Forum

ilginç bi soru...

Bildirimler
Hepsini Temizle

ilginç bi sorun

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
379 Görüntüleme
(@seyran)
Gönderiler: 22
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar bu sabah ilginç bişey gözüme çarptı belkide ben bilmiyorumdur bana ilginç gelmiştir.

dün bi müşterime destek amaçlı gittiğimde kendi laptopumun ip adresini ordaki yapıya göre yapılandırdım.

Sabah Şirkette laptopu açtım dalgınlıklada orda elle verdiğim ip hiç aklıma gelmedi açtım pc yi direk internete girdim.

biraz takıldım ettim uzak maaüstü ile serverlerden birine bağlanırken anladım ip yapılandırmamın değişik olduğunu.

ama bana ilginç gelen bizim şirket yapımızla hiç bir alakası olmayan ip yapılandırmasının direk internete çıkması:S

müşterimin network yapısı 172.16.1.0 şeklinde. default gateway ve dns 172.16.1.254 şeklindebenimde ip yapılandırmam şuanda aynen öle.

ama bzim şirketin ip yapılandrması 10.0.0.0 ip segmentinde bu nasıl oluyor.

tracert 4.2.2.2 yaptığımda ilk önce bizim şirketin 10.0.0.0 olan ağ geçidine gidiyor ordanda tüm isp leri dolaşıyor.

bunun bi açıklaması varmıdır..

herkese tşkler şimdiden.

Gönderildi : 13/02/2009 15:02

(@TuncaKAYGISIZ)
Gönderiler: 100
Estimable Member

Gittigin yerde Lan dan baglanıp şirkette hem Lan hem wirelesstan baglandıysan normaldir.

Gönderildi : 13/02/2009 15:47

(@seyran)
Gönderiler: 22
Eminent Member
Konu başlatıcı

slm

hayır hem şirkette hemde gittiğim yerde sadece lan dan bağlandım wirelees hiç açmadım bile disable durumda zaten.

Gönderildi : 13/02/2009 18:02

(@saitcinar)
Gönderiler: 195
Estimable Member

merhaba,

bir ara ders anlatılıyor ve PRIVATE ip adreslerinden bahsediliyor ve deniyor ki, bakın arkadaşlar, şimdi siz internet üzerinden

192.168.1.1 ip adresine ping atsanız cevap alamayacaksınız, fakat bu da neyin nesidir? bir private ip adresine internet üzerinden ping atabiliyorum.

anladık ki, telekom kaynaklı..  route edilmemesi gereken ip adresleri Router sistemleri üzerinden geçirilebilir. hatta isterseniz siz broadcast leri dahi router üzerinden geçirebilirsiniz. yani, destination ip adresi network den bir adres değilde, broadcast ip adresi verildiğinde cevap alabilirsiniz. bunlar gayet normal..

hatta siz metro ethernet bağlantıya sahipseniz, snmp trap lerine cevap alabilirsiniz. eğer metro switch lerin portu disable edilmemişse.. böyle bir durum karşısında karşı tarafta hangi cihazlar var... bir çok sistem bilgisine ulaşabilirsiniz.. bu da telekomun problemi.. umarım en kısa zamanda çözüm bulurlar..

Merhaba Arkadaşlar bu sabah ilginç bişey gözüme çarptı belkide ben bilmiyorumdur bana ilginç gelmiştir.

dün bi müşterime destek amaçlı gittiğimde kendi laptopumun ip adresini ordaki yapıya göre yapılandırdım.

Sabah Şirkette laptopu açtım dalgınlıklada orda elle verdiğim ip hiç aklıma gelmedi açtım pc yi direk internete girdim.

biraz takıldım ettim uzak maaüstü ile serverlerden birine bağlanırken anladım ip yapılandırmamın değişik olduğunu.

ama bana ilginç gelen bizim şirket yapımızla hiç bir alakası olmayan ip yapılandırmasının direk internete çıkması:S

müşterimin network yapısı 172.16.1.0 şeklinde. default gateway ve dns 172.16.1.254 şeklindebenimde ip yapılandırmam şuanda aynen öle.

ama bzim şirketin ip yapılandrması 10.0.0.0 ip segmentinde bu nasıl oluyor.

tracert 4.2.2.2 yaptığımda ilk önce bizim şirketin 10.0.0.0 olan ağ geçidine gidiyor ordanda tüm isp leri dolaşıyor.

bunun bi açıklaması varmıdır..

herkese tşkler şimdiden.

Gönderildi : 17/02/2009 00:35

Paylaş: