Forum

Okul network ağı ip...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Okul network ağı ip çakışması

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
5,639 Görüntüleme
(@muhsinabdil)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

merhaba arkadaşlar,

okulun pc işlerine bakıyorum ağ işlerinde yeniyim.okul yeni kuruluyor.

Şöyle bir problemim var. okulda 16 ip kamera var sabit ip li, 15 adet akıllı tahta ve 25 adet pc ve  öğretmenlerin telefonları ve şahsi bilgisayarları.

kameralardan mı bilmiyorum ip çakışması yaşıyoruz. tek tek elle ip girmek zorunda kalıyorum.

Ağda 1 fiber modem

4 adet switch

1 router var

problemi nasıl çözerim. Tek tek ip girmek zorundamıyım. Server şart mı(bütçe yok). nasıl bir yol izlemem gerekiyor.

Gönderildi : 31/08/2018 11:32

(@cahityolacan)
Gönderiler: 514
Super Admin

Merhaba hocam yazdiklarina gore akliam tek gelen sey.

DHCP IP araligi ne kadar.

Ornek : 192.168.15.1 den baslayip 192.158.15.60  ise ornek 60 adet ip dagitir ve ip kira sureleri ne kadar.

Ek olarak kameralar ile ayni ip araligindan aliyor ise telefon yada diger chazlar yine yapabilir caskima. 

DHCP icinde sabi ip li cihazlar icin exclude yani disarida birakcakgin ipler araligi ayarlaman gerekir 

ornek 15.1 ile 15.60 arasi dagitim yapiyor diyelim ama exclude araligi ile 15.15 ile 15.25 arasi disarida birkarak onlaruda sabit cihazlara verebilirsin.

aklima gelenler bunlar. yine yazin yardimci olmaya calisayim.

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 31/08/2018 11:55

(@muhsinabdil)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba hocam yazdiklarina gore akliam tek gelen sey.

DHCP IP araligi ne kadar.

Ornek : 192.168.15.1 den baslayip 192.158.15.60  ise ornek 60 adet ip dagitir ve ip kira sureleri ne kadar.

Ek olarak kameralar ile ayni ip araligindan aliyor ise telefon yada diger chazlar yine yapabilir caskima. 

DHCP icinde sabi ip li cihazlar icin exclude yani disarida birakcakgin ipler araligi ayarlaman gerekir 

ornek 15.1 ile 15.60 arasi dagitim yapiyor diyelim ama exclude araligi ile 15.15 ile 15.25 arasi disarida birkarak onlaruda sabit cihazlara verebilirsin.

aklima gelenler bunlar. yine yazin yardimci olmaya calisayim.

Çok teşekkür ederim....

192.168.1.31 ve 192.168.1.253 aralığında

modem üzerinden exlude aralığı verilirmi?

modem üzerinden DHCP ip aralığı verip örneğin 192.168.1.1  ve 192.168.1.50 arasını kapatıp kameraların ip sini buradan versem
internet üzerinden izlenebilir mi. 

şunu yapmıştım
telefonlar için tp link acess point var ordan DHCP ip dağıtmaya çalıştım 192.168.1.200 ve 192.168.1.253 arasında. DHCP ip dağıtması sorun yaratır mı.

exlude aralığında ip alan cihaz internete girer mi?

Gönderildi : 31/08/2018 12:23

(@ZaferSEN)
Gönderiler: 213
Estimable Member

sorununuzun cevabını yazmışsınız,

modeminizden 192.168.1.31-253 arasını dağıtıyorsunuz, ayrıca tplink ap ile de 192.168.1.200-253 arasını dağıtıyorsunuz,

access point'iniz nat yapmıyorsa eğer, ip çakışması olması normal çünkü ağınızda 192.168.200-253 aralığı iki farklı cihazdan dağıtıyorsunuz.

ağda ip dağıtma yani dhcp işini yalnızca bir cihaz yapsın mesela modem.

elle ip veriyorsanız bazı cihazlara şöyle yapın, ip dağıtımızın başlangıcını yada sonunu dağıtmayın o aralıkları elle ip verdiğiniz cihazlar kullansın.

mesela 192.168.1.31-253 arasını dhcp üzerinde dağıtıyorsanız,

192.168.1.1-30 arasını elle verebilirsiniz.

modem üzerinde 192.168.1.31-253 arasını dağıt diyebilirsiniz, gelişmiş bir özelliği yoksa ayrıca bunun içerisindeki bir aralığı exclude etmez.

dhcp server ile bunu yapabiliyorsunuz ama siz modem ile çalıştığınız için bunu yapamazsınız.

ip çakışması olduğu sırada ilk olarak çakışma olan ip adresine bir bakın, ikincisi de windows event'den ip çakışması yapan diğer mac adresine bakın.

örneğin 192.168.1.210 ip adresi çakışma yapıyor, hemen windows event de buna ait log'a bakarsanız xx.xx.xx.xx.xx.xx şeklinde mac adresini görürsünüz, bu mac adresinin ne olduğuna bakın, mesela 192.168.1.210 ip adresini almaya çalışan bir telefon mu? cevabı evet ise yukarıda dediğim gibi iki farklı dhcp dağıtıyorsunuz ve bunların dağıttığı ip adresleri çakışıyordur.

Gönderildi : 31/08/2018 13:45

(@cahityolacan)
Gönderiler: 514
Super Admin

Bir cok modemde var ama sizin cihazinida varmi bakmak lazim. disarida birakma. Hatta zafer hocamin dedigi gibi ethernernet kartlarindaki MAC adresleri ile ipleri sabitlerseniz her ip istediginde dhcp otomatik ayni ip verebilir. IP rezervasyon olarak gecer. ok

cep telefonlari icin olan acces point icinde nat mode destegi var isefarkli bir network yapin yani

kameralar ve akkilli tahtalar icin 192.168.1.xx acces point icin wifi icinde 192.168.2.xx seklinde. 

acces point marka modeli nedir. 

disarida birakilan ip araligindaki kameralar sabit ip atadiginizda internete cikar ve izlenebilirler. yalniz disaridan izlenme icin port  yonlendirme bilgisi modem uzerinde yapildi ise yeni sabit kamera ip adresleri icin yapmaniz gerekir.

Kolay gelsin.

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 31/08/2018 15:08

Paylaş: