Forum

kesintisiz taşınma ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

kesintisiz taşınma işlemi hk.

10 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
940 Görüntüleme
(@uraltekin)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

üstadlarım öncelikle merhaba;

2 fabrikadan oluşan bir şirketiz. 2 fabrikamızda sistem odası mevcut. A ve b fabrikası olarak değerlendirsek. tüm internet altyapısı ve donanımı a fabrikasında. B fabrikası dark fiber ile a fabrikası üzerinden ağ ve internete çıkıyor. B fabrikasındaki alt yapı 10 gbit ve çok daha yeni teknolojiler ile donatıldı. a fabrikasında watchguard firewall gateway olarak kullanılıp 4 port farklı şekilde konfigure edilmiştir. mevcut yapıyı bozmadan b fabrikasına taşınma istenmektedir. fakat kesinti için en fazla yarım saat kadar zamanım var. internet nakil işlemi için net tarih ve zaman veremedikleri için internet a fabrikada kalacak fakat tüm sunucular ve gateway b fabrikada olacak şekilde nasıl bir yol izleyebilirim.

saygılar.

Gönderildi : 03/05/2020 13:04

(@MustafaDemiroz)
Gönderiler: 217
Reputable Member

Sunucularin, sanal mi fiziksel mi?

Gönderildi : 03/05/2020 17:03

(@uraltekin)
Active Member
Konu başlatıcı

@MustafaDemiroz sanal ve fiziksel de mevcut

Gönderildi : 03/05/2020 17:05

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4288
Co-Helper

Bu çok bilinmeyenli denklemde sabit ve taşınacak envanterinizi, data miktarınızı yazmadan kimse bir şey diyemez. Örneğin bandwidth kapasitenize göre taşınacak toplam datanızın en zayıf halka hdd'li üniteleri de dahil edecek şekilde süre hesabını yaptınız mı. 
Kaynak noktada cluster, storage'leriniz varsa hedef noktada da aynılarına sahip misiniz ve bu iş için yazılım envanteriniz gibi sorular... Kimse yarım saate fiziksel kabin taşıması yapıp ayağa kaldıramaz herhalde. 🙂

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/05/2020 10:26

(@uraltekin)
Active Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz 

iki fabrika arasında dark fiber var. Bu nedenle data taşıması yada konum değiştirmesi yeniden ip yapılandırması olamaycak a fabrikasındaki sunucular ve güvenlik duvarı kabinetten çıkarılarak diğer kabinete montaj yapılacak. herhangi bir konfigürasyona gerek yok. Sadece internet a fabrikasında ama b fabrikasının sistem odası mevzuata tam uygun standartlar üstünde. Fakat internet nakil işlemi için net tarih ve saat veremiyor hel hafta sonu zumartesi akşam veya pazar günü için kesinlikle işlem yapmıyor türk telekom. o nedenle internet a fabrikasında kalmaya devam edip cihazları b fabrikasına nasıl taşırım. aklımda şöyle birşey var.  modemden çıkan etherhnet kablosunu firewalldan direk  switch e takıp firewall ı b fabrikasındaki dark fibar olan omurga switch e bağlasam olurmu.

Gönderildi : 04/05/2020 10:58

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

O zaman anladığım kadarıyla. Internet omurgasının olduğu A da modem ve iki lokasyon arasında ki fiber'i konuşturan switch tutulursa diğer herşey B'e taşınıp fiber konuşan sw arkasına alınırsa bir problem olmayacaktır. Yalnız vlan ve gateway-modem arası gibi varsa configler çıkarılması gerekir. ki subnet değişimleri gerektirebilir. Öncelikle bence şuna ihtiyacınız var network cihazlarında kim kimin hangi portuyla direkt konuşuyor, ip config'leri nedir, sw config'leri nedir çıkarır çizerseniz bu düşündüğünüz şeyin sorun çıkarıp çıkarmayacağını da size gösterir. Burdan da paylaşırsınız.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/05/2020 12:46

(@uraltekin)
Active Member
Konu başlatıcı

Başlıksız 1

yapı bu şekildedir

Gönderildi : 04/05/2020 20:26

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Şuan kafa çok dolu ama:) diagramının ayrıntısına göre;
1. Burada port miktarları client'lar için uygunsa sw'leri zıt yönde değiştirmen yeterli olur. Modem direkt B'den taşıdığın
sw'e girer. Bu gbic üstünden taşınan A ve WG ilgili portuna girer.
2. En az değişim için A'a gbic portlu bir sw ayarlarsın. Herşey B'e geçer. A'daki modem yeni sw'e girer. Gbic'le a subnet dediğin sw'e
ulaşır. a switch üzerinde modem>WG portları için port trunking yapman yeterli olur.
Diğer senaryolara çok da gerek yok. vlan/port yapılandırman çok net anlaşılmıyor. Daha önce dediğim 4.5. satırlardaki gibi
önce kendin için modemden wg bacaklarına tüm config çıkarırsan a subnet sw üzerinde ne kadar tagged-trunk yapman gerektiğini sana gösterir. Yada süreç önemli madem yerinde inceleme, danışmanlık alın derim geçişi siz yaparsınız.

Gönderildi : 04/05/2020 23:41

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Bu günlerde hayat zaten kesinti içinde. Sizin iki fabrikanın ortak olarak durduğu bir bayram seyran günü yok mu?

Taşınma sırasında çıkabilecek aksaklıkları telafi edebilmek adına biraz zaman olsa, planlı olsa güzel olur gibi.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 05/05/2020 11:31

(@uraltekin)
Active Member
Konu başlatıcı

@rizasahan türktelekom zaman ve saat verse sıkıntı zaten kalmayacak.

Gönderildi : 05/05/2020 11:32

Paylaş: