Forum

Ip kamera bağlantıs...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Ip kamera bağlantısında router’dan dışarı çıkmıyor

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,162 Görüntüleme
(@ayhanyildirim)
Gönderiler: 21
Eminent Member
Konu başlatıcı

İyi çalışmalar herkese. Camera serverda çalışmayan ip kameralara ping’le ulaşılmıyor. Kablo hattı ve kameraları kontrol ettim, onlar sağlam. Tracert ile baktığımda çalışan kameralara tek hop’ta ulaşılırken çalışmayan kameralar cisco Router’dan çıkamıyor. Router yapılandırmasına bildiğim kadarıyla bakmaya çalıştım. Sorun neden kaynaklanıyor olabilir. Bu sektörde yeni olan biri olarak tecrübe ve önerilerinizi bekliyorum. 

Gönderildi : 15/04/2018 15:41

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Sizin ping atabildiğiniz blogda ise kameralar, kamera üzerindeki ip ayarlarında eksik veya ağ geçidi olmayabilir.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 16/04/2018 01:39

(@gokhantatar)
Gönderiler: 193
Estimable Member

İyi çalışmalar herkese. Camera serverda çalışmayan ip kameralara ping’le ulaşılmıyor. Kablo hattı ve kameraları kontrol ettim, onlar sağlam. Tracert ile baktığımda çalışan kameralara tek hop’ta ulaşılırken çalışmayan kameralar cisco Router’dan çıkamıyor. Router yapılandırmasına bildiğim kadarıyla bakmaya çalıştım. Sorun neden kaynaklanıyor olabilir. Bu sektörde yeni olan biri olarak tecrübe ve önerilerinizi bekliyorum. 

Merhaba,

Eğer Cisco Router üzerinde ise tüm VLAN yönlendirmeleriniz, VLAN Routing ayarlarını kontrol etmelisiniz. Ve Ağ geçidi, Subneting ayarlarından emin olmanız gerekli.

Eğer network iletişimi firewall üzerine kadar çıkıyorsa, yani tüm cihazların ve pc/sunucu/kamera vs. tüm trafik Firewall üzerinde sonlanıyor ise, firewall üzerinde Kamera erişimi için gerekli olan port'ların iletişim için açık olduğundan emin olmanız gerekli firewall üzerinde.

Eğer Firewall'ınız yok ise,sadece Router üzerinden internete çıkıyorsanız, Router üzerinde NAT ve ACL kuralları yazarak kamera iletişimi için gerekli olan port'lara iletişim izni tanımlamanız gerekli.

Örnek konfig alttaki gibi;

interface Ethernet0
ip address 192.168.99.254 255.255.255.0
ip nat inside  -----iç networke bakan interface'niz

--
interface dialer
ip address 170.38.1.253 255.255.255.252
ip nat outside

----

ip nat inside source list 1 interface dialer overload

ip nat inside source static tcp 192.168.99.254 80 170.38.1.253 80 extendable
access-list 1 permit 192.168.99.0 0.0.0.255

çok benzeri bir tanım ile çalışmanızı yapabilirsiniz.

Önemli olan burda sizin yapınızda ki kurgu ve detayları

Gönderildi : 16/04/2018 01:58

(@ayhanyildirim)
Eminent Member
Konu başlatıcı

tüm kameralar aynı ip blogunda. çalışan kameralar var ve onlara erişebiliyorum. erişmeyen kameraları direkt pc ile bağladığımda yine erişiyorum. ama networke katılması gereken porta takınca, uygulamada (luxriot) zaman aşımı hatası alıyor ve ve ulaşamıyorum hiçbir türlü.

Gönderildi : 16/04/2018 13:10

(@ayhanyildirim)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Eğer Cisco Router üzerinde ise tüm VLAN yönlendirmeleriniz, VLAN Routing ayarlarını kontrol etmelisiniz. Ve Ağ geçidi, Subneting ayarlarından emin olmanız gerekli.

Eğer network iletişimi firewall üzerine kadar çıkıyorsa, yani tüm cihazların ve pc/sunucu/kamera vs. tüm trafik Firewall üzerinde sonlanıyor ise, firewall üzerinde Kamera erişimi için gerekli olan port'ların iletişim için açık olduğundan emin olmanız gerekli firewall üzerinde.

Eğer Firewall'ınız yok ise,sadece Router üzerinden internete çıkıyorsanız, Router üzerinde NAT ve ACL kuralları yazarak kamera iletişimi için gerekli olan port'lara iletişim izni tanımlamanız gerekli.

Örnek konfig alttaki gibi;

interface Ethernet0
ip address 192.168.99.254 255.255.255.0
ip nat inside  -----iç networke bakan interface'niz

--
interface dialer
ip address 170.38.1.253 255.255.255.252
ip nat outside

----

ip nat inside source list 1 interface dialer overload

ip nat inside source static tcp 192.168.99.254 80 170.38.1.253 80 extendable
access-list 1 permit 192.168.99.0 0.0.0.255

çok benzeri bir tanım ile çalışmanızı yapabilirsiniz.

Önemli olan burda sizin yapınızda ki kurgu ve detayları

Dönüt için teşekkür ederim. network iletişimi firewalla kadar çıkıyor ama kameralar iç networkteki ip aralığında. çalışan kameraların ip'sini de verdiğimde ulaşamıyorum. çalışmayan kameraların interface ip'sini değiştirsem diğerlerini etkiler mi?

Gönderildi : 16/04/2018 13:17

(@ayhanyildirim)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Sizin ping atabildiğiniz blogda ise kameralar, kamera üzerindeki ip ayarlarında eksik veya ağ geçidi olmayabilir.

aynı blogta tüm kameralar. çalışan kameralara ait ip'yi verdiğimde de erişemiyorum uygulamadan da (luxriot) routerdan da. dönüt için teşekkür ederim.

Gönderildi : 16/04/2018 13:19

Paylaş: