Forum

Network Ağındaki Y&...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Network Ağındaki Yüksek Ping Süresi

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
730 Görüntüleme
(@halimcicioglu)
Gönderiler: 12
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Çözümpark yöneticileri ve değerli üyeleri;

Ben uzun bir süredir bir problem yaşıyorum. Bir sistem odasında iki büyük kabin bulunmaktadır. Bu kabinlerin içerisinde birer sunucu ve switch üzerinden veri alışverişi yaptırıyorum.

X sunucusunda 2 PC; y sunucusunda 4 PC bağlı. Bu sunucular üzerinden veri aktarımı yapıyorum. Uzak bir sunucuya veri aktarıyorum. Şimdi sorunum y sunucusuna bağlı bir PC’den x sunucusuna ping attığım zaman çok yüksek gecikme ms cinsinden dalgalanma yaşıyorum 106 ms 78 ms vb. gibi ancak y sunucusundan ping attığım zaman gayet hızlı ve güzel benim sorunum y sunucusundan attığım bu ping benim veri aktarımımda bir problem teşkil ediyor.

Ben bu problemi nasıl giderebilirim yüksek ping i nasıl düşürebilirim veri paketi büyükleri aynı   

Gönderildi : 22/06/2018 02:02

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32950
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Öncelikle lütfen forum kurallarını bir kez okuyunuz, tüm başlık büyük harfler ile yazılamaz.

Ek olarak tüm sorunuzu aldım word e yapıştırdım Türkçe kontrolünden geçirdim ona rağmen bu kadar düzelte bildim, sizden ricam siz sorunuzu sorarken özen gösterin ki bizde iyi anlayıp zaman kaybetmeden size cevap verebilelim.

Kötü bir başlangıç yapmış olabiliriz ama emin olun sizi tanımadığım için bunu şahsi almayın lütfen, sonuçta 50.000 kişi var burada bu yanlışları böyle gördükçe paylaşmalıyız.

Bu kadar uzun bir girişten sonra sanki soruma bir yorum yapacak mısınız diye düşündüğünüzü düşünüyorum 🙂

Anlayamadığım nokta X sunucusuna 2 PC nasıl bağlı? Yani sunucu üzerinde birden çok ethernet var direkt mi bağlı yoksa bu X sunucusu fiziksel üzerinde iki sanal mı var? Yani network topolojinizi bilmeden böyle bir soruya yanıt vermek pek mümkün değil.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/06/2018 03:31

(@halimcicioglu)
Gönderiler: 12
Eminent Member
Konu başlatıcı

Sayın Yetkili

Öncelikle ikazlarınız için Teşekkür ederim. Söyledğiniz gibi yeni olduğum için olabilir..

soruma gelince x sunucusunda da  y sunucusunda da router üzerinden ethernet yoluyla  pcler bağlı  buradan biz sunucuya ftp aracılğıyla veri aktarıyoruz .

Gönderildi : 06/07/2018 05:14

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32950
Illustrious Member Yönetici

Tamam bu durumda aşağıdaki komut ile atlama noktalarını bir kontrol edin bakalım acaba fark mı var arada, bu arada router dediniz ama o swicht olmasın router değildir sanki, bu durumda işin içine WAN hatları girecektir. Öylede olabilir yani A makinesi SW üzerinden istanbuldaki router a oradan tt hattı ile ankaradaki router a, ankara router ankara ofisinde SW e ve oradan da Y sunucusuna gidiyor olabilir ama işte dediğim gibi aynı dili konuşmak çok önemli.

https://support.microsoft.com/tr-tr/help/314868/how-to-use-tracert-to-troubleshoot-tcp-ip-problems-in-windows

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/07/2018 13:58

Paylaş: