Forum

Ana makina ip alma ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Ana makina ip alma sorunu?

12 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,156 Görüntüleme
(@EyupDal)
Gönderiler: 152
Reputable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar yeni bir konu ile başınızı agrıtıcam... şimdi toplam 80 tane pc var hepsi domaine baglı yanlız bazen serveri yeninden başlatıgımda ana makina ip almıyor. ancak swichten tüm ucları cıkarıp en başta serverkini takıyorum sonra tek tek digerlerini takınca sorun kalkıyor. sizce nasıl bir yol izlemeliyim..

SİZCE  TÜM BİLGİSAYARA AUTO İP YERİNE MANUEL İPMİ VERMELİYİM.. BU YETERLİ BİR ÇÖZÜM OLURMU YADAN NASIL OLUR?

Gönderildi : 29/04/2009 13:55

(@murataydin)
Gönderiler: 1517
Noble Member

Yapınızdan Bahseder misiniz Biraz.

IP'yi Nasıl dagıtıyorsunuz. Birde Ana Makine tabir ettiğiniz serverlara Statik IP girmek daha mantıklıdır ve sağlıklıdır.

Gönderildi : 29/04/2009 14:04

(@EyupDal)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Zaten öyle sabit ip var bunu belirtmek abes kacar dieye söylmedim.. ama diger power  user pc ler nasıl oluyorsa serveri yeninden başlatınca ip almıyor ancak ben swich tei tüm ucaları cıkarıp ilk başta serverkini takıyorum. sorunsuz şekilde alıyor sonra power user larkini takıyorum sorun kalkmış oluyor.. her serveri yeniden başlatıgımda bu sorun karşıma cıkıyor gıcık oluyorum...

Gönderildi : 29/04/2009 14:11

(@EyupDal)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Murat bey sanırım serveri yeninden başlatınca power userlardan biri ana serverin ip ni alıyor yani 192.168.1.2 ipni alıyor.. bunu çözmek içinde  swich deki tüm ucaları cıkarıyorum. serverin ucunu ilk takıyorum alıyor sonra digerlerkini takıyorum sorun kalkmış oluyor. her defasında bunu yaşamak istemiyorum...[:S]

dns ten tüm userlerin ip verilmiş durumda ayrıca. Soyle yapsak user pc lere  tcp\ip ten manuel ip versek sorun çözülürmü?

Gönderildi : 29/04/2009 14:26

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Murat Beyin sorduğu soru anlaşılmadı heralde IP leri modem mi dağıtıyor yoksa DHCP mi dağıtıyor? Şayet DHCP dağıtıyorsa; Servera sabit ip verin mesela 192.168.0.1 ve  DHCP de Scope özelliklerinde Start IP Adres kısmını 192.168.0.10 dan başlatın. Böylece ilk 10 ip DHCP tarafından dağıtılmaz ve siz istediğiniz PC ye manuel verebilirsiniz. Yada DHCP de serverın IP sini rezerve edin.

Gönderildi : 29/04/2009 14:37

(@EyupDal)
Reputable Member
Konu başlatıcı

DHCP de serverın IP sini rezerve edin.
  evet güzel bir yöntem  sinan bey denemem lazım ... umarım etkili bir yöntem olur

Gönderildi : 29/04/2009 14:41

(@murataydin)
Noble Member

Etkili yöntem değil Kesin çözümdür. Portalımızda DHCP ile ilgili makaleler mevcut onlara bakıp DHCP'nizi yeniden configure edebilirsiniz.

Gönderildi : 29/04/2009 14:45

(@EyupDal)
Reputable Member
Konu başlatıcı

buraya resim eklemek  istiyorum nasıl eklicem ? print  yaptımda sayfayı

Gönderildi : 29/04/2009 14:59

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

http://www.cozumpark.com/forums/thread/46223.aspx  linke bakabilrsiniz

Gönderildi : 29/04/2009 15:15

(@EyupDal)
Reputable Member
Konu başlatıcı

[img] [/img]

evet burda göre biliyorsunuz sanırım a normal bişey var.. dhcp rezerve edilmiş durumda ayrıca user pc ler 50 ilr 200 arası ip alabiliyolar... ünlem işareti nedir anlamış degilim

Gönderildi : 29/04/2009 15:49

(@murataydin)
Noble Member

DHCP'de Problem görünüyor. Logları kontrol eder misin? veya DHCP Zone'ı silip yeni bir zone oluştursanda olur.

Gönderildi : 29/04/2009 15:51

(@TolgaSolmaz)
Gönderiler: 69
Trusted Member

dhcp de sorun var demekki. Zone kayıtlarını ve rezerve etmişse daha önceden o kayıtları temizleyin. Kısacası DHCP yi sıfırlayın. Sonra Server'ın IP'sini ilk olarak rezerve edin diğer client pclerinde rezerve edersen biraz uzun bir işlem olabilir tek tek MAC adress , IP kayıt etmek vs. ama etkili ve sorunsuz bir çözüm olucaktır. İleri için başınız ağrımaz...

Switch'e de kabloları sıra ile takınız. En son  girişe de server'in kablosunu takınız ki böylelikle karışıklık olmaz ve bir problem olduğunda direk müdahale edebilirsiniz...

Gönderildi : 29/04/2009 19:24

Paylaş: