Forum

G.SHDSL hat ile baz...

Bildirimler
Hepsini Temizle

G.SHDSL hat ile bazı internet sitelerine girememe sorunu

12 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
1,002 Görüntüleme
(@sertactopal)
Gönderiler: 103
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Taşındığımızdan ötürü bir semtten başka bir semte nakil ettirdiğimiz g.shdsl hattımız var. Nakil işleminden sonra önceden kullandığımız 8 adet statik ip miz değişmedi sadece modemin bağlandığında aldığı statik ip miz değişti. Exchange server'ımız ve terminal server'ımızda hiç bir sorun yok internete de girebiliyoruz ancak cuma günü farkettik ki superonline ve denizbank ın sitelerine giremiyoruz (bunlar farkettiklerimiz) bu sitelere ping attığımızda doğru ip yi çözüyor DNS imiz, kaldıki farklı DNS lerde denedim ancak girmedi ip adreslerini browser'a yazarak girmeyi denedim yine olmadı. birde adsl hattımız var oradan girmeye çalıştık sorunsuz açıldı ancak G.shdsl hattımızdan bir türlü giremedik. içerde hiç bir firewall yada filitreleme cihazı yok. Aklımıza ipmiz mi engelli sorusu geldi pek mantıklı değil ama 8 ip mizin hiçbirinden de giremedik.

Durum hattanmı bizdenmi böle bir durum yaşayan yada yorumu olan arkadaşlar düşüncelerini paylaşırlarsa sevinirim...

Saygılar

Gönderildi : 21/12/2008 00:04

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

Merhaba;

İlginç bir problem bence ISP ile bu durumu görüşün...

İyi çalışmalar...

Gönderildi : 21/12/2008 00:22

(@sertactopal)
Estimable Member
Konu başlatıcı

bencede sorun ISP de gibi ama gelde telekom'a anlat nakil de bile hat açılana kadar çıldırttılar
Trace çıktısı aşağıdaki gibi sizde kendinizde yapın gayrettepe yi geçip gitmesi lazım normalde

C:\Documents and Settings\Administrator>tracert www.superonline.com
Tracing route to www.superonline.com [212.252.114.114]
over a maximum of 30 hops:

1     2 ms     8 ms     6 ms  dsl88-248-38617.ttnet.net.tr [88.248.XXX.XXX]
  2     8 ms     4 ms    14 ms  dsl.static85971281.ttnet.net.tr [85.97.128.1]
  3     4 ms     5 ms     4 ms  mstr81212-19005.dial-in.ttnet.net.tr [81.212.74.61]
  4   228 ms     6 ms   399 ms  gayrettepe_t2_1-gayrettepe_t3_1.turktelekom.com.tr [212.156.118.30]
  5     *        *        *     Request timed out.
  6     *        *        *     Request timed out.
  7     *        *        *     Request timed out.
  8     *        *        *     Request timed out.
  9     *        *        *     Request timed out.
 10     *        *        *     Request timed out.
 11     *        *        *     Request timed out.
 12     *        *        *     Request timed out.
 13     *        *        *     Request timed out.
 C:\Documents and Settings\Administrator>

Gönderildi : 21/12/2008 01:11

(@muratguclu)
Gönderiler: 1164
Noble Member

Merhaba,

MTU değerleri ile ilgili bir sıkıntı olabilir. Router ın mtu değerlerini kontrol edin. 1452 ye çekip tekrar deneyin.

http://www.cisco.com/en/US/tech/tk175/tk15/technologies_tech_note09186a0080093bc7.shtml

Burada genel bir bilgi var 3rd party tool ile de mtu değerini 1452 ye çekin bazen sadece router tarafında işe yaramıyor.

Gönderildi : 21/12/2008 01:26

(@nezihk)
Gönderiler: 115
Estimable Member

Aynı siteleri birde firefox la açmayı denermisiniz.

Gönderildi : 21/12/2008 02:10

(@sertactopal)
Estimable Member
Konu başlatıcı

🙂 Girmiyor

Gönderildi : 21/12/2008 02:17

(@GokhanDOGAN)
Gönderiler: 780
Prominent Member

Merhaba,

MTU değerleri ile ilgili bir sıkıntı olabilir. Router ın mtu değerlerini kontrol edin. 1452 ye çekip tekrar deneyin.

http://www.cisco.com/en/US/tech/tk175/tk15/technologies_tech_note09186a0080093bc7.shtml

Burada genel bir bilgi var 3rd party tool ile de mtu değerini 1452 ye çekin bazen sadece router tarafında işe yaramıyor.

Aynı problemi cisco da bende yaşamıştım, Murat hoca'nın dediği gibi mtu değerleri yüksekti ve banka vb.. gibi guvenlik üst duzey olan sitelere giremiyordu düzenlersen düzelecektir buyuk olasılıkla

Gönderildi : 21/12/2008 02:20

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

Bilgi olsun diye söylüyorum tracert yapamıyor olmak oraya 80 den gidilemez anlamına gelmez onun için kıssas almayın direk sorunu gayrettepe ile görüşün...

Gönderildi : 21/12/2008 03:21

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba;

Çözüm olarak ip tcp adjust mss değerini 800 veya 500 olarak deneyin.B u değeri int vlan altında ve int atm altında ayrı ayrı deneyin

Gönderildi : 25/12/2008 12:32

(@Anonim)

Merhaba ;

Sorun banada  büyük ihtimalle  TT kaynaklı gıb gelıyor ama MTU degerlerı standart 1492 dır 1500 yaparak deneyebılırsınız hatta  bır  tanıdıgımda ADSL kullanıcısı idi mtu degerını 1000 yapınca sorunları  duzeldıgı bile başıma  gelmişti ama TT ıle  gorusurken çok inatcı ve dirayetli olmam tavsıyemdır malesef baska türlü  kolay  kolay cozum bulunamıyor.

Teşekkürler.

Gönderildi : 25/12/2008 15:11

(@sertactopal)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Biraz geç oldu ama sorun çözüldü. Öncelikle belirteyim MTU ile denemeler yaptım ancak sonuç alamadım.

Sebep tabiki telekomdan çıktı. taşındığımız santral de kullandığımız ip blogu boşa çıkartılmamış yeni santralde o blogu bize verince çakışmalar oluşmuş benzer şeyler tahmin edip telekomculara anlatmaya çalıştık ama bir türlü anlamadılar. Bu gün de tutup arıyorlar ee sizin ip de sorun var onu değiştirmemiz lazım. Bizde direttik dedik olmaz öyle şey ilk önce bizimdi o ipler 🙂 sonuç olarak çakışmayı giderdiler şu an problemsiz kullanılıyor...

Gönderildi : 15/01/2009 04:34

(@Anonim)

Merhaba Sertac;

Bilgilendirme  için Teşekkürler Ama   bütün  samimiyetimle  belirtmek  istiyorum ki  HİÇ ŞAŞIRMADIM neyse  sorunun  cozulmesı ıyı  nıhayetınde geçmiş olsun.

Merhaba;

Biraz geç oldu ama sorun çözüldü. Öncelikle belirteyim MTU ile denemeler yaptım ancak sonuç alamadım.

Sebep tabiki telekomdan çıktı. taşındığımız santral de kullandığımız ip blogu boşa çıkartılmamış yeni santralde o blogu bize verince çakışmalar oluşmuş benzer şeyler tahmin edip telekomculara anlatmaya çalıştık ama bir türlü anlamadılar. Bu gün de tutup arıyorlar ee sizin ip de sorun var onu değiştirmemiz lazım. Bizde direttik dedik olmaz öyle şey ilk önce bizimdi o ipler 🙂 sonuç olarak çakışmayı giderdiler şu an problemsiz kullanılıyor...

Gönderildi : 15/01/2009 05:25

Paylaş: