Forum

Firewall ve Wireles...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Firewall ve Wireless router

9 Yazılar
5 Üyeler
0 Reactions
676 Görüntüleme
(@selimatmaca)
Gönderiler: 242
Reputable Member
Konu başlatıcı

Selam herkese

Arkadaşlar benim bir LinkSys wireless routerım var , internet için şu an bunu kullanıyoruz. Hem kablosuz hem kablolu kullanıcılar bunu kullanıyorlar internet için. Ben şimdi araya birde ASA 5505 firewall koyacağım,bunu yapmak içinde mecburen wireless routerı bridge only mode'a alacağım ve bu ip dağıtmayı kesecek. Kablolu kullanıcılar firewall üzerinden geçen kablo ile bağlantı sağlayacaklar ama muhtemelen wireless erişilemez hale gelecektir. Ben wireless'ı kesmek istemiyorum ama firewalluda kurmak istiyorum (hüsmen dayı gibi oldu ama ne yapayım) Bu konuda bir çözüm aklına gelen var mı, fikirlerinizi bekliyorum. Herkese iyi çalışmalar dilerim

Selim

Gönderildi : 30/12/2008 20:06

(@ErdemHACISALIHOGLU)
Gönderiler: 542
Honorable Member

Merhaba ;

biraz ortamda ki yapıdan bahsedermısınız ..

dc ? exchange kac clıent vs..isa

Gönderildi : 30/12/2008 20:14

(@selimatmaca)
Reputable Member
Konu başlatıcı

ISA yok zaten, bir exchange server birde domain controller var ama bunlar zaten hiçbir şekilde etkilemez benim yapmaya uğraştığım şeyi. Benim amacım, wireless bağlantıyı kesmeden (clientlara wireless access vermeye devam etmesini kesmeden) elimdeki wireless routerı bridge mode only olarak çalıştırmak, ve bunun aslında mümkün olduğunu sanmıyorum ama akıl akıldan üstündür dedim ve attım kendimi buraya 🙂

Gönderildi : 30/12/2008 20:56

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba ;

Aslında mümkün  ancak Bridge mode  olarak  calıstırdıgında sanırım mümkün  olmayacaktır ama  normal mode da  calıstırmaya  devam  edecegım dersen  olur ki  bu  arada  wireless  ıle  baglanan  clientlar local  networkunuze  erişecekler mi ?

Teşekkürler.

ISA yok zaten, bir exchange server birde domain controller var ama bunlar zaten hiçbir şekilde etkilemez benim yapmaya uğraştığım şeyi. Benim amacım, wireless bağlantıyı kesmeden (clientlara wireless access vermeye devam etmesini kesmeden) elimdeki wireless routerı bridge mode only olarak çalıştırmak, ve bunun aslında mümkün olduğunu sanmıyorum ama akıl akıldan üstündür dedim ve attım kendimi buraya 🙂

Gönderildi : 30/12/2008 21:02

(@selimatmaca)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Aslında tek bir network var kablolu veÇözümPark - Mevcut bir mesajı yanıtla: - Cevap : Firewall ve Wireless router kablosuzlar buradan ip alıyor,  o da 192.168.2.0 networkü ama bir problem var anlatayım...

Routerda şu seçenekler var

PPPOE (şu an bunu kullanıyoruz)

Bridged

Routed

PPPOA

Bridge Mode Only

Daha nce bir test yapmıştım ve firewallu başka bir modemde bridge mode onlyde çalıştırabilmiştiim.

ADSL Hat-------Modem(bridgeModeOnly-ip dağıtmıyor,public ipside yok)-------Firewall(Firewallun dış bacağı public ip alıyor ve iç bacağıda 192.168.2.1 ve bu 192.168.2.0 networkünden ip dağıtıyor firewall)

Şimdi ben bridge only'i seçersem wireless router ip dağıtmayacak çünkü kendisinin bile ipsi olmayacak. Ne yapsak halledebiliriz. Bridged seçeneğiyle olurmu acaba?

Gönderildi : 30/12/2008 21:12

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba ;

Modem ı  normal  NAT modunda  calıstırın dhcp yi acın LAN ipsi 192.168.1.1 ise ASA nın wan interface ıne  192.168.1.2  verın GW  olarak 192.168.1.1 ı yazın ve  DNS ı de  modem veya  isp nın DNS server  iplerını  yazın.ASA nın LAN ınterface i yine 192.168.2.1  olsun  clientlar GW  olarak  192.168.2.1 ı  alsınlar.

Wireless baglanan kullanıcılarda  modem ın dhcp  blogundan ip alırlar ve  internete  cıkarlar  ancak  local  networke  erısemezler  yazacanız  policyler ıle erısmelerını de  saglarsını  ancak  guvenlık acıgı  olusturur kı modem NAT modunda  calıstırdıgınız  ıcın   port  yonlendırme  yapacagınız  zaman once modemden  ılgılı port u ASA  ya  yonlendıreceksınız  asa uzerınden de  localdekı server a  vs.

Bence  1  adet  AP  alarak  onu  kullanın  modem  Bridge mod da  calısmaya  devam etsın.

Teşekkürler.

Gönderildi : 30/12/2008 21:28

(@selimatmaca)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Çok teşekkür ediyorum. İlk fırsatta deneyip, geri bildirim yapacağım. 

Gönderildi : 02/01/2009 13:00

(@OrhanAslan)
Gönderiler: 278
Reputable Member

Netgear access point kullanıyorum, bridge ve ap özelliğini aynı anda kullanmayı sağlayan bir seçenek var. Bir süre kullandım sorun yaşamadım. Linksys veya diğer modemlerde böyle bir seçenek farketmedim.

Gönderildi : 02/01/2009 14:38

(@Cenk-Celik)
Gönderiler: 100
Estimable Member

ipleri asa dağıtacaksa wriless routerı bridge moda çek..bir adet ap al onuda bridge yap asanın arkasına bağla.....

Yok ipleri wriless router dağıtacaksa wriless rouetrı wrilessini kapat lan portlarından asa ve alacağın bir adet ap ye bağlantı yap ap bridge moda çek...

tabii bir adet ap maliyetin olacak 🙂

Gönderildi : 03/01/2009 22:01

Paylaş: