simetrik Hız Yapısına Sahip Metro Ethernet Internet Hizmeti Almanızı Öneriyorum. Gerekli Ürün ve Network Yapılandırması Konusunda Teknik Destek Sağlayabilirim.

Ofis İStanbulda.  Upload hızı konusu kafama takılan en önemli konu aslında. Metro ethernet için İSP çok iyi ve profesyonel aynı zamanda ekonomik olarak uygun çözümler sundu. Ancak ofis kendi ofisim olmadığı için bütçe konusunda sorun çıktı. O yüzden metro ethernet konusunu çözemedim. Ancak ofis büyüdüğü zaman upload konusunda sorun çıkacağını düşünüyorum. Tam kapasite ile çalıştığı zaman yük kaldıramayabilir diye düşünüyorum. Çünkü İstanbul'un internet sorununu söylemeye gerek yok. 

Gönderildi : 19/11/2020 23:06

(@aslanalemdar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner

Kesinlikle katılıyorum. Bütçe konusunu Ek olarak modem tavsiyesi sizde verebilir misiniz ?

3G açıkçası güvenemiyorum. Aslında internet konusunda yaşadığımız sorunları düşününce hiç sıcak bakamıyorum. 

Bütçe konusunu hallledebilir isem tekrar bir topoloji planı tavsiyesi alacağım mutlaka. 

Gönderildi : 19/11/2020 23:09

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Ben Kerem' e sordum, kendisi Zyxel Türkiye de zaten mühendis, forum linkini verdim, okuyup Zyxel ürün ailesi içerisinde en iyi ürünü tavsiye edecektir.

Gönderildi : 19/11/2020 23:11

(@aslanalemdar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner

Çok teşekkür ederim. Kendisinin mail adresini paylaşabilir misiniz ? Veya foruma üyemi kendisi. 

Gönderildi : 19/11/2020 23:18

Sayfa 1 / 2
Paylaş: