Forum

Okulda sanıfılara V...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Okulda sanıfılara VOIP sistemi kurmak

16 Yazılar
5 Üyeler
0 Reactions
519 Görüntüleme
(@OrhanAslan)
Gönderiler: 278
Reputable Member
Konu başlatıcı

Yaklaşık 60 derslikli bir okula VOIP sistemi kurulmak isteniyor. Her sınıfta 1 VOIP telefon olacak ve bu telefonların bağlı olduğu VOIP sistemi internal olarak çalışacak. Bu konuda kabaca neler yapılabilir?

Gönderildi : 30/11/2008 01:28

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Portalımızda aramlar yaparak incelem yapmanızı öneririm.

http://www.cozumpark.com/blogs/network/archive/2008/03/28/vo_3101_p-nedir-nas-l-kurulur.aspx

Gönderildi : 30/11/2008 01:32

(@alikemalturker)
Gönderiler: 1016
Noble Member

Merhabalar,

Cuma günü bu konu üzerinde çalışıyorduk bizde. Sana bomba gibi ücretsiz hatta VOIP telefonuna bile ihtiyaç duymayacağın, varsa da önemli değil, bir yazılım önereceğim. Asterisk.... Eğer öğretmenlerde bilgisayar varsa kur VOIP Telefon yazılımlarını çalışsın.

Cuma günü şirkette bunun denemesini yaptık. Yazılım hem ücretsiz hemde CentOS gibi kuvvetli bir işletim sistemi ile geliyor. İncelemende fayda var.. Bende öğreniyorum... Sistemci bir arkadaşımız kurdu çalıştırdı ve denemesini yaptık. Adres: http://www.asterisk.org/

Kolay gelsin

Gönderildi : 30/11/2008 02:30

(@OrhanAslan)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Asterix soruma daha uygun bir cevap gibi geldi. Önceleri CISCO'nun VOIP routerleri ile bir şeyler yapabilir miyim diye düşünüyordum. Asterix için özel donanım şartı var gibi görünüyor. Sınıflarda extradan 1 gigabit network portu var ve bunu kullanmak istiyorduk. Bu mümkün mü acaba?

Gönderildi : 30/11/2008 09:31

(@alikemalturker)
Noble Member

Eğer sadece okul içinde kullanacaksanız herhangi bir özel donanım ihtiyacı yok. Ancak okul dıiı kullanacaksanız IP yi normal tel hattına çevirecek sonlandırıcılara ihtiyacınız olacak. Bunu veren ISP ler ile görüşmeniz lazım..

Ben P.tesi bu yüklemeyi yapan arkadaş ile konuşur bilgi veririm. Bende tam bilmiyorum. Kurulumu ben yapmadığımdan kesin bilgi veremeyeceğim..

Kolay gelsin

Gönderildi : 01/12/2008 01:04

(@OrhanAslan)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Evet sadece okul içinde sınıflar arası(öğretmenler için) kullanılacak. Binalar arası mesafelerden dolayı ve mevcut ekonomik krizden dolayı PBX'e yanaşmıyorlar şu an. Network ise müsait ve bunu değerlendirmek istiyoruz. Okul içinde kullanacğımızdan dolayı özel donanıma ihtiyacımız yok dediniz nasıl olacak bu? Daha önce ev bazında onlarca kez VOIP kurulumu yaptım ve çok fazla çeşit cihaz kulandım. Bu ise kurumsal bazda ilk olacak o yüzden fikirlerinize ihtiyacım var. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 01/12/2008 07:43

(@alikemalturker)
Noble Member

Dediğim gibi kurulumu ben yapmadım ama bildiğim kadarı ile cisco switchler üzerinde VoIP yi etkinleştiriyorsunuz. Bana özel mail adresinizi gönderirseniz size güzel bir döküman gönderirim...

Bugün şirkette değilim yarın olacağım galiba.. Size gerekli birlgileri göndereceğim..

Gönderildi : 01/12/2008 14:08

(@OrhanAslan)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Çok teşekkürler Erdal bey, email adresimi özelden gönderdim sabırsızlıkla bekliyorum.

Gönderildi : 02/12/2008 00:59

(@alikemalturker)
Noble Member

Orhan tekrar selam

Bu sabah kurulumu yapan arkadaş ile konuştum. İç network için ekstra hiç bir şeye ihtiyacın yok. Astersk i kur kullan. Hatta kendisi Cisco mühendisi olmasına rağmen Asterisk in ondan çok daha iyi olduğunu söyledi. Cisco Call Manager dan yani.

İç Netwrok için hardware ihtiyacın yok. Dış netwrok için VoIP yi normail hatta çevirecek kartta ihtiyacın olacak. Gçnderdiğim dökümanı okursan kurulumu yapabilirsin. Bizim arkadaş ta oradan yaptı. Bende inceleyip siteye bir makale göndereceğim..

Kolay gelsin

Gönderildi : 02/12/2008 14:14

(@OrhanAslan)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Şimdi durum biraz daha netleşmeye başladı. Pratikte bu tür net bir karşılaştırma ileriye dönük harita için daha iyi oldu çok sağol.

Gönderildi : 02/12/2008 16:22

(@alikemalturker)
Noble Member

Daha önce de dediğim gibi eğer sınıflarda PC varsa ücretsiz softphone ları yükle makinelere oradan kullan. Eğer VoIP telefonlar varsa da sorun değil. Asterisk bunları da kaldırıyor. Yani anlayacağın eğer kurulumu becerebilirsen ki çok zor değil ücretsiz bir PBX sahibi olursun..

Bizim de amacımız bunu şirkette uyarlamak. Deniz aşırı yerlerde proje yaptığımızdan daha ucuza gelecek. Gerekli altyapıyı kurduk 🙂 Sadece bir sanal makine ve Asterisk. 🙂

Kolay gelsin

Gönderildi : 02/12/2008 16:37

(@OrhanAslan)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Bu arada çok güzel bir kaynak daha buldum

http://oceanwh.fileave.com/Building%20Telephony%20Systems%20With%20Asterisk%20(2005).pdf

Gönderildi : 15/12/2008 01:51

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Bu arada çok güzel bir kaynak daha buldum

http://oceanwh.fileave.com/Building%20Telephony%20Systems%20With%20Asterisk%20(2005).pdf

Paylaşım için teşekkürler

Gönderildi : 15/12/2008 20:41

(@ErdemHACISALIHOGLU)
Gönderiler: 542
Honorable Member

erdal arkadasım , su voıp konusunda daha detaylı bılgı var demıstın ya o bılgıyıde paylasırmısınız bızımle ..

Gönderildi : 16/12/2008 19:15

(@alikemalturker)
Noble Member

Bu konuda yılbaşından sonra bir adet makale yayınlayacağım.. Biraz sabır arkadaşlar.. Bu aralar vaktim yok.. İlgilenemiyorum.. Bu arada yukarıdaki linki verilen kaynak da çok iyi.. Oradan başlayabilirsin..

Kolay gele

Gönderildi : 16/12/2008 19:28

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Erdal Bey, eski bir postu hortlatıyorum ama, bu kurulum bilgisine ihtiyacım var. elinizdeki döküman türkçemi acaba? mail adresimi özelden gönderiyorum ilgilenirseniz sevinirim

Gönderildi : 14/04/2009 11:58

Paylaş: