Forum

Ag ınternet yavasla...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Ag ınternet yavaslaması

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
375 Görüntüleme
(@melike)
Gönderiler: 18
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhaba

kullanıcılar ınternet hızının yavas oldugundan cok sıkayet edıyorlar.

modem olarak airties kullanıyoruz.

hangı tur modem alsam ınternet hızını bıraz daha arttırmak ıcın ve ghdsl kullanmak ıcın ttnet ten bır tarıfemı almak gerekıyor.ghdsl ın artıları nelerdır?bu konular hakkında fıkırlerınızı paylasmanızı rıca edıyorum.

Gönderildi : 09/04/2009 19:06

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

ağ yapınızdan bahsetmelisiniz kaç pc var

nette ne gibi işlemler yapılıyor.

proxy felan kullanıyormusunuz vs.vs.

+ g.dat upload=download en fazla 2Mbit

adsl deki gibi değildir adsl upload yada download yüklendinmi diğeri biter g.datta bu yoktur

yani 2 Mbit up 2 Mbit download (tabi bunlar olması gerekenler ) telekom santraline olan mesafeniz durumu etkileyecektir

Gönderildi : 09/04/2009 19:20

(@melike)
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhaba

cevap ıcın tesekkur ederım 50 kullanıcı var ve wrıless olarak mısafırlere ızın verılmıs durumda.pekı ghdsl alsak kendı hattımızda kullanabılırmıyız yoksa ttnet ten bunun ıcın bır ozel hatmı acttırmak gerekıyor.

Gönderildi : 09/04/2009 19:36

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

şuan ki internet hızınız nedir?

Eğer ilk başlarda internet iyi ama son zamanlarda yavaşlıktan şikayet geliyorsa, kullanıcı tarafında internetten download yapan kişiler yada virüsler olabilir. Bunların kontrolünü yapmalısınız.

Bunun dışında G.SHDSL özel bir hattır ve hız anlamında 4 mb ADSL den daha hızlı olacağı söylenemez ve maliyeti yüksektir. ( ADSL e göre )

Ayrıca bunun için özel g.shdsl modem de almalısınız. Bu da ek maliyettir.

Eğer mail server kullanıyorsanız ve mail alışverişiniz son derece önem taşıyorsa G. a geçiş yapılabilir bunun nedenide upload ve download ın simetrik oluşu ve kullandığı ip nin spam listlere girme ihtimalinin adsl e göre daha az olmasıdır.

Hız anlamında VDSL i inceleyebilirsiniz. TT santral e yakınsanız 32MB a kadar ucuz ve hızlı internet kullanabilirsiniz.

Gönderildi : 10/04/2009 00:00

(@melike)
Eminent Member
Konu başlatıcı

cevap ıcın tesekkur ederım.

sımdılk cozum olarak soyle bır yontem dusunuyorum.suan 3 adet hattımız var 1 = 10.0.0.0/24 - 2 = 192.168.1.0/24 -  3 = bosta ben bu hatta 172.16.0.0/24  ıp vererek dhcp yı kapatıcam ve swıtche baglıcam her ve access poıntın ıp sınıde 172. li yapıcam bu sekılde wrıless agı ayırıcam.su an aynnı swıtch uzerınde 192 ve 10  lu ıp grubu 10.nun ıp lerı sabıt  bırlıkte calısıyorlar.172 lıyıde eklesem bu normal hattı etkılermı?Bu sekılde bır ag kurmak mantıklımıdır?ayrıca bır sorum daha olacak network uzerınde 5 adet access poınt var bunların ıp sını nasıl ogrenebılırım.son olarakta network uzerınde ınternetı kımın daha fazla kullandıgını nerden trafıgın yogun oldugunu dınleyebılecegım bır snıffer onerebılırmısınız?

tesekkurler. 

Gönderildi : 10/04/2009 11:18

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

cevap ıcın tesekkur ederım.

sımdılk cozum olarak soyle bır yontem dusunuyorum.suan 3 adet hattımız var 1 = 10.0.0.0/24 - 2 = 192.168.1.0/24 -  3 = bosta ben bu hatta 172.16.0.0/24  ıp vererek dhcp yı kapatıcam ve swıtche baglıcam her ve access poıntın ıp sınıde 172. li yapıcam bu sekılde wrıless agı ayırıcam.su an aynnı swıtch uzerınde 192 ve 10  lu ıp grubu 10.nun ıp lerı sabıt  bırlıkte calısıyorlar.172 lıyıde eklesem bu normal hattı etkılermı?Bu sekılde bır ag kurmak mantıklımıdır?ayrıca bır sorum daha olacak network uzerınde 5 adet access poınt var bunların ıp sını nasıl ogrenebılırım.son olarakta network uzerınde ınternetı kımın daha fazla kullandıgını nerden trafıgın yogun oldugunu dınleyebılecegım bır snıffer onerebılırmısınız?

tesekkurler. 

ip yapılandırmalarınızdan network şemanızı pek anlayamadım ama şema çizer ve sunarsanız daha faydalı olabilir.

Access point ler otomatik ip alıyorsa dhcp serverdan mac adresi kontrolü ile ip lerini öğrenebilirsiniz, ap lerin altlarında mac leri kayıtlıdır.

genel internet trafiğinini izleyebilmek için gw üzerinde bir yapı isa, websense vb ya da gw bir utm kullanmanız gerekir.

Gönderildi : 14/04/2009 02:10

(@melike)
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhaba mesut bey zsorunu su sekılde hallettık.

3 portu wrıless ıcın ayırdık ve port'un 1 tanesını AP'ye,modemden 1 porta ip dagıtması için ethrnet taktım boylece dc uzerındekı dhcp den degılde modemın 2 networkundekı dhcp 'sınden ip dagıtımı yapıyor.3.portu'da dıger swıtcler ıcın aynı sıstem olarak yapılandırmada uplink olarak kullanıcıam.Yardımlarınız ıcın herkese tesekkku ederım.Kolay Gelsın.

Gönderildi : 14/04/2009 14:34

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Rica ederiz, size de kolay gelsin.

Gönderildi : 14/04/2009 22:49

Paylaş: