Forum

Local deki global w...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Local deki global web serveri localden domain adı ile çözebilen ADSL modem ?

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
510 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

İyi günler ,

Local de nat ile çalışan global webserver bulunmaktadır, modem üzerinden websitenine ulaşılması için yapılan NAT şu şekilededir

source = reelIP:80 destination = 10.0.0.15:8081

DNS dışardadır, ve reel ip nin A kaydı yapılmıştır , dışarıdan ve içeriden yapılan nslookup www.sitem.com sorgusu doğru şekilde cevaplanmaktadır ve yönlendirme dışarıdan gayet güzel çalışmaktadır .ancak lokalden www.sitem.com yazıldığında adres çözülememektedir . Modemin web yönetim arayüzünü 81 portuna çekmeden önce lokaden www.sitem .com isteğine karşılık modemin web ara yüzü gelmekteydi , modemin markası Dlink modeli de yanlış hatırlamıyorsan 2430 dur. bundan önce speedtouch 510 ve airties RT111 denedim ancak bunlarda da başarılı olamadım.

localden www.sitem.com yazılınca isteği çözebilen bir modem markası ve modeli biliyor musunuz ?

iyi çalışmalar  

önder borand

Gönderildi : 30/10/2008 15:16

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

Merhaba;

Bu işlemi modem tarafında değil iç networkünüzde bulunan DNS Server üzerinde oluşturacak olduğunuz www kaydı ile yapabileceksiniz.

eğer DNS Sunucunuz yoksa her clientin ETC host dosyasına manuel kayıt girerek yapabilirsiniz.

Gönderildi : 30/10/2008 17:09

(@Anonim)
Konu başlatıcı

ilginiz için teşşekür ederim

Localde DNS yok sadece http server var , DNS ler dışarıda , Linux tabanlı işletim sistemlerinde de host.etc gibi bir kayıt dosyası var mı ?

önder

Gönderildi : 30/10/2008 20:06

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

Merhaba;

Linux Os lerinde nasıl bilmiyorum ama Windows tarafında isim çözümleme işlemi ilk olarak %systemroot%\System32\Drivers\etc\host dosyasında ki kayıtdan başlamaktadır.

DNS Sunucunuz yoksa eğer, İç networkünüzde bulunan Web Serverin , iç IP Adresini clientların hostlarına manuel olarak girmeniz gerekmektedir.

Bu kayıt sayesinde client bilgisayarlar dış dünyaya çıkmaksızın, iç network üzerinden Web servera ulaşacaklardır.

[img] [/img]

Gönderildi : 30/10/2008 20:13

(@eroldursun)
Gönderiler: 2170
Famed Member

/etc/hosts file içine yazabilirsin

Gönderildi : 30/10/2008 20:17

(@alikemalturker)
Gönderiler: 1016
Noble Member

Merhabalar,

Erol arkadaşımızın dediği gibi /etc/hosts dosyası içerisine yazman gerek. Peki local IP yazdığınızda sayfa geliyor mu?

Gönderildi : 31/10/2008 17:00

(@Anonim)
Konu başlatıcı

ilginiz için teşekkür ederim ,

linux da bu iş nasıl yapılır bilen varmı ?

önder

iyi çalışmalar

Gönderildi : 03/11/2008 16:34

(@alikemalturker)
Gönderiler: 1016
Noble Member

Yukarıda yazdık ama :))

Gönderildi : 04/11/2008 03:07

Paylaş: