Forum

dhcp domain name gö...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] dhcp domain name göre ip dağıtması

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
945 Görüntüleme
(@dogukan24)
Gönderiler: 14
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar, 

Sorunumu kısaca özetlemek gerekirse; Benim A.local ve B.local olmak üzere 2 farklı domainim var. Ben A.local networküme A.local domaininde olan client bağlanırsa DHCP ip dağıtmasını istiyorum ve şuan dağıtıyor bir sorun yok, ama A.local networküme B.local domaininde olan bir client bağlanırsa DHCP ip dağıtmasın istiyorum. DHCP üzerinden böle bir ayar yapabilir miyim ?

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Bu konu 3 yıl önce 2 defa Doğukan Ergen tarafından düzenlendi

Gönderildi : 17/03/2021 10:19

(@hasanemreeroglu)
Gönderiler: 53
Trusted Member

Merhaba , 

Organizasyonunuzun büyüklüğüne göre en basiti B.local domaininde olan cihazların mac adreslerini deny list olusturarak DHCP girebilirsiniz.

Gönderildi : 17/03/2021 10:23

(@dogukan24)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@hasanemreeroglu Malesef bu çözüm pek kullanışlı olmaz benim için Binlerce ve farklı farklı şehirlerde clientlar mevcut.

Gönderildi : 17/03/2021 10:24

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

802.1x ve mac based vlan yapısı ile bunu yapabilirsiniz

Gönderildi : 17/03/2021 10:39

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Selam, NAC ve benzeri bir ürün alarak ya da vlan segmentasyonu ile yapabilirsiniz. Yani önerilen yöntemi beğenmiyorsanız para ödemeniz şart. Misal NAC client yüklü makineler ayrı bir vlan a düşer ve o vlan dhcp ye ulaşır, olmayanlar ulaşamaz gibi.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/03/2021 13:48

(@dogukan24)
Eminent Member
Konu başlatıcı

cevaplarınız için teşekkürler ben DHCP üzerinde böle bir filter uygulama şansımız var mı onu öğrenmek istedim DHCP dışında illaki çeşitli çözümleri vardır çok sağolun 

Gönderildi : 17/03/2021 14:14

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

@dogukan24

DHCP üzerinde o şekilde bir filtre olsa bile oldugunuz yapıda diğer binanın vlan vb tanımı yok ise farklı bir ip vermesinin bir esprisi olmaz.

Gönderildi : 17/03/2021 14:30

Paylaş: