Forum

Noktadan noktaya 25...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Noktadan noktaya 25km mesafede kablosuz mümkünmü?

17 Yazılar
10 Üyeler
0 Likes
459 Görüntüleme
(@KadirAKDOGAN)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

İki notka arasında her hangi bir engel yok acaba 25 km gibi bir mesafede bir ağ yapılabilirmi ? Yapılırsa bile ne kadar sağlıklı çalışır

Yardımlarınızı bekliyorum.

Gönderildi : 28/03/2008 22:13

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

kablolamayı siz mi yapacaksınız ? eğer arazi sizin ise fiber kablo ile çok sağlıklı bir ağ kurabilirsiniz.Ancak maliyetli olacağı kesin .

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/03/2008 22:45

(@ErtanKURUN)
Gönderiler: 686
Honorable Member

Merhaba;

25km ciddi mesafe fiber  düşünürsen örnek vericek olursak telekom benden 80 metreye 45 milyar istedi düşün artık gerisini sen en iyisi VPN ile bağla noktaları

Gönderildi : 28/03/2008 23:27

(@muratguclu)
Gönderiler: 1164
Noble Member

Hakan hocama katılıyorum. Fiber optik ile olur ancak ertan beyin söyledğini kadar maliyetli olmaz. 6 core zırhlı outdoor F/O kablo metre fiyatını 1$ dan satın almıştım.

Gönderildi : 29/03/2008 01:21

(@muratguclu)
Noble Member

Eklemek isterim, kablosuz da olur. Uydu vs kullanılır bunun için prof. bir firmadan destek almanızı öneririm.

Gönderildi : 29/03/2008 01:24

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Arkadaş içerikte belirtmemiş ama başlıkta 25km mesafede kablosuz kablosuz olup olmayacağı konusunda bilgi istemiş. 25 Km mesafede kablosuz kullanılarak iki nokta arasında data transferi yapmak mümkündür.Tabi çok sağlam ürünler v.s. gerekli

Tabi burada wriless için konuştuk. Benim önerim uydu ile noktadan noktaya bağlantı kurmak daha avantajlı ve sağlıklı olacaktır. Maliyetlerini bilmiyorum araştırıp bakmak lazım.

Gönderildi : 29/03/2008 01:26

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Eklemek isterim, kablosuz da olur. Uydu vs kullanılır bunun için prof. bir firmadan destek almanızı öneririm.

Murat'ım aynı anda yazınca tuş olduk. Soru gıtlığımı var başka soruya yaz 😛 ...

Gönderildi : 29/03/2008 01:31

(@ErtanKURUN)
Gönderiler: 686
Honorable Member

Bana verilen fiyatın içinde harfiyatta  fiyatıda vardı kör noktada olduğumuz için ücret bu kadar yüksekti  

Gönderildi : 29/03/2008 01:38

(@Anonim)
Gönderiler: 0

İki notka arasında her hangi bir engel yok acaba 25 km gibi bir mesafede bir ağ yapılabilirmi ? Yapılırsa bile ne kadar sağlıklı çalışır

Yardımlarınızı bekliyorum.

Selamlar ;

Zyxel 20 Km de yaptığını belırtıyor eskı calıstıgım şirkette bır projede kullanmak ıcın arastırmıstım yaklasık 1 sene once idi aradan 1 sene geçmiş 20 km yı elbette   artırmışlardır diye düşünüyorum Zyxell ın proje muhendıslerı ıle  detaylı  gorusebılırsın ancak  20 km de calıstırdıkları sistemlerın sadece cıhazlar ı zyxell e  ait  antenler harici zyxell ın antenleri değil yani ftp://ftp.exper.net.tr/TEKNIK_BULTENLER/Zyxel_Wireless/ZyAIR_G6000_Kurulum_ve_Konfigurasyonu.doc   adresınden dokumanı ınceleyebilirsiniz ayrıca  www.tina.com.tr  kampus wireless  networkları kuran bır  fırma o fırma ile de  görüşebilirsiniz.

Teşekkürler 

Gönderildi : 29/03/2008 06:19

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Merhaba.

25Km de kablosuz erişim mümkün. Tabi ihtiyacın olan hız nedir bunu belirlemelisin. Genelde hızlar düşük olur.

25 Km. açık alan 2 yada 3mbit bağlantı gibi. Ama yüksek DB antenlerle bandwidth yükseltilebilir.

Cihazların kullanacağı frekansı da doğru seçmelisin. bazı frekanslar çok yüksek hız vadeder ama çalıştığı frekans aralığı ya lisanslıdır (ayrıca ücret ödersin) yada türkiyede kullanımı yasaktır (askeriye polis vs.. gibi kurumlara aittir)

Marka olarak kesinlikle Alvarion 'ın Breeze ürünleri diyorum.

Gönderildi : 29/03/2008 13:34

(@FatihSERT)
Gönderiler: 26
Eminent Member

selam ;

Belirttigin mesafede bir engel yoksa dogru urunlerle 2 nokra arasinda baglanti kurabilirsin  bandwidth için yuksek kazancli antenler kullanabilirsin , Serhat Hocanin da dedigi gibi Alvarion 'ın Breeze ürünleri ile bu işi yapmani oneririm Sahsen ..

fakat imkanin varsa Fiber kullan , yada VPN ile 2 noktayi bagla.

Gönderildi : 29/03/2008 14:48

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Saırım bu döşeme parası olabilir Murat bende mercedes in 35 milyar ödediğini duymuştum ama sanırım bu maliyetler fiber kablo maliyeti değilde döşeme maliyeti sanırım ama arazi size ait ise sadece kablo maliyeti ve sonlandırma yeterli olacak ama sonlandırma cihazları da sanırım 1000 dolar civarı idi .

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/03/2008 14:54

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204

Sonladırma cihazlarına para değil hocam...... Sonlandırma biraz el alışkanlıgı ister çokta kolaydır. .....Sadece kopan kablolar için kaynak cihazı var oda manyak paralar öle 1000 lerden bi 50-60 tane yan yana koymak gerekir....

Gönderildi : 29/03/2008 19:51

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

ok o zaman onunla karıştırmışımdır 🙂

Gönderildi : 29/03/2008 23:45

(@muratguclu)
Noble Member

Ben sadece kablo maliyetini yazmıştım. Buna işçilik, sonlandırma, patch cordlar, gbic vs vs dahil değil tabi. Fusion Splicer makinesi ve Elle (Epoksi kullanarak) sonladırma yapılabiliyor. Zaten yapılacaksa Türkiye 'de bu işi yapan belli başlı firmalar var onlar tarafından yapılması gerekir diye düşünüyorum.

Gönderildi : 30/03/2008 14:12

(@mehmetoz)
Gönderiler: 41
Eminent Member

selam hocam

Fiber ve diğer önerilen yöntemler fazla bir maliyet kapsamaktadır. Böyle bir balantıyı kurmak mümkün sadece data gidecekse ve iki nokta bir birini karşılıklı olarak görüyorsa sana önerebileceğim güzel bir sistem var. Şuan işyerimde kendim kullanıyorum bağlantısı ve hızı mükemmel iki noktaya konulan karşılıklı bir birini gören 2 antenden yani  Ceragon antenlerden bahsediyorum 🙂  Eğer düşünürsen sistemi kurmayı foruma yaz sana bu konuda yardımcı olabilirim satınalma ve kurulum aşamasında tr de distrübütörü mevcut. Not bu antenlerle istenildiği zaman 2 adet max fxs ve fxo cihazlarından birer tane alarak dahili  hatta yönlendirebiliyorsunuz.

KOlay gelsin

Gönderildi : 30/03/2008 16:34

(@KadirAKDOGAN)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar İlginiz İçin hepinize çok tşkkür ederim

Gönderildi : 31/03/2008 15:27

Paylaş: