Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

VPN

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
389 Görüntüleme
(@bulentalacam)
Gönderiler: 554
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar. Benim problemim muhasebe müdürümüze aynı laptopun üzerinde hem üretim yönetim programını hem da muhasebe programını her yerden çalıştırmak. Şu ana gerek duymadığım için hiç bu konuda kafa yormadım ama muhasebe müdürümüz İstanbulla ile Lüleburgaz arasında dolaşmaya başlayınca problem doğdu. Üretim Yönetim Programının sunucusu Lüleburgazda, muhasebe programının sunucusu ise Istanbulda. Lüleburgazda Domain yapısı var ve güvenlik duvarı olarak Isa kullanıyor Istanbulda ise herkez workgroup çalışıyor ve güvenlik  duvarı olarak sadece modem var . ( Şu ana kadar birbirimizden bağımsız çalıştık ve Istanbulla bi alakam yok [:)]  ) Müdürümüz her yerden bu iki programada erişmek istiyor. Burda tavsiye edebileceğiniz en elverişli yöntem nedir. Şimdiden teşekürler...

Gönderildi : 04/02/2009 19:42

(@murataydin)
Gönderiler: 1517
Noble Member

Merhaba;

Domain Ortamındaki Sistemde ISA VPN  kurun ve terminal Serverda account acın Terminal Server Yoksa Eğer XP kurup Remote desktopunu acın.

Domain Ortamı olmayan Sistem için ise XP makine kurup bu PC'nin default RDP portunu (3389) değiştirip yeni portu modemde bu makineye Nat'layın. (sabit ip gerekli) Daha sonra internet olan heryerden statik:port girerek kurmus oldugunuz XP makineye uzak masaüstü yapabilir.

Kurulum aşamaları için lütfen Portalımızda Arama yapın.

Gönderildi : 04/02/2009 20:13

(@bulentalacam)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Peki Müdürümüz burgazyken de bunu mu yapacak çünkü o anda da İstanbulda bulunan Muhasebe programına bağlanması gerekiyorda...

Gönderildi : 04/02/2009 20:36

(@murataydin)
Gönderiler: 1517
Noble Member

Evet İnternet olan dünyanın en uc noktasından bile baglanabilir.

Gönderildi : 04/02/2009 20:46

(@bulentalacam)
Prominent Member
Konu başlatıcı

VPN olmadan kendi notebokunda kurulu olan muhasebe programını çalıştırabilir mi lüleburgazdayken...

Gönderildi : 04/02/2009 22:02

(@saitcinar)
Gönderiler: 195
Estimable Member

VPN olmadan kendi notebokunda kurulu olan muhasebe programını çalıştırabilir mi lüleburgazdayken...

muhasebe sunucusu istanbulda olduğundan, programı tabii ki çalıştırabilir fakat güncel muhasebe veritabanından verileri sorgulatamaz.

belirtmeme gerek var mı bilmiyorum ama, arada bir bağlantı oluşturulmamışsa sadece program çalışır veriler notebook üzerinde kalır.

güvenlikli olmayan yöntemler de mevcut. mesela direct olarak reel ip ile muhasebe sunucusuna bağlanabilirsiniz fakat modem üzerinde port forwarding yapmalısınız.()

tavsiyem şudur ki, şirketiniz büyümeye ve gelişime açık ise, her iki lokasyonda Firewall çözümlerine gidiniz.. mesela juniper ssg 20 veya ssg 140 sizin için uygun olabilir.

Gönderildi : 04/02/2009 23:49

(@bulentalacam)
Prominent Member
Konu başlatıcı

ISA ile bunu daha basit çözemez miyim. Çünkü zaten bi lokasyonda ISA mevcut...

Gönderildi : 05/02/2009 01:11

(@doganbayraktar)
Gönderiler: 1392
Noble Member

Merhabalar,

Vpn olmadan kendi notebookunda kurulu olan muhasebe programını çalıştırabilir fakat sait hocanın dediği gibi sadece bilgiler lokalde kalır bu da size uymaz.Ama programcınızla görüşürseniz vpn bağlantı olmadan uzak lokasyondaki pcleride reel ip ile vpn mantıklı olarak kurgulatabilirsiniz.

Gönderildi : 05/02/2009 02:14

(@bulentalacam)
Prominent Member
Konu başlatıcı

OK. Teşekürler....

Gönderildi : 05/02/2009 23:35

Paylaş: