Forum

HP 2530-24G-PoEP Sw...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] HP 2530-24G-PoEP Switch (J9773A) SWITCH ARAYÜZ PROBLEMİ

Levent Güncan
(@LeventGuncan)
Üye

Merhaba,

Network'te loop olduğu şüphesi ile HP 2530-24G-PoEP Switch (J9773A) Aruba Switch'te STP enable aktif ettikten sonra cihazın ara yüzüne bir daha tarayıcıdan ulaşamadım. Putty ile de denedim o da olmadı. Cihazı IP scanner'da görüyorum ama ping atamıyorum. Öyle de enteresan bir durum var.

Konsoldan resetlemek istemiyorum. Çünkü üstünde bir sürü vlan konfigürasyonu var. Yani çözülmezse elbette resetleyeceğim ama bununla ilgili çok fazla bir bilgiye ulaşamadım.

Hiç bu konuda tecrübe edinmiş birisi var mıdır?

Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 24/05/2021 20:55

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Tecrübeli Üye Forum Yöneticisi

Muhtemelen yanlışlıkla IP erişim yetkisi atamışsınızdır başka türlü STP buna sebep olmaz. Sizin portunuz kapanıyorsa bile başka bir porttan erişebilmeniz gerekir.
Linkleri inceleyin nasıl yöneteceğinizi öğrenmiş olursunuz. Bu durumda erişim sağlamak için ise console erişimi yapmak zorundasınız.

https://techhub.hpe.com/eginfolib/networking/docs/switches/WB/15-18/5998-8152_wb_2920_asg/content/ch15s02.html
https://techhub.hpe.com/eginfolib/networking/docs/switches/WB/15-18/5998-8152_wb_2920_asg/content/ch15.html#text=The%20Authorized%20IP%20managers%20feature,The%20WebAgent

****************************************************************
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
*****************************************************************

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/05/2021 22:59

Levent Güncan
(@LeventGuncan)
Üye

@ibrahimyildiz

Aslında tam olarak bu kısıtlamaları kontrol amaçlı bağlanmıştım. Mevcut siber güvenliği test etmek. ve ISO 27001'de pen test'te bu konular ile karşılaşmamak için switch'lerin konfigürasyonlarına bakıyordum. Cihazda IP erişim yetkisi ile ilgili herhangi bir kısıtlama yoktu gördüm. Net eminim. Kesinlikle network'te STP'nin bununla ilgili bir soruna yol açtığını daha önce görmedim. 24 port'lu switch'in hiç bir port'undan erişim sağlayamıyorum. Aynı marka model diğer switch'lerde böyle bir sorun oluşmadı. Yazılımsal bir sorun mudur? Anlayamadım. İlk kez karşılaşıyorum. Aslında aruba'nın teknik dokümanlarını çokça kez okumuştum ama bunları da okuyup bahsedilen işlemleri console üzerinden uygulayıp geri dönüşlerimi paylaşıyor olacağım.

Teşekkürler.

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 24/05/2021 23:32

Mustafa Demiroz
(@MustafaDemiroz)
Üye

Eger backbone olarak kullandigin sw de actiysan, multi loop var ise erisemezsin. Ayrica stp yaparken mode secmen onemlidir. Rstp mstp gibi.

bdpu sureleri, auto recovery ve loop guard gibi tanimlarsa yapmalisin.

spanning tree senin topolojine gore root ve edge switchlerini belirler ve layer2 yi duzenler. Bu bakimdan once fiziksel topolojini cikarmalisin sonra bu konfigurasyonu yapmalisin.

ozetle, oncel lldp ile yapinin haritasini cikar sonra spanning tree modu belirle ve uygula

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/05/2021 00:23

Serkan Ateş
(@SerkanAtes)
Üye

Console erişiminiz mevcutsa resetlemek yerine gerekli müdahaleleri zaten yapabiliyor olmalısınız, ben birşey mi kaçırıyorum?

NOT: HP / Aruba switch grubunda tecrübem kısıtlı.

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/05/2021 08:00

Levent Güncan
(@LeventGuncan)
Üye

Tekrardan Merhaba,

Sorun STP'den kaynaklanmış. Normalde cihazlar switch'e bağlı iken de konsoldan kontrol sağlayabiliyordum. Ancak switch'in üstünde cihazlar varken konsoldan erişim sağlayamadım. Bu biraz enteresan geldi. O yüzden sormak istedim. Cihazları çıkartıp tekrar deneyerek erişebildim. Cihazları çıkarttıktan sonra bile tarayıcıdan erişemedim. Putty ile konsola bağlanıp CLI üzerinden STP'yi disable ettikten sonra düzeldi. Sanırım mevcut network topolojisinden kaynaklanıyor. Network epey büyük ve topolojiyi yeniden oluşturuyorum. Şuanda sorun kalmadı. Mustafa Demiroz hocamın dediğini yapacağım. Önce lldp ile yapinin haritasini cikartacağım sonra spanning tree modu belirleyip uygulayacağım. Herkese teşekkür ederim.

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 25/05/2021 22:02

Serkan Ateş
(@SerkanAtes)
Üye

Geri bildiriminiz için teşekkürler.

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/05/2021 07:50

Paylaş: