Forum

Apple Cihazlarda Wi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Apple Cihazlarda Wi-fi ağından kopma sorunu

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
4,457 Görüntüleme
 Umut
(@yurttas97)
Gönderiler: 26
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Bir lokasyonda 2 adet Tp-Link EAP620 HD olmak üzere iki adet AccessPoint bulunmaktadır. Cihazların kurulumunu Tp-Link mühendisleri ile beraber yapıp entegre ettik. Soruna gelince de apple grubuna ait Macbook, İmac ve iphone telefonlarda sürekli wifiden kopma ve internet yok uyarısı almaktayız. Tp-link tarafına da kayıt açtığımız da en son bize applenin yayınlamış olduğu makaleyi yolladılar ama bu bize saçma geldi.

iOS 14 MAC randomization privacy feature may cause Cisco enterprise network issues | AppleInsider

Wi-Fi MAC Randomization – Privacy and Collateral Damage (extremenetworks.com)

Lokasyonda firewall ve switch bulunmaktadır. Firewall tarafına kontrol ettirdiğimde herhangi bir kısıtlama ya da cihazlar için engelleme bulunmamaktadır. Local networkte de herhangi bir kopma söz konusu değildir. Standart çözümlerin (Kanal değişikliği, cihazlara ip - dns verme, firewallı aradan çıkartıp direk bağlantı yapma vb.gibi) çözümleri denedik fakat sonuç olmadı. Bu bahsettiğim kopma sorunu sadece apple cihazlarda bulunmaktadır. Android ve Windows cihazlarında herhangi bir kopma ve networke çıkamama gibi sorun bulunmamaktadır. 

Değerli görüşleriniz için şimdiden çok teşekkür ediyor, sağlıklı günler diliyorum.

Saygılarımla.

Gönderildi : 24/01/2022 22:28

(@aytacarslan)
Gönderiler: 799
Noble Member

hotspot için mi kullanıyorsunuz? veya mac ile ilgili bir güvenlik önleminiz var mı?

Gönderildi : 26/01/2022 11:01

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4288
Co-Helper

Makaleler saçma değil bu durum yeni de değil malum. Kesintilerin bu özel adres ile ilgili olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. 
Anlattığınız durum AP'lerden düştüğünü işaret ediyor uzaktan cihazlarla ilgili olup olmadığını test etmek kolaydır. Bir adet AP sistemden çıkarır pasife alır birkaç mobile cihazla test eder durumu gözlersiniz.
Bu tip durumlar genellikle güvenlik güncellemeleri kaynaklı olur bir üretici güncelleme yapar (apple) paralelinde sorunu tespit edip diğerleri de firmware güncellemesi yayınlar.. tplink den yerinde inceleme, ölçüm talep edebilirsiniz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/01/2022 12:31

Umut
(@yurttas97)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@aytacarslan herhangi bir mac güvenliğimiz yok. Firewall da kısıtlama dahi yok. Evet normal wifi ağı olarak kullanıyoruz. 

Gönderildi : 26/01/2022 16:55

Umut
(@yurttas97)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz İbrahim Bey, değerli cevabınız için teşekkür ederim. Başka lokasyonlarda da aynı marka cihazlar kullanmaktayız fakat böyle bir sorunla daha önce hiç karşılaşmadık. Bu yüzden makaleye kesin gözü ile bakamadım. Mevcut kullanılan ürüne de hakim olamadığım için fikirlerinizi almak istedim. İkame bir cihaz talebinde bulundum birde onunla deneyeceğiz. Destekleriniz için teşekkür ederim.

Gönderildi : 26/01/2022 22:53

Umut
(@yurttas97)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Ek olarak bugün apple cihaz bağlantısı sırasında dikkatimi çeken bir log uyarısı da "WPA Kimlik Doğrulama Zaman Aşımı / Hatası" şeklindedir. 2 cihazı birleştirdiğimiz için ayarlar kısmında bu seçeneği göremedim maalesef.

Gönderildi : 28/01/2022 17:13

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4288
Co-Helper

Ürünleri bilmediğim için direkt birşey diyemeyeceğim fakat söyledikleriniz üzerinden şifreleme metodunu kontrol etmeniz yararlı olabilir. Hatırladığım kadarıyla yakın zaman da WPA2-PSK-TKIP ile ilgili bazı açık bildirileri ve güncellemeler oldu bunların bulup kendi cihazlarınıza göre kontrol etmeniz yerinde olur. Ben kendi cihazlarımda yöntemi değiştirmiştim.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/01/2022 18:25

Umut
(@yurttas97)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz   En alttaki şifreleme türü seçiliydi. Pazartesi en üstekini seçip deneyeyim o zaman. Cevabınız için teşekkür ederim.

Gönderildi : 29/01/2022 12:32

Umut
(@yurttas97)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @yurttas97

@ibrahimyildiz   En alttaki şifreleme türü seçiliydi. Pazartesi en üstekini seçip deneyeyim o zaman. Cevabınız için teşekkür ederim.

wifi

sanırım fotoğraf eklenmemiş

Gönderildi : 29/01/2022 13:01

Umut
(@yurttas97)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Sorunu cihazları resetleyip omada controller'e almadan kurduk ve çözdük. İlginiz ve destekleriniz için teşekkür ederim.

Gönderildi : 03/03/2022 22:21

Paylaş: