Forum

İnternet Dağıtımı i...

Bildirimler
Hepsini Temizle

İnternet Dağıtımı için Acces Point Tavsiye istiyorum

11 Yazılar
8 Üyeler
4 Likes
4,736 Görüntüleme
(@cihanayazz)
Gönderiler: 28
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar ; 8 Katlı bir bina içerisinde her katta 3 adet access point olacak şekilde internet dağılımı yapıyoruz.

Modem olarak alt kısımdaki ürünü kullanıyoruz. Daha sonra switch ile diğer acceslere dağıtıyoruz.

Zyxel VMG3312-B10A v2 300Mbps Kablosuz 4-Port 2x5dBi 2xIPSec VPN 1xUSB WPS Gigabit EWAN Fiber Destekli VDSL2/ADSL2+ Modem/Router

Kullandığımız access point markaları

TP-Link TL-WA901ND 300 Mbps

Toplamda tahmini 90 - 150 arasında internete bağlanan kişi var. Cihazlar 6 yıllık felan son zamanlarda internet hızı bayağı düştü. 

Aynı ürünün TL-WA901ND | 450Mbps hızında olanını satın alsam, yeterli olur mu ? veya uygun fiyatlı ne önerebilirsiniz

Gönderildi : 06/01/2020 13:38

(@semihimir)
Gönderiler: 310
Reputable Member

Merhaba 90-150 kişilik bir kullanıcı belirtmişsiniz. Biraz daha üst segmente çıkıp Aruba,Unifi gibi markaların cihazlarını incelemenizi tavsiye ederim. Eğer Zyxel ile ilerleyeceğim derseniz cloud yönetimli olan access point serilerini incelemenizi öneririm. Yönetim kolaylığı açısından sizin için rahat olacaktır.

Gönderildi : 06/01/2020 13:44

(@hacibasarr)
Gönderiler: 1
New Member

SEmih beye katılıyorum unifi ubiquiti gibi bir cihaz size çok yardımcı olur bahsettiğiniz cihazlar küçük yerler için az kullanıcılı bundan 24 tane takmak yerine unifiden her 2 kata bir tane takabilirsiniz tabi bina ne şekilde bilmiyorum önce bi değerlerini takacağınız yere göre karşılaştırın

Gönderildi : 06/01/2020 14:06

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

90-150 kullanıcı için iş ortamına uygun ürünler bakmanızda fayda var bahsettiğiniz ürün ev ortamına daha uygun ve yönetebilirlik açısından sizin için zor olacaktır eğer bütçede sorun yok ise unifi,ruckus,aruba gibi ürünleri inceleyebilirsiniz Tplink olarak ilerlemek isterseniz EAP serisini inceleyebilirsiniz.

Gönderildi : 06/01/2020 14:10

(@cihanayazz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @hacibasarr

SEmih beye katılıyorum unifi ubiquiti gibi bir cihaz size çok yardımcı olur bahsettiğiniz cihazlar küçük yerler için az kullanıcılı bundan 24 tane takmak yerine unifiden her 2 kata bir tane takabilirsiniz tabi bina ne şekilde bilmiyorum önce bi değerlerini takacağınız yere göre karşılaştırın

Hocam cevabınız için tşk ederim unifi ubiquiti için öneri yapabilirmisiniz 

Gönderildi : 06/01/2020 14:20

(@cihanayazz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Toplamda kolidorin uzunluğu 21 metre, buna göre Zyxel VMG3312-B10A modem ile sorun yaşamacağım access point ne önerirsiniz model olarak

Gönderildi : 07/01/2020 13:55

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

Orada önemli olan metraj değil sizin söylediğinize göre kullanıcı sayısı. Sorun yaşamamak için kurumsal ölçekteki daha profesyonel cihazlara ihtiyacınız var. İsterseniz forumda arayın sorduğunuz ölçekteki gibi modellerle sorun yaşayanların konularını göreceksiniz. Arkadaşların önerdiği markalar üzerinden araştırarak devam edin. Markaların sitelerinden 802.11AC 'li indoor modellere bakarsanız zaten mb/s ihtiyaçlarına göre seçeneklerin dar olduğunu görürsün. Yok ben illa zyxel alacam diyorsan da çok öneriye gerek yok kafana ne yatıyorsa al kur. Çok üstüne düşünemeye gerek yok sorun yaşama muhtemel çünkü.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/01/2020 14:25

(@cihanayazz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz

Hocam o Zyxel VMG3312-B10A modem aktif olarak kullanılan modem.

Access pointte alt kısımdaki (7 yıldır bu sistemle sorun yaşamadık) ama son zamanlarda yavaşlama başladı. Cihazların ömrü doldu gibi

TP-Link TL-WA901ND 300 Mbps

Onun için bu ürünü alsam daha fazla performans sağlarmıyım diye düşünüyorum.

image

ubiquiti unifi uap ac lr 1300 mbps z

Gönderildi : 07/01/2020 15:17

(@mustafakum)
Gönderiler: 13
Eminent Member

Access Point olarak, Ruckus, Aruba, UniFi araştırabilirsin.
Mevcut yapıda UniFi kullanıyorum 13 adet var. Yönetimi kolay, performanslarından da memnunum.

Benim için en önemli şeylerden bir tanesi yönetilebilirliği, Ruckus, Aruba daha enterprise fiyatları UniFi 'ye bir tık yukardadır.

UniFi AP AC LR kullanabilirsin, 5 katlı bir binada her katta 2 'şer adet konumlandırdım.

Yeni binamız yapılıyor orda da her katta 4 'er adet toplamda 20 adet daha konumlandıracağım. UniFi PoE switch üzerinden çalıştırabilirsin.

Benden çok daha tecrübeli arkadaşlar, UniFi AP AC LR  ve Pro modeline denk gelen, Ruckus - HP Aruba Access Point modellerini söyleyebilirlerse fiyat / performans tablosu yapar karşılaştırırız.

Ayrıca her 3 cihazı veya bunlardan 2 tanesini tecrübe edip karşılaştıracak arkadaşlar mutlaka vardır.

Bu arada UniFi yazılım ücretsiz, ayrıca kontroller donanımı da var. Web 'den raporlar çekebilirsin. Tüm cihazlarını yönetebileceğin tek bir panel olan bir marka seç derim kesinlikle.

HP Aruba inceliyorum eğer mantıklı bulursam eski bina da 10 adet UniFi ile devam edip

Yeni bina da Aruba AP kullanmaya başlayabilirim, iyi incelemek ve tecrübeli arkadaşlara sormak istiyorum

Gönderildi : 28/01/2020 23:54

(@bilalhaksever)
Gönderiler: 354
Honorable Member

Esas konu bütçe gibi.Bu iş için kurumsal ve home olarak bir çok ürün var.

Bazı firmalar gerçekten bu işin hakkını vererek performans tercihi yaparak kurumsal ürünlere yöneliyor.

Kurumsal ürün kullanması gereken firmalarda bütçeleri dar tutarak home tipi cihazlara yöneliyor.

Binek araca tıka basa eşya doldurmaya benziyor.Belliki ihiyaç ticari.

Gönderildi : 29/01/2020 00:07

(@serkanates)
Gönderiler: 1271
Üye

Gönderen: @cihanyldrm

Toplamda kolidorin uzunluğu 21 metre, buna göre Zyxel VMG3312-B10A modem ile sorun yaşamacağım access point ne önerirsiniz model olarak

Hangi markayı tercih edecekseniz distribütöründen bir iş ortağı yönlendirmesini ve yerinde keşif yapmasını talep edin. Forum üzerinden alacağınız yönlendirmeler genel olacaktır.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 29/01/2020 07:47

Paylaş: