Forum

şube ve merkez bağl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

şube ve merkez bağlantısı

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Reactions
682 Görüntüleme
(@GURCANEFE)
Gönderiler: 1607
Noble Member
Konu başlatıcı

merhaba burdakı makaleye gore su baglantıyı yapmak ıstıyorum makeleye gore

http://www.cozumpark.com/blogs/donanm/archive/2008/03/27/zyxel-792-h-ile-back-to-back-ba-lant.aspx

aynı sekılde subede bır dc ve ısa server var  ve  uzak lokasyonusmuz var. uzak lakasyondada 10 pc var

her ıkı yerde adsl modem ve ghdsl modem var 1mgbit ghdsl bağlantısı var ben her ıkı yerdekı adsl ıptal edip ghdsl den merkezde olanı ınternete cevırmekk ıstıyorum gene tabıkı noktadan noktaya devam edecek.   192.168.1.0   networkı merkez olcak ve sube gene aynı networkte olacak ısa server uzerınden nete cıkacaklar arlarındakı mesafe 40 km sızce bu  ola bılırmı makelede 7 km dıyor ama dahada uzak ofısten bahsedılmıs.eger olursa subedekıler ıntenetı merkezdekıler gıbı hızlı kullana bılırmı

sizce olabilirmi sanki ben ghdsl bır swıtcmıs gıbı dusunup ıkı bınayı bır bırne baglıyorum gıbı dusunuyorum

Gönderildi : 22/02/2009 21:56

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

bağlama işlemini yaparsınız ancak internet merkezdeki kullanıcıların kullandığı kadar hızlı olmaz...

kolay gelsin

Gönderildi : 23/02/2009 17:08

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

peki hocam söyle olsa olurmu vdsl2 alsak 2 yerede 32 mgbıt   hızında ve ghdsl noktan noktaya baglantısı gıbı gene aynı sekılde baglaya bılırmıyız.

Gönderildi : 23/02/2009 18:19

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

hocam peki ghdsl 2mgbit çıkartırsak karşı tarafın inteneti nasıl olur

Gönderildi : 24/02/2009 14:20

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Uzak bağlantılarda hız asla merkezdeki kadar olmaz. 48 ayrı lokasyonum var. tecrübeyle sabittir.

Gönderildi : 26/02/2009 01:26

(@saitcinar)
Gönderiler: 195
Estimable Member

evet kamil hocamın dediği gibi.

ek olarak şunu söylemekte yarar var.

buna sebep olan durum - gecikme süresi- dir.

paketler her bir "hop" düğüm noktasını(adsl, switch, router, firewall) atlarken bir gecikmeye maruz kalır. IPSec VPN ile, malatyada ki bir

kullanıcının istanbul merkeze ADSL üzerinden gelmesi normal şartlarda 14mili saniye  ile 48 mili saniye arasında değişmektedir. bu paket noktadan noktaya bağlantılarda da buna yakın bir gecikmeye uğrar. bu durum ISA üzerinden veya Firewall üzerinden devam ederken,

merkez lokasyonunuzda bulunan kullanıcıya göre; gecikmiş olursunuz.

aslında siz bu yarışı 🙂 hep 3-4 saniye geriden takip etmeye devam edersiniz.

Uzak bağlantılarda hız asla merkezdeki kadar olmaz. 48 ayrı lokasyonum var. tecrübeyle sabittir.

Gönderildi : 26/02/2009 02:53

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

tavsiyeniniz ghdsl bagğlantısı olsun noktadan noktaya ve her lakasyonda adls modem olup ınternetı kullansılar ve gene bole olursa ben tek merkezde isa server olsa vpn ghdsl ıle baglatıyı sağlasam lokasyonlarda adsl ıle nete gırse  ama oranın netını ben merkezden ısa server ıle yapa bılırmıyım yoksa her ıkı yerde ısa server olması gerekıyormu

Gönderildi : 26/02/2009 10:38

(@saitcinar)
Estimable Member

merhaba,

uzak lokasyondan merkeze gelen kullanıcılarınız browser lara proxy ip sini yani sizin merkezdeki isa nın ip adresini yazarsa, tek bir isa üzerinden ve merkezden internete çıkmış olurlar. yani ikinci bir isa server a gerek yok.

tavsiyeniniz ghdsl bagğlantısı olsun noktadan noktaya ve her lakasyonda adls modem olup ınternetı kullansılar ve gene bole olursa ben tek merkezde isa server olsa vpn ghdsl ıle baglatıyı sağlasam lokasyonlarda adsl ıle nete gırse  ama oranın netını ben merkezden ısa server ıle yapa bılırmıyım yoksa her ıkı yerde ısa server olması gerekıyormu

Gönderildi : 27/02/2009 01:15

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

şube ve merkezin mutlaka ayrı networklerde olması gerekıyor deyılmı hocam mutlaka. modemlere ip ayarlaması yaptıgımda aynı ipleri verirsem  kendi arlarında bağlantıyı kuramazlar deyilmi.  proxy olarak isa serverın iç bacak ip yazarsam şublerdeki pc merkezdeki neti kullanırlar ve isteiğim kuralı uygulaya bilirler.

pekşi ben adsl ile vpn yapmaz isem altarnatif olarak  her şubede isa server olarak bu vpn işlemini gerçeklerştire bilirim . sanırım yada isa olmadığını varsayalım remote acees ile yapa bilirmiyim

.sizce  modemler arası vpnmi yoksa isa server arası vpnmi yada remote aceess arası vpnmi hocam bunlardan sızce tecrubelerınıze gore hangsıı daha saglıklı verımlı olur

Gönderildi : 27/02/2009 10:33

(@saitcinar)
Estimable Member

merhaba,

bir kaç adet IPSec VPN için, İşletim sistemleri arasında vpn denemenizde bir problem çıkmaz. bildiğiniz gibi bunlar yazılımsal olduğu için

sayı arttıkça, sistem hızlı bir şekilde yavaşlar. bu sebeple size donanımsal olarak vpn kurmanızı(firewall, adsl modem) tavsiye ederim. bu şekilde

ISA server'ınızı da yormamış olursunuz..

iyi çalışmalar.

şube ve merkezin mutlaka ayrı networklerde olması gerekıyor deyılmı hocam mutlaka. modemlere ip ayarlaması yaptıgımda aynı ipleri verirsem  kendi arlarında bağlantıyı kuramazlar deyilmi.  proxy olarak isa serverın iç bacak ip yazarsam şublerdeki pc merkezdeki neti kullanırlar ve isteiğim kuralı uygulaya bilirler.

pekşi ben adsl ile vpn yapmaz isem altarnatif olarak  her şubede isa server olarak bu vpn işlemini gerçeklerştire bilirim . sanırım yada isa olmadığını varsayalım remote acees ile yapa bilirmiyim

.sizce  modemler arası vpnmi yoksa isa server arası vpnmi yada remote aceess arası vpnmi hocam bunlardan sızce tecrubelerınıze gore hangsıı daha saglıklı verımlı olur

Gönderildi : 01/03/2009 13:40

Paylaş: