Forum

İki cihaza aynı (te...

Bildirimler
Hepsini Temizle

İki cihaza aynı (tek) IP

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Reactions
1,756 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

VoIP gateway ve PC ye aynı IP vererek bir sistem kurulduğunu gördüm. Benim bildiğim network yapısında her cihaza bir IP verili aksi taktirde  IP çakıması yüzünden trafikde sorun olur vs . vs...........

Bu olayın teknik açıklaması nedir ? 

Gönderildi : 12/01/2009 22:46

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

Merhaba;

Yanlış görmüşsündür.

Aynı networkte aynı ip yi farklı iki cihaz alamaz...

Gönderildi : 12/01/2009 23:03

(@murataydin)
Gönderiler: 1517
Noble Member

Merhaba;

Aynı Networkte cihazlar ip adresi ve isimle birbirleriyle  iletişim kurarlar. Bahsettiğiniz konuda mutlaka eksik bir bilgi var. Kesinlikle bir ip 2 cihaza verilemez...2.cihaza vermeye kalktıgın zaman bu ip zaten kullanlıyor diye bir uyarı verir.

Gönderildi : 12/01/2009 23:05

(@saitcinar)
Gönderiler: 195
Estimable Member

merhaba,

aynı network den kasdınız aynı gateway'e bağlanan farklı iki cihaz ise, arkadaşlarımın dediği doğrudur.

fakat şunu söylemekte yarar var.

site -to - site vpn yapan iki sistem aynı ip leri alabilir.(route based vpn ) ip overlap olabilir. LAN1 de bulunan PC1 ip si ile LAN2 de bulunan PC2 aynı ip ile birbiriyle haberleşebilir.(her ikisi route mode'da.. nat yapılmıyor)

eklemek gerekir ki, genelde bunlar farklı lokasyonlarda olur.

bazen bu olay test için kullanılabilir, yani voip cihazına gelen her isteği direkt olarak kendi üzerinde sniff etmek isteyen bir voip uzmanı, geçici bir süre zarfında pc ye aynı ip yi verir. voip cihazına ait ip yi,  pc de kullanır. sonra tüm istekler pc üzerine gelir. anormal bir durum var mı diye test eder.

aklıma başka bir şey gelmiyor.

gördüğünüz network de nasıl bir durum var biraz daha izah ederseniz olay netleşebilir.

Gönderildi : 13/01/2009 00:19

(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhaba;

Yanlış görmüşsündür.

Aynı networkte aynı ip yi farklı iki cihaz alamaz...

Evet.

Bende öyle biliyordum. Konunun uzmanlarından da öle duydum. Vel hasıl kelam gördüklerim duyduklarımı yalanladı. 8 portu bir switche bağlı 1 modem 2 voip gateway 4 bilgisayardan oluşan bir workgroupta bir PC ile bir voipgatewaye aynı static IP ler verilerek işem yapıldı . 3 kişi bu olaya şahit olduğumuz için yapılan işlemin şüphe götürmemesi kuvvetle muhtemel ama bu yapılan iş benim bildiklerimi tek kalemde sildi (çok bişeyde bilmiyorum yani;)

Yapılan iş sonucunda yapılam ve çalıştırılmak istenen düzenek çalıştı ... 

Gönderildi : 13/01/2009 14:38

Paylaş: