Forum

3 ayrı adsl bir ser...

Bildirimler
Hepsini Temizle

3 ayrı adsl bir servera bağlama

15 Yazılar
10 Üyeler
0 Likes
856 Görüntüleme
(@seyfullahtanriverdi)
Gönderiler: 362
Honorable Member
Konu başlatıcı

Şirketimizde 3 ayrı adsl hattı var bunlardan iki tanesi uzak masaüstü bağlantısı kullanarak servera bağlanıyor.Mesafemiz uzak değil en fazla 100 metre internet bağlantımızın yavaş olması nedeniyle ayrı adsllerle internet bağlantısı sağlıyoruz.Bulunduğumuz konum 2048 den yukarı çıkamıyor. yatırım olmadığı için.Ben bu 3 adsli tek bir noktada nasıl birleştirip servera yönlendirebilirim.

Gönderildi : 27/03/2009 17:16

(@teknik-mesut)
Gönderiler: 119
Estimable Member

ne kadar doğru olur bilmem ama şöyle söyleyim

servere 2 tane ağ kartı tak  1 tanede onboard zaten. Sonra 3 modemin  bir portun dan bu servere ver. Ne oldu server 3 modemli oldu.Bunu neden söylüyorum çünkü benim kullandığım server da 3 tane ağ kartı vardı. Fakat hiçbirini devre dışı etme.

Bir sorun olacağını sanmıyorum.  Neden dersen senin kullandığın üç ağ olacak ve her birinin bir IP'si olacak.

Sorun olursa da bunun hakkında ben bir konu açarım.

Denemek içinde al bir eski pc'yi tak üç tane ağ kartı hepsinini bağla.

İşine Yarayacağını Umuyorum....         

Gönderildi : 27/03/2009 19:30

(@OrhanAslan)
Gönderiler: 278
Reputable Member

Bende bizim okul için ikinci bir ADSL hattının peşindeyim.  3'lüyü bilmem ama bu işin 2 ADSL hatlısı için Dual Wan Router kullanmak zorundasın. Dual Wan Routelerin çoğu zaten 1 tane modemi içinde barındırıyor ve siz başka bir ADSL modemle bağlandığınız ikinci ADSL hattından gelen interneti bu routerin WAN2 portuna giriyorsunuz ve gereksinimlere göre ayarlıyrosunuz.

Benim mevzuda işin içnde linux olduğu için daha zor bir hal söz konusu çünkü biz Linux serveri bridge mode'da kullanıyoruz ve ben bu konuda yeterli seviyede değilim. Windows Serverler için bu daha kolay sanırım..

Gönderildi : 28/03/2009 00:39

(@Anonim)
Gönderiler: 0

3 portlu link blance cihazı kullanmalısın.

Gönderildi : 28/03/2009 17:22

(@teknik-mesut)
Estimable Member

ben bu cihazı hiç dumadım nasıl bir şey. Yada sen karıştırdın.

Arkadaş  modemin 3-4 portlu olmasını istemiyor.

3 modemi bir servere bağlamak istiyor.  

Gönderildi : 28/03/2009 23:58

(@alperozdemir)
Gönderiler: 703
Prominent Member

Mesut bey ; 3 Ethernet takayım bunların her birinede modem bağlıyayım gibi bir mantık yok .

Seyfullah bey ; Load Balancer kullanarak istediğiniz sonucu alabilirsiniz bunun için piramit bilgisayardan destek alabilirsiniz kolay gelsin.

Gönderildi : 29/03/2009 22:11

(@teknik-mesut)
Estimable Member

Mesut bey ; 3 Ethernet takayım bunların her birinede modem bağlıyayım gibi bir mantık yok .

Seyfullah bey ; Load Balancer kullanarak istediğiniz sonucu alabilirsiniz bunun için piramit bilgisayardan destek alabilirsiniz kolay gelsin.

Böyle bir mantık yok demek hakarete girer. Ayrıca böyle bir şey görmesemde söyleseniz anlarım ama bunu gördüm. İnanmaz iseniz buyrun deneyin çalışırsa paranız cebinizde kalacak. 3 tane ağ kartı  "Load Balancer" gibi bir cihazdan çok ama çok ucuz olacaktır.  

Gerçekten deneyin gerçeği görelim

Gönderildi : 29/03/2009 23:54

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Böyle bir mantık yok demek hakarete girer. Ayrıca böyle bir şey görmesemde söyleseniz anlarım ama bunu gördüm. İnanmaz iseniz buyrun deneyin çalışırsa paranız cebinizde kalacak. 3 tane ağ kartı  "Load Balancer" gibi bir cihazdan çok ama çok ucuz olacaktır.  

Gerçekten deneyin gerçeği görelim

Böyle bir mantık yok demek hakarete girmez lütfen ortalığı alevlendirmeyiniz. Hatta sizde postunuza başlarken ne kadar doğru olur bilmem diye başlamışsınız.Alper Bey böyle bir mantık yok der sizde olduğunu ispat edersiniz ve olay kapanır. Lütfen biraz daha relax. Siz böyle bir şey gördüğünüzü idda ediyorsunuz (buda bir hakaret değildir), peki gördüğünüz yada yaptığınız tam olarak nedir ve nasıl yapılır? Bunlarıda bizimle paylaşırsanız ve işe yaradığı kabul edilirse kimse fikrinizi mantıksızca bulmaz.

Gönderildi : 30/03/2009 11:33

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

ne kadar doğru olur bilmem ama şöyle söyleyim

servere 2 tane ağ kartı tak  1 tanede onboard zaten. Sonra 3 modemin  bir portun dan bu servere ver. Ne oldu server 3 modemli oldu.Bunu neden söylüyorum çünkü benim kullandığım server da 3 tane ağ kartı vardı. Fakat hiçbirini devre dışı etme.

Bir sorun olacağını sanmıyorum.  Neden dersen senin kullandığın üç ağ olacak ve her birinin bir IP'si olacak.

Sorun olursa da bunun hakkında ben bir konu açarım.

Denemek içinde al bir eski pc'yi tak üç tane ağ kartı hepsinini bağla.

İşine Yarayacağını Umuyorum....         

Merhaba Mesut bey ;

Yukarıdaki dizaynı denemeye gerek yok , çünkü çalışmaz. Bunun için temel network bilgisi yeterli olur .Yani ne yazık ki bu şekilde çalışmadığı için bir dual wan router gerekiyor ( zywall vb )  .

Sorarsanız neden çalışmaz ?

örneğin 3 ethernetiniz var ve hepsine bir ip

192.168.2.1 , 2.2 ve 2.3   modemlerde  2.4 , 2.5 ve 2.6

bu durumda makinenin 3 tane gw adresi oluyor ve bilmediği bir paketi hangisinden gönderecek ? network tabında advanced bölümündeki öncelik hangi network kartı ise ondan  , peki diğerleri ne oldu ? diğerleri işlev dışı kaldırlar.

ancak siz static route girerek diğerlerinide kullanırsınız ancak internetteki hangi ip adreslerini tek tek gireceksinzi bu da çok mantıklı değil .

yani Alper direk cevap vermiş ama açıklamasıda budur  , yani temel network bilgisi ile bu işin olmayacağı zaten ortada ondan bu şekilde cevap vermiş şahsınıza bir hakaret yok [:D]

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/03/2009 12:01

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

Hocam açıklamanız gereği bir şey sormak istiyorum.Peki ben bu 3 adet etherneti bir taksam,RRAS tan router görevi gördürüp,bunları tek bir gatawayden çıkarsam diğer clientlara bu gateway üzerinden çıkış versem olur mu?Postu şimdi görüp merak ettiğim için soruyorum.Ancak akşam deneyeceğim.

Teşekkürler.

Gönderildi : 30/03/2009 13:47

(@seyfullahtanriverdi)
Gönderiler: 362
Honorable Member
Konu başlatıcı

Herkese ilgilerinden dolayı teşekkür ederim. Load Balancer kullanımı uygun bir seçenek olacak galiba yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.

Gönderildi : 30/03/2009 17:50

(@teknik-mesut)
Estimable Member

seyfullah bey 3 adsl olduğunu ve bunları internet hızının düşmemesi için kullandığını fakat üçünü bir yerden kontrol altına almak istedğini söyledi.

Ben de bunu şu şekilde düşündüm

1) 3 ağ olacak. bunların bir swich portundan kablo ile merkeze gelecek  

2) Merkezde 3 ağ kartı(ethernet kartı) takılcak. Hepsi aktif olacak. (Burada anlaşmazlığa düştük)

Şimdi hepsini kullanamayacak doğru ama şunu yapacak üç tane ağı görmüş olacak. en basitinden mesela

1.modem 192.168.10.1,  

2.si 192.168.20.1,

3.sü 192.168.30.1, olsun adres çubuğuna hangi adresi yazar ise ona girebilecek ve uzak masaüstünden diğer servere oradan da modeme gibi bir şey olmayacak. Evet belki  "Load Balancer" gibi bir cihaz üstün olabilir.Ama bu para vermek istemeyen sistemciler için daha akıllıca geliyor.

Denemekte fayda var. Benim bunu denemeye imkanım olsa denerim ama yok. Deneyin sonucu görelim. Ben arkadaş sert çıkmamın sebebi de şudur. Burda çözüm üretiliyor fakat neden daha ucuzunu yapmak varken pahalısını alsın. Arkadaştan hatam varsa da "özür dilerim" tabi.   

Gönderildi : 30/03/2009 19:15

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Mesut bey bizlerin amacı çözüm üretmek ve sizlerde bu amaç doğrultusunda fikirlerinizi bizler ile paylaştığınız için teşekkür ederim.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/03/2009 19:59

(@barhanaskar)
Gönderiler: 3
New Member

bir cozum yolu da server uzerinde bir sanal makine ile veya ayrı bir pc uzerinde 3 ethernet takarak bir multiwan linux router yapmak olabilir

http://www.bobsgear.com/display/ts/Multiple+Gateways+on+Windows+2003+Server

Gönderildi : 20/12/2009 20:15

(@VolkanBIYIKLI)
Gönderiler: 16
Eminent Member

Mikrotik Router ile sonuca ulaşabilirsiniz.

http://www.mikrotik.com/ ve http://www.oguzhan.info/bak.asp?500/Tart%FD%FEal%FDm%21+Bu+a%F0+nas%FDl+olmal%FD%3F

Linkleri incelemenizi tavsiye ederim...

Gönderildi : 23/12/2009 23:20

Paylaş: