Forum

Autonomous System (...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Autonomous System (AS) Number Kullanımı

6 Yazılar
4 Üyeler
5 Likes
2,659 Görüntüleme
(@tuncayguven)
Gönderiler: 58
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,

Ripe den aldığımız 1000 ip adresimiz var ve bugün Ripe den AS Number kullanmadığınız için silineceğini bildiren bir email aldım. AS Numberı nerde kullanabilirim bir bilgim yok yönlendirme yapabilecek arkadaşlar varsa yardımını rica ediyorum.

Teşekkürler

Gelen mail içeriği aşağıdaki gibi

Hello Tuncay,

Thank you for your reply.

As per **Autonomous System (AS) Number Assignment Policies...** _If an organisation no longer uses the AS Number, it should be returned to the public pool of AS Numbers. The RIPE NCC can then reassign the AS Number to another organisation._
https://www.ripe.net/publications/docs/ripe-679

Please be aware that you have agreed to follow the RIPE NCC policy when you signed the SSA with us.

Please reply to one of the below statements representing your current situation

a) State the approx. date that the AS number will be in use

b) Confirm that the AS number is unused and can be returned to the free pool

c) Confirm the technical reason why the AS number is not visible in the global routing table

Please note that if we do not get a reply by Wednsday, we will start the de-registration process for AS209xxx.

If there are any related objects (assignments, route, domain) we will delete them on **Wednesday,14 December 2022**.

The de-registration process will be completed and the resources returned to the free pool on **Wednesday, 21 December 2022**.

Thank you for your understanding.

Kind Regards,

Carlo
Internet Resource Analyst
RIPE NCC

Gönderildi : 09/12/2022 14:48

(@yilmazbarcin)
Gönderiler: 315
Illustrious Member

merhaba,

ripe bu şekilde kullanılmayan ip bloklarını toplayarak yeni başvuranlara tahsis yapıyor. IP adreslerini kullanmıyorsanız iade edebilir yada ihtiyacı olan bir firmaya devir edebilirsiniz.

yB

Gönderildi : 09/12/2022 15:33

(@tuncayguven)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@yilmazbarcin cevabınız için çok teşekkür ederim. deme ki yedek olarak tutuğum ip adreslerine göz dikmişler 🙂

Gönderildi : 09/12/2022 16:52

(@tuncayguven)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner Hakan bey evet yaaaa sanki durum biraz öyle oldu, Dışarıdan ASN yi okumak için gelen biri cevap alamaz zaman kaybı yaşar 🙂

ASN araştırması yapanlar için ben durumu şöyle özetlemem gerekirse ,

Ripe diye ip dağıtıcı bir firma var ve o firmadan ortalama 1700€ gibi bir ücret ile 1024 adet ip adresi alabiliyorsunuz. Daha çok para daha çok köfte benim verdiğim rakam 1024 adet için 🙂  Tabi şuan almak isteyen olursa sıraya girmesi gerekiyor çünkü ripe nin elindeki tüm ip adresleri birilerine kiralanmış durumdadır.

İp adreslerini aldığınızda bunu siz yada sizin adınıza bir datacentera yönlendirip onların sizin adınıza anons yapmasını sağlayabilirsiniz. 

Benim yaşadığım durum ise ip adresleri 6 yıl önce bir datacentera yönlendirilmesi yapılmış ve sistem sağlıklı şekilde çalışıyor. Fakat ayrıca ASN denemeside yapılmış ve bu ASN numarası hiç bir yerde kullanılmamış. Ripe firmasıda siz bir ASN oluşturmuşsunuz fakat bu hiç kullanmadığınız için bunu siliyoruz diyor. 

Tabi bende sistemi yeni devraldığımdan nedir bu ASN neyi siliyorsunuz derken konu buralara kadar ulaştı, 

En kısa özet: AS numarası, satın aldığınız ip adreslerini dunyaya anons etmeye yarar. IP adresleriniz bir datacenera yönlü ise ve ip adreslerinizden çıkan spam mailler vs durumunda sorumlusu datacenter olur, Bundan dolayı ip adreslerinizin anonsunu genelde sizin yapmanız istenir. Tamda benden istenen durum 🙂

Tabi bunuda söylemeden edemeyeceğim sıkıştığımız bir durumda aaa çözümpark var diyebilmek çok güzel bir durumdur. iyiki varsınız çözümpark ailesi 

Teşekkürler

Tuncay GÜVEN

Gönderildi : 12/12/2022 12:05

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32985
Illustrious Member Yönetici

Harika bilgi, geri dönüş ve bilgi için teşekkürler.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/12/2022 12:29

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4287
Co-Helper

https://sozluk.cozumpark.com/asn-autonomous-system-number
şu kısa özeti de bu ref olabilecek konuya paylaşmış olalım. Bende bildiklerimi paylaşayım katkı olsun. Sizin öznel durumunuz bilinmediği için ripe'in dönüşü pek anlaşılır olmamıştı baştan.
Size de linkini paylaştıkları politika karar tarihi 2017 ama yaptırım karar tarihleri 2021 civarı.
https://www.ripe.net/publications/docs/ripe-775
Ben geçenlerde ASN ile ilgili bam başka bir konuyu araştırırken bu 2021 tarihlerine, sağlayıcı ve kayıtçıların politika değişikliklerinde çok denk gelmiştim. Kimi ISP, kayıt kontrolcüleri 2020 itibariyle ciddi birşeyler yapmaya başlamış kimilerinde 2022'i bulmuş.

Özetle illegal ve özellikle phishing pazarın katlanarak artmasıyla tedbirlerin arttırılması ve bunların temel de ASN üzerinden yürütülmesi gibi bir durum araştırıldığında görülüyor.

ASN'i bir süredir sadece BGP networkler gibi omurga konularında (bu tarafı beni aşıyor) değil blacklist, reputation değerlemelerinde de esas alıyorlar diyebiliriz.

Mesela sorgulayanlar olarak bazı listerlerda L2/T2 sorgularında listelemeleriyle karşılaşıyoruz fakat tekil ip'lere bakıldığı L3'te de ASN'e bakıyorlar aslında bunu bize görüntülemiyor bazıları. Yani bir IP, domain'e blacklist, reputaiton kontrolü yaptık diyelim sağlayıcı, kayıt sunucuları ASN'e mutlaka bakıyor bir çoğu bir iç değerleme olarak buna reputation atıyor ve diğerleriyle paylaşıyor.

Yani sadece IP v4 tükenmesi noktasında değil güvenirlilik standartlarını geliştirmeye çalışmalarında ASN kayıtların doğruluğu ve önemi geçmişe göre artmış durumda. Buna yönelmelerinin en büyük sebebi de datacenter'lar üzerinden bilmeden olanlar hariç bilerek, isteyerek illegal hizmetler sunulması olmuş. Sadece çin, rus vs değil kuzey avrupa dan da çok fazla datacenter veya görünümünde yapı bilmiyormuş gibi yaparak sunucu temin ediyor. Zaten phishing pazarının bu kadar hızlı ve etkili büyümesinin kaynaklarından biri de bu görülmüş. 
Ben birkaç defadan fazla karşılaştım saldırının kaynağını tarıyorsunuz baya web'i prof. görünen avrupadan datacenter çıkıyor bildiriyorsunuz hiçbirşey yapmıyorlar bir yerden sonra sıkılıp bildirmiyordur kimse tabi. Hatta illegal forumlarda vs hangi firmalardan rahat hizmet alınabileceği vs listeleyip paylaşmışlar geçmişte. İşte sadece ip blokları üzerinden değil yeni satın aldıklarının bağlandığı ASN üzerinden bunları değerlemeye tabi tutup kapattırmayı hedefliyorlar. 

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/12/2022 14:14

Paylaş: