Forum

Hp proliant ve Sun ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hp proliant ve Sun xfire 2100 sunucuları arasında gigabit bağlantı

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
360 Görüntüleme
(@osmanfitrat)
Gönderiler: 48
Trusted Member
Konu başlatıcı

Selamlar saygılar,

Hp proliant dl 380 g5 sunucumla, sun xfire 2100 sunucum arasında gigabit ethernetlerle cat 6 kablomla gigabit crosover bağlantı yapıp download hızımı test ettim, fakat kabloyu nasıl yaparsam yapayım maksimum download hızım  ( sadece iki sunucu arasındaki bağlantı ile başka bir cihaz networke dahil olmadığı halde)  64 MB/PS 'a ulaşıyor. Sunucu suruculerinin en son guncellemelerini yaptım. Hp proliant da windows 2003 enterprise x64 ve sun xfire da windows 2003 enterprise x86 işletim sistemleri kurulu. hp proliant da 10 GB 667 MHZ ram ve 2.50 GHZ QuadCore iki adet işlemci ve 146 GB SAS 2 adet disk mevcut, sun xfire da Dual Core AMD Opteron 2.20 GHZ bir adet işlemci, 4 GB 667 MHZ ram ve SATA2 Segate 73 GB 2 adet Disk mevcut.

Sizce bu download hızı normal mi ? Eğer normal olmadığını düşünüyorsanız ve daha fazla artabileceğini düşünüyorsanız çözüm yolu ne olabilir ? 

SAYGILAR......

Gönderildi : 19/11/2008 21:58

(@selahattinsadoglu)
Gönderiler: 826
Prominent Member

Merhaba,

Öncelikle şunu belirtelim.Sunucular arasında kullanılan gigabit ethernet kartlarında bağlantı hızı teorik olarak (1 Gbits) 1000 Mbits olsa bile ,pratik uygulamada bu hız maksimum 300 Mbits hızlara çıkabilir.Buradaki kayıpların kullandığınız CAT6 standardındaki kablodan dolayı kaynaklanıyor.Çünkü kullandığınız kabloda dışardan gelebilecek elektromanyetik dalgalara karşı duyarlı olduğu için burada kayıplar yaşanmaktadır.Artı birde kullanılan malzemenin (bakır ) direncinden dolayı düşüyor.Ayrıca yukarda belirttiğiniz birim Megabyte olarak sa çok iyi bence.Çünkü Mbit değeri 8'e bölünce Megabyte olarak değer çıkar.Bunun yanında bu bağlantı hızını daha iyi yapmak isterseniz sunucularda HBA kart kullanmalısınız.Bunlarda multimode fiber kablo kullanarak fiber switche gider.Buradan sunucuları birbirine bağlarsınız.Fakat bu çözü pahalı bir çözüm olacaktır.

kolay gelsin.

Gönderildi : 19/11/2008 22:30

Paylaş: