Forum

Unifi AP Kurulumund...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Unifi AP Kurulumunda DHCP problemi için yardım

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
4,537 Görüntüleme
(@EsatGUNES)
Gönderiler: 15
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Yeni Aldığım Unifi AP kurulumu gerçekleştirdim.

AP'ye bağlanıyorum ancak cihazlarım otomatik ip alamıyorlar (DHCP sunucum dağıtacak şekilde istiyorum)

El ile ip verirsem internete çıkış sağlayabiliyorum.

Ayar Ekranında;

USG
Beta (Bunu Seçince Farklı bir ekrandan ayar yapmamı istiyor ancak o ekrana gittiğimde extra bir cihaz almam gerektiğini yazıyor)

Lütfen Yardım.

Teşekkürler.

Gönderildi : 05/12/2018 16:17

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Merhaba,

Elimde böyle bir cihaz yok ancak kurulum dökümanında durum aşağıda anlatılmış. Dediğiniz şekilde cihaz networke kablo ile bağlı başlangıç ve bitiş ip adresleri tanımlanması durumunda ip dağıtması lazım. Sayfa 38.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 05/12/2018 17:03

(@EsatGUNES)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Rıza Bey;

Zaten bir dhcp sunucuya sahibim . DHCP sunucu seçerek ip aralığı girmem durumunda ip çakışmaları olacaktır diye düşünmüştüm bu yüzden basitbir switch tarzında çalıştırmak istiyorum ancak ne yaptıysam olmadı muhtemelen birşeyi atlıyorum; bu sıkıntıyı yaşayan olmuştur diyerek bir yazayım dedim cevabınız için teşekkür ederim. 

Gönderildi : 05/12/2018 17:24

(@www-rizasahan-com)
_

İp dağıtmaması normal ama bu durumda. Ortamda birden fazla dhcp ip dağıtamaz. Zaten ortamda birden fazla olması mantıklı değil. Ayrı vlan ve networklerde olsa normal olur. Sizin şimdi ortamda çalışan dhcp var bu durumda access point sisteminden ip dağıtılmasındaki amaç nedir?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 05/12/2018 17:30

(@EsatGUNES)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Bir network düşünün büyük bir networkun parçası bu network içerisinde ip bloğum farklı /24 olarak ayrılmış vaziyette  her bloğun kendine ait dhcp sunucusu var ve 30-40 kişilik kullanıcım var, iç hatta extra olarak wireless özelliği kazandırabilmem için bir AP gerekli. Almış olduğum AP üzerinden (Unifi AP AC LR) bağlanan kullanıcıların aynı switchler üzerinden çoğaltılmış gibi ip almalarını istiyorum (Kendi DHCP sunucum üzerinden) buraya kadar kurgu olarak bir yanlış yok sanırım. Zaten özelliklerinde olarak DHCP Server, DHCP Relay ve Hiçbiri seçeneklerinden bu istediğimi gerçekleştirebileceğimi düşünüyordum. 

Cihazlar AP'ye bağlanıyor ancak ip alamıyor. El ile verilen ipler yine DHCP tarafından dağıtılma ihtimali olduğundan ip çakışma durumları ile karşılaşmak istemiyorum.

Buraya kadar anlatamadığım ya da yanlış kurguladığım bilgi eksikliğinden kaynaklı bir durum var mı ?

Var ki; sıkıntımın çözümü konusunda sorun yaşıyorum gibi bir çıkarımda bulundum.

Buna istinaden kurgumda yada bilgi eksikliğimden kaynaklı bir durum var ise bir an önce sorunun çözümü için Çözümpark'a başvurdum 🙂

Teşekkür Ederim.

Gönderildi : 05/12/2018 17:47

(@EsatGUNES)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Sorunun Çözümü Cihaza Reset Atıp Cihazı Yeniden Yapılandırmak Oldu.

Yinede Teşekkür Ederim.

Gönderildi : 05/12/2018 18:18

(@www-rizasahan-com)
_

Geçmiş olsun diyelim o halde 🙂

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 05/12/2018 18:49

(@umtkcktrgt)
Gönderiler: 1
New Member

@EsatGUNES merhaba.. Aynı dertten muzdaribim 🙂 Yapılandırmayı nasıl yaptınız? Paylaşırsanız sevinirim

Gönderildi : 13/02/2020 17:17

Paylaş: