Forum

Network yapısının s...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Network yapısının sağlık kontrolü

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
588 Görüntüleme
(@mehmetcantomak)
Gönderiler: 93
Estimable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Merhaba,

Şirketimizin 3 katlı idari binasında çalışan personeller 2 aydır network un çok yavaşladığını ağ üzerinden çalışan (powerpivot excel, logo, mikro) programlarda sürekli donmalar ve yavaşlamalar olduğu söylüyorlar. 1 tane dell fiber omurga, 3 tane dell kenar switch var sistemde 3 tanede server. Sistemi kontrol ediyorum bir sıkıntı tespit edemiyorum. 

Tecrübeli arkadaşlardan (neleri kontrol etmeliyim, ne gibi yenilikler yapmalıyım, neleri iyileştirmeliyim) önerilrini rica ediyorum.

Teşekkürler.

Gönderildi : 03/04/2018 20:34

(@huseyinertugrul)
Gönderiler: 1112
Noble Member

Merhaba Mehmet bey,

Network sistemindeki aksaklıkları takip etmek için bir network yönetim yazılımı kullanmayı deneyebilirsiniz. Dell Network tarafında OpenManage Network Manager yazılımını deneyebilirsiniz.

Bunun yanında switchler üzerinde gerekli kontrolleri sağlayarak loglarda görünen hataları analiz edebilirsiniz.

Wireshark aracını da kullanarak network üzerinde dönen paketleri analiz ederek problem olup olmadığını tespit edebilirsiniz.

Gönderildi : 03/04/2018 21:54

(@mehmetcantomak)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim Hüseyin Bey önerilerinizi dikkate alacağım

Gönderildi : 03/04/2018 22:29

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

ilk olarak switch tarafında firmware kontrolü ve yeni versiyon var ise, sürüm notlarını mutlaka inceleyin.

sürümler eski ise güncellemenizi öneririm.

devamında switchleri snmp ile bir monitoring uygulaması üzerinde toplayıp, port bazlı trafik durumunu gözlemleyebilirsiniz. bkz. cacti,zabbix,prtg vb.

aynı durumu fiziksel ve sanal sistemleriniz içinde yapmanız, darboğazını keşfetmenizde süreci hızlandıracaktır.

clientlar tarafında paket kaybı kontrolü için basit ping toollarını kullanıp, manual olarak dosya transferleri ile bant genişliği limiti ve sürekliliği kontrol edilebilir.

son olarak logo,mikro vb. uygulamalar için, cpu/ram/diskio tarafınıda incelemeniz gerekir.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/04/2018 02:06

(@mehmetcantomak)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Kontrolleri sağlıyorum çok teşekkür ederim. sonuçları burdan paylaşacağım.

Gönderildi : 04/04/2018 19:30

Paylaş: