Forum

40-50 Kullanıcılı b...

Bildirimler
Hepsini Temizle

40-50 Kullanıcılı bir ağ için 1Gigabit ethernet switch tavsiyesi

7 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
599 Görüntüleme
(@ismailYordenikli)
Gönderiler: 20
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Sistemimizde fileserver üzerinden dosya paylaşımında olduğu ve 20 kullanıcının da ayrıca SQL Logo ve CRM uygulamasını kullandığı bir local ağda toplamda 40-50 kullanıcının olduğu ve bilgi işlem odasında ethernet hattının ana dağıtımın yapıldığı mevcut 100Mbps switchi, 1Gigabit switch ile değiştirerek performansı arttırmak istiyorum.

5 katlı binamızda her katta olmak üzere 5 adet switchten de katlara ethernet dağıtılıyor ve kablo yapımızda CAT5e dir yani 1Gigabit hızı destekleyecek.

ileriki zamanlarda da kullanıcıların yoğun olduğu katlarda da bu değişikliği yapmak istiyorum.

Böyle bir sistem için hangi marka model switch önerirsiniz?

Bütçemiz 1000 TL civarıdır.

Bir tedarikçi aşağıdaki modelleri önerdi ama siz tecrübeli arkadaşlardan da bilgi almak istiyorum.

Tedarikçi firmanın önerdiği modeller,

Tp-Link TL-SG1016D 16 Port 10/100/1000 Switch

HP JH016A 1420-16G Switch  16 port 10/100/1000

Gönderildi : 12/04/2018 19:50

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

bütçenize göre hp 1920 serisi uygun olacaktır.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/04/2018 03:21

(@MehmetBAS)
Gönderiler: 30
Eminent Member

Merhaba,

Network için cihaz alacaksanız tercihiniz bilinen ve profesyonel markalardan yana olmalıdır. Ayrıca yonetilebilir bir switch tercih etmenizin faydası olacaktır. HP 1420 switch yonetilemeyen bir switch dir. Turan beyin önerdiği switch gayet uygun ancak 1920 ler End Of Sale oldu, HPE 1920s olarak satılıyor yeni serileri. Bu ürün ihtiyaçlarınızı fazlasıyla karsilayacaktir.

Gönderildi : 13/04/2018 11:27

(@AliGuvenYilmazturk)
Gönderiler: 9
Active Member

Fiyat performans olarak Huawei, dell , HP gibi web-management modeller i tercih etmenizi öneririm.

Gönderildi : 13/04/2018 11:50

(@ismailYordenikli)
Gönderiler: 20
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar cevaplar için teşekkürler,

HP 1920 ürününü inceleyeceğim.

piyasada ayrıca cisco marka yenilenmiş bakımı yapılmış ürünlerde var ve firmalarda garanti de veriyor.

Cisco WS-C2960G-24TC-L switch bizim ihtiyaçlarımızı karşılar mı acaba?

Gönderildi : 15/04/2018 02:16

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Elektronik işlerde ucuz etin yahnisi pek hoş olmaz.

Bence Hp procurve alın zaten ömür boyu garantili. Alacağınız seri zaten pahalı bir ürün serisi değil.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 16/04/2018 01:37

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Rıza hocanında beilrttiği gibi, özellikle tüm trafiğin üzerinden geçtiği switch tarafında risk almanızı önermem.

1920 serisi bütçenize göre uygun bir model olacaktır.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/04/2018 02:47

Paylaş: