Forum

Tcp/Ip ayarları sor...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Tcp/Ip ayarları sorunu

10 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
685 Görüntüleme
(@seyfullahtanriverdi)
Gönderiler: 362
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Çözüm Park sakinleri benim sorunum bağlı olduğumuz ağda bazen ip ayarları değişiyor ve internete çıkamıyoruz.Mesala ben 192.168.1.5 ip varsayılan alt ağ geçidi olarakda 192.168.1.1. alırken diğer kullanıcım 192.168.136.150 varsayılan ağ alt geçidi ise 192.168.136.2 alıyor anlamadım bu neden oluyor. Command ekranından ipconfig /release ile ip sıfırlayıp ipconfig /renew ile yeniden ip aldırıyorum ama değişen birşey yok yardımlarınızı bekliyorum

Gönderildi : 21/04/2009 19:30

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

ip dağıtan bir alet yada pc var galiba (ics olabilir mesela)

ağ geçidi olan makina yada aleti bul

ipsi 136.2 görünüyor.

Gönderildi : 21/04/2009 19:37

(@seyfullahtanriverdi)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Ip dağıtan sadece modem var ve birde bilgisayarları birbirine bağlayan swicth var.Sadece o sorunlu kullanıcımda bu sıkıntı oluyor.Bizler 192.168.1.x ipleri alırken o bilgisayar 192.168.136.131 gibi bir ip alıyor. Neden olabilir acaba

Gönderildi : 21/04/2009 20:04

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

komut satırından nbtstat -a ip adress yazın verecek mi bakalım ağ geçidi olarak ataanan aletin adını ve mac adresiini(eğer pc ise ve firewall kapalı ise verecektir)

Gönderildi : 21/04/2009 20:29

(@MuratISIKOGULLARI)
Gönderiler: 118
Estimable Member

Merhabalar, yapınızda harici network disk varmıdır, bu disklerin bazılarında web arayüzünde dhcp yayını yapması için ayarlar oluyor ve bu ayar gözden kaçıyor. Eğer varsa bir de kablosuz erişim noktası cihazlarındaki ayarları bir kontrol edin, iyi çalışmalar.

Gönderildi : 21/04/2009 20:41

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Arkadaşlara özetle kontrol listesi aşağıdaki gibi olacaktır.

1. UTM veya Modem DHCP kontrolü

2. Sunucu DHCP kontrolü

3. Networke bağlantısı olan herhangi bir cihaz (Ext. Disk,Firewall,Switch (yönetilebilirlerde DHCP bulunmaktadır kontrol ediiniz)

4. Wmware veya VirtialPC vb programlarda da DHCP mevcuttur bunların kontrol edilmesi gerekmektedir.

5. Bazı free programlar veya HP ve IBM gibi markalı bilgisayarlarda Network programları birlikte gelmektedir. Bunların içerisinde de network yapılandırma mevcuttur ve bunlar yardımı ile lokasyon değişimlerinde ip ve share ile yazıcı default seçimi yapılmaktadır. Bu programların varlığının olup olmadığının kontrollünü gerçekleştirin. (Sadece sorunlu bilgisayarda) 

6. Son olarak tüm kontrollerinizde sorunu hala çözemediyseniz ve pc'lerin tümünü kapatın ve tekrar sorunlu pc'de kontrol ediniz.

Gönderildi : 21/04/2009 21:17

(@seyfullahtanriverdi)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Mevcutolan ağımızda bir adet exper marka adsl modem var DHCP si açık ve ipleri dağıtıyor.192.168.1.x şeklinde dağıtıyor.Bilgisayarlar birbirine hp marka 10/100/1000 mb bağlantı hızlarını destekleyen bir swicth ile birbirlerine bağlı bulunmaktadır.Sorun diğer bilgisayarlar normal birşekilde ip alırken sorunlu makina 192.168.136.131 ip si alıyor ve varsayılan alt ağ geçidi 192.168.136.2. diyor aynı ağdayız neden böyle bir sorun yapar anlamadım. elle verince sorun yok çalışıyor ama otomatipe alınca bu şekilde oluyor. Başka herhangi bir cihaz falan kullanmıyoruz.Benim bilgisayar VMware yüklü sorun ondan ise nasıl düzeltebilirim.Server 2003 yükledim deneme amaçlı server yapısını öğrenmeye çalışıyorum.Cevaplarınızı bekliyorum.

Gönderildi : 22/04/2009 11:09

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

VMwarede sanal makinenenin ayarlarından önce ethernet kartını kaldırın.Daha sonra VMNet0 birdged olarak ekleyin.

Gönderildi : 22/04/2009 11:52

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Seyfullah Bey,

Öncelikle sorunun kaynağını tespit ediniz. Varsayımla devam edersek bu sorunuza bir çözüm bulamayacağız. Wmware olup olmadığını netleştirin lütfen. Bunun için kendi bilgisayarınızı kapatın daha sonra sorunlu bilgisayarda ip yenileyin bakalım sorun devam ediyor mu?

Gönderildi : 22/04/2009 14:45

(@seyfullahtanriverdi)
Honorable Member
Konu başlatıcı

sorunu bir türlü bulamadım ama tcp/ip repeir programı ile düzelttim.Ama sorunu çözemedim.Çünkü network konusunda fazla deneyimli bir insan değilim. Bazen yazılanlardan bir şey anlamıyorum.Kusuruma bakmayın.Herkese teşekkür ederim.Yüreğinize sağlık

Gönderildi : 24/04/2009 18:54

Paylaş: