Forum

30 pc 15 Switch :S

Bildirimler
Hepsini Temizle

30 pc 15 Switch :S

15 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
453 Görüntüleme
(@OsmanArslantas)
Gönderiler: 22
Eminent Member
Konu başlatıcı

Selamlar

Bugun bir müşterimizin network yapısını incelemek için fabrikasına ve yönetim binasına gittim.

yönetim binasında toplam 30 pc 15 switch ve 4 tane  adsl modem var. hatlardan 2 si 4096 2 si de 1024. kablolama deseniz içler acısı. yemekhanenin içinde bile switch var. Yeni bina yapmışlar ama bir Allahın kulu da çıkıp ya şu kabloları düzenleyelim sıkıntı cekmesinler dememiş. Yeniden kablo çekmemiz en son seçenek. artı olarak müşteri yeni bir server almak istiyor. mevcut yapıyı toparlamak icin neler yapmam gerek? artı olarak tavsiye edebileceğiniz bir server var mı?

Gönderildi : 29/12/2008 23:34

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

Merhaba;

Network alt yapısını stabil bir duruma getirmediğiniz sürece yapmış olduğunuz hiç bir sistem sağlıklı bir şekilde çalışmayacağı inancını taşımaktayım.

Çok basit bir matematik hesabı yaptığımız zaman bir sw neredeyse 2 tane PC yi beslemekte olup, uplink kablolarını SW ler arasında ki uyumsuzluğu vb.. etkenleri düşündüğümüz zaman bunun haricinde ki tüm yatırımlar çöpe atılmaktan öteye gitmeyecektir.

Gönderildi : 30/12/2008 00:12

(@muratcan-2)
Gönderiler: 2192
Üye

Merhaba,

Kabloları bir merkezde toparlayın. Gereksiz kabloları temizleyin gerekiyorsa yeni kablolar çektirin. Yedek kabloları çektirmeyi unutmayın. Switchler marka ve modelleri nelerdir? Ortamda firewall var mı?

Server üzerinde ne çalışacak ne gibi rollere sahip olacak kısaca bilgi verirseniz daha sağlıklı bir server modeli önerebiliriz.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 30/12/2008 00:18

(@OsmanArslantas)
Eminent Member
Konu başlatıcı

zaten server ı mevcut yerden kaldırıp ayrı bir sistem odası oluşturacağız. firewall ise yok ama müşterimiz almayı planlıyor. bizde Draytek vigor 5510 u tavsiye ettik.

switchler ise aklınıza ne marka gelirse var. edimax surecom dlink birkaçı... 

server da ise mikro programı çalışacak. SQL server çalışacak haliyle.

Gönderildi : 30/12/2008 00:40

(@muratcan-2)
Üye

Merhaba,

İlk önce bütçeniz ne kadar ona göre plan yapmak lazım. Firewall olarak daha iyi marka ve modellerde var ama nasıl bir firewall aradığınıza göre değişiklik gösterecektir marka ve modeller.

Benim gözden IBM System x3650 başlangış için güzel bir tercih, bütçenizi aşmıyorsa tavsiye ederim hem ileriye dönük bir yatırım olacaktır.

Gönderildi : 30/12/2008 00:48

(@OsmanArslantas)
Eminent Member
Konu başlatıcı

server olarak aynı model benımde dikkatimi çekti ama fiyatı 3500 usd civarında. müşteri maximum 6000 7000 usd aralığına razı. onun icin cok sey yapamıyorum.  bakalım neler yapacagız.

aslında swicthlerin fotolarını cekip buraya koyacaktım da gerek yok diye düşündüm. içler acısı network diye

Gönderildi : 30/12/2008 01:01

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

30 pc için bu switch sayısı çok fazla.

Network için çakışma alanı ve 5-4-3 kuralına dikkat edin.

Edit: 15'i de switch miş. bu durumda 5-4-3'ü dikkate almayın tabi 🙂

Gönderildi : 30/12/2008 01:05

(@OsmanArslantas)
Eminent Member
Konu başlatıcı

evt çok fazla canı sıkılan swicth kapmış gelmiş. 🙂

dikkat ediyorum ama dikkat edecek bi network yok ki.

Gönderildi : 30/12/2008 01:12

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

Basit bir chp yorumu getireyim. 15 PC 15 SW de olabilir önemli olan mesafe 🙂

Gönderildi : 30/12/2008 01:59

(@muratcan-2)
Üye

evt çok fazla canı sıkılan swicth kapmış gelmiş. 🙂

dikkat ediyorum ama dikkat edecek bi network yok ki.

Aslında daha iyi sıfırdan bir network oluşturabilir ve önünüzdeki hedef doğrultusunda tasarlayabilirsiniz. Ibm pahalı geldiyse Hp'nin ucuz ve kaliteli sunucularına bakabilirsiniz.

Switch modellerini verirseniz birçoğunu boşa çıkarmanızda yardımcı olabiliriz. Birde alanın büyüklüğü ne kadar merkezi biryerde sistem odası kuracak mısınız?

Gönderildi : 30/12/2008 02:10

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

server olarak aynı model benımde dikkatimi çekti ama fiyatı 3500 usd civarında. müşteri maximum 6000 7000 usd aralığına razı. onun icin cok sey yapamıyorum.  bakalım neler yapacagız.

aslında swicthlerin fotolarını cekip buraya koyacaktım da gerek yok diye düşündüm. içler acısı network diye

Daha önceden işini yapan kişi hakkını vermemiş işin desenize.Cat6 kablolar çekin,yedekli oalrak ve sylemişsiniz merkezi bir yerde toplayacağım diye.Birde firewall koayarsanız.Güzel bir de adsl.Server kurlumundan ve diğer clientların kurulumundan sonra acronis ile hepsinin yedeğini almayı unutmayın.

Gönderildi : 30/12/2008 02:13

(@OsmanArslantas)
Eminent Member
Konu başlatıcı

tekrar selam

bir çözüm üretebildim sayılır.  merkez 3 katlı. her katta kabloların toplandıgı birer switch var. yanlız merkezin bir kısmı eski binaya ek yapılmış. sıkıntılı ve switchlerin cok oldugu yer eski bolumde. ordaki kabloların hepsini yenileyecegiz.  makinelerde 100mbit ethernet oldugu icin cat5 kablo kullanacağız. eski kısımda olan makinelerin kablolarını her katta 2. bir genel switch oluşturup sistem odasına taşıyacağız.  genel toplama swicth 1. ve 2. katta olacak. 3. katta şu an buyuk bir faalliyet olmadıgı icin oraya bir sey yapmayacagız.

server icin ise hala düşünüyorum.

Gönderildi : 31/12/2008 02:25

(@muratcan-2)
Üye

Merhaba,

İşin zor kısmını çözmüşünüz. Server konusunda daha ucuzada bulabilirsiniz rahatlıkla.

Sponsor firmalar ile görüşebilirsiniz server alımı için.

İyi seneler.

Gönderildi : 31/12/2008 13:33

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Rahat bir nefes alabilmişsiniz.[:)]Tebrikler.Daha önceden portalda kampanya server fiyatları ve özellikleri geçiyordu.

http://www.cozumpark.com/forums/thread/61677.aspx  inceleyebilrisiniz.

Gönderildi : 03/01/2009 00:54

(@OsmanArslantas)
Eminent Member
Konu başlatıcı

teşekkürler.

forumdaki server kampanyasını gördüm ancak müşterimizin ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir makine değil maalesef. 4 5 sene boyunca idare edebilecek bir server gerekli. firma olarak gerekli yapılanma ihiyaçlarını anlattık server da bulduk fiyatlarımıza da belirttik. artık söz sırası onlarda.

yardımda bulunan  ve yol gösteren herkese çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 03/01/2009 21:52

Paylaş: