Anasayfa » Forum

Fiber optik patch k...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Fiber optik patch kablo

Mehmet Baki ARAKLI
(@mehmet-baki)
Üye

Merhabalar, 
Merak ettiğim için sormak istedim resimdeki iki fiber optik kablolarının kullanım alanları farklı mıdır. birtanesi tek uçlu diğeri çift uçlu

internette çok dolaştım açıklayıcı bilgi bulamadığım için yazıyorum kusura bakmayın lütfen.

image
image

  

 şimdiden teşekkür ederim.

Alıntı
Topic starter Gönderildi : 20/11/2020 16:20
Volkan ÖZDİL
(@nicely1)
Üye

En kısa açıklama şuki, Tek Kıl Fiber GPON Asimetrik Hıza Sahip, Çift Kıl Fiber Simetrik Hızlarda Çalışır, GPON Yapıyı Genelde Internet Servis Sağlayıcılar Kullanır, Çift Kıl Kablolar Aktif Switch Router Gibi Aktif Cihazlar Arası İletişimde Yaygın Olarak Kullanılıyor

Volkan ÖZDİL

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/11/2020 16:59
Mehmet Baki ARAKLI
(@mehmet-baki)
Üye

Bilgilendirme için Teşekkür ederim, 

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 20/11/2020 17:23
ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Tecrübeli Üye

multi mode vs single mode
şeklinde arayıp öğrenebilirsiniz.

****************************************************************
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
*****************************************************************

CevapAlıntı
Gönderildi : 21/11/2020 15:29
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Sözlükte olsa keşke İbrahim 🙂

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
****************************************************************
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
*****************************************************************

CevapAlıntı
Gönderildi : 21/11/2020 17:48
erkadam ferit
(@erkadamferit)
Üye
Gönderen: @nicely1

En kısa açıklama şuki, Tek Kıl Fiber GPON Asimetrik Hıza Sahip, Çift Kıl Fiber Simetrik Hızlarda Çalışır, GPON Yapıyı Genelde Internet Servis Sağlayıcılar Kullanır, Çift Kıl Kablolar Aktif Switch Router Gibi Aktif Cihazlar Arası İletişimde Yaygın Olarak Kullanılıyor

hocam tek kılda dowland-upload aynı kıl üzerindemi yapılıyor bu durumda 1Gbit hızın yarı yarıya düşmesi gereklimi?

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/12/2020 10:37
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici
Gönderen: @feriterkadam
Gönderen: @nicely1

En kısa açıklama şuki, Tek Kıl Fiber GPON Asimetrik Hıza Sahip, Çift Kıl Fiber Simetrik Hızlarda Çalışır, GPON Yapıyı Genelde Internet Servis Sağlayıcılar Kullanır, Çift Kıl Kablolar Aktif Switch Router Gibi Aktif Cihazlar Arası İletişimde Yaygın Olarak Kullanılıyor

hocam tek kılda dowland-upload aynı kıl üzerindemi yapılıyor bu durumda 1Gbit hızın yarı yarıya düşmesi gereklimi?

1 core fiber optik kablodan yani tek damardan çalışabilir. Alış ve Veriş dalgaboyları farklı olduğu için tek kıl üzerinde full-duplex 1Gbps veri iletişimi yapabilir. Dolayısıyla performans açısından duplex SFP modüllerden farkı yoktur.

 

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
****************************************************************
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
*****************************************************************

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/12/2020 11:16
erkadam ferit
(@erkadamferit)
Üye
Gönderen: @hakanuzuner
Gönderen: @feriterkadam
Gönderen: @nicely1

En kısa açıklama şuki, Tek Kıl Fiber GPON Asimetrik Hıza Sahip, Çift Kıl Fiber Simetrik Hızlarda Çalışır, GPON Yapıyı Genelde Internet Servis Sağlayıcılar Kullanır, Çift Kıl Kablolar Aktif Switch Router Gibi Aktif Cihazlar Arası İletişimde Yaygın Olarak Kullanılıyor

hocam tek kılda dowland-upload aynı kıl üzerindemi yapılıyor bu durumda 1Gbit hızın yarı yarıya düşmesi gereklimi?

1 core fiber optik kablodan yani tek damardan çalışabilir. Alış ve Veriş dalgaboyları farklı olduğu için tek kıl üzerinde full-duplex 1Gbps veri iletişimi yapabilir. Dolayısıyla performans açısından duplex SFP modüllerden farkı yoktur.

 

Hakan bey teşekkür ederim,

çift kıl olan cord kabloda bir kıl upload diğer dowland mıdır yoksa her kıl fullduplexmidir ?

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/12/2020 09:46
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici
6cc6eef79ece84a62a20b5ba0

Aslında mevzu kaybın az olması, 

Alıntıdır.

Işığın fiber içinde hareket ettiği yerin çekirdek olduğunu bir önceki bölümde söylemiştik. Bu ışık ışınlarının açısı eğer sayısal aralık içerisinde ise ışınlar çekirdek içerisine geçerek burada hareket etmeye başlarlar. Bu hareket sınırlı sayıda yollar içerisinde olabilir. Bu optik yollara "mod" denir. Tek modlu fiberlerde çekirdek çapı çok büyük olmadığı için ışık tek yolda hareket eder. Bu tür fiberlere tek modlu(singlemode) fiber denir.Tek modlu fiber kablo ile çok modlu fiber kablo aynı parçalardan oluşur. Ama tek modlu fiber kablonun en dışta ki kablo kılıfı genellikle sarı renktedir.Tek modlu fiber kablonun çekirdek yarıçapı 8-10 mikron arasındadır. Yaygın olarak kullanılan çekirdek yarıçapı 9 mikronluktur.Kablo kılıfın da 9/125 olarak tanımlanır. Bu da çekirdek yarıçapının 9 mikron, kılıf yarıçapının da 125 olduğunu gösterir.

Tek modlu fiberlerde ışık ilerlerken yansıma ve kırılma yok denecek kadar azdır. Işık kaynağı olarak ise lazer kullanılır.Işık ışını çekirdeğe 90 derecelik açıyla girer ve böylelikle veri, ışın dalgalarında ve çekirdeğin tam ortasında düz bir hat üzerinde taşınır. Bu sayede iletim hızı ve iletim mesafesi artmış olur. İletim mesafesi yaklaşık 3 km dir. Bu sebeple de tek modlu fiber kablolar genellikle WAN' lar da kullanılır.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
****************************************************************
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
*****************************************************************

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/12/2020 11:56
erkadam ferit
(@erkadamferit)
Üye

şahane teşekkür ederim abi

CevapAlıntı
Gönderildi : 28/12/2020 13:24
Paylaş: