Forum

Bir kaç tane d...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Bir kaç tane değişik internet bağlantısını birleştirerek internet hızı güçlendirilebilir mi?

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Reactions
523 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Arkadaşlar konuyu yanlış yere yazdıysam kusura bakmayın... en yakın bu bölümü bulduğum için konuya buraya yazdım.. yanlış yere yazdıysamda kusura bakmayın...

Şimdi soruma gelicek olursak...  örnek vermek gerekirse; bir notebookumuz var ve evimizde normal adsl bağlantımız, iki tane connect kartımız var... yani 3 çeşit internet bağlantımız var... bu bağlantıların üçünüde aktif ederek, üçünün gücüyle bağlantımızı hızlandırabileceğimiz bir yol varmı? yani üçünün gücünü birleştirerek hızımızı arttırma şansımız var mı?

olmaz diye cevaplıcak olan arkadaşlar olursa, lütfen nedenini yazarsa sevinirimmm...

(biraz acil bir durum)

Gönderildi : 30/01/2009 02:53

(@Anonim)

Merhaba ;

Olmaz cunku işletım sıstemınde  coklu gw  destegı  yoktur aynı anda  aktıf olan bırden  fazla interface e  GW  verdıgınız  anda  işletım sıstemı dırek uyarı ekranı getırmektedır  zaten anca arada bır firewall  veya load  balance  cihazı kullanıp internet  hatlarını  bu fw uzerınde  sonlandırıp policy based  routıng  yapılıp web trafıgı  ayrı  bır ınternet  hattından mail trafıgı dıger ınternet hattından ftp trafıgı farklı bır ınternet  hattından cıkıs yapması gıbı  durumlar saglanabılır.

Teşekkürler.

Gönderildi : 30/01/2009 03:28

(@Anonim)
Konu başlatıcı

saolasın cevabın için öncelikle..

yalnız şunu sormak istiyorum; load balance demişsin, bunu açıklarmısın biraz.. yani bunu evinde connect kartını ve adsl bağlantısını kullanarak yapabilir mi yani? yoksa illede bir cihaz mı gerekir... biraz açıklıyabilirsen mümkünse sevinirim...  biraz acil bir durum olduğu için pek araştırmak ile vakit kaybedemiyorum kusura bakma.. yani elinde kaynek varsada alabilirim... tekrar çok saol..

Gönderildi : 30/01/2009 03:55

(@Anonim)

Merhaba ;

Bahsettiğim LB cihazları daha kurumsal  cozumler ama  kısaca  sunu  dıyebılırım evinde  connect kartın ve  adsl sıni  kullanarak bunların gucunu  bırlestıremez çünkü 2 ınterface den  sadece 1  tanesine Default Gateway  verebilir.

Teşekkürler.

Gönderildi : 30/01/2009 13:39

(@Anonim)
Konu başlatıcı

saolasın bilgi paylaşımın için.. ben şimdi microsoft ilede görüştüm ve sonuç olarak böyle bir hız arttırma olayı mümkün değil..

Yalnız şöyle bir durum var; bazı yöntemlerle ayrı internet hatlarını
birleştirerek, internet yükünü hafifletebilirsiniz. Fakat bu durum
internet hızınızı arttırmaz. Sadece istenilen paket uygun konumdaki
yolu kullanır ve böylece kullanılan hatta daha çok yük yüklenmez..

Bu yöntemlerden biri ''Bridge connections'', diğeri ise; ''Load balancing'' dir.

Bridge
connections yöntemi iki bağlantı arasınra köprüleme yaparak,
yoğunluğuna göre diğer hattın kullanılmasını sağlar. Hızınızda bir
değişme olmaz. Bu yöntem Load balancing işlemine göre daha ufak bir
işlemdir ve iki bağlantı olması yeterlidir.

Load
balancing işlemi ise; bunu yapabilmek için çeşitli
firewall veya load balancing cihazları kullanır. Load
balancing yaptığınız zaman bağlantı hızınızda bir değişme olmayıp,
bağlantıyı kullanıcılara eşit miktarda dağıtma işlemini
gerçekleştirmiş olursunuz.

Örnek olarak;

Mesela download yapılan hat çok yüklü gözüktüğü için gelen diğer
istekleri diğer hatlara yönlendirebiliyor , dolaylı yoldan büyük bir
işletme için tabiiki interneti fazlasıyla hızlandıran bir yöntem..

Not:
bu ikisi arasındaki fark ise; bridge connections işleminde bir bağlantı
koptumu, o hattan gelen paket kesilir. Fakat load balancing, hatlardan
biri kopsada paketin diğer hattan inmesine devam ettirir.

Gönderildi : 30/01/2009 14:47

Paylaş: