Forum

Sunucu kapanınca in...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sunucu kapanınca internet kesiliyor

10 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
1,290 Görüntüleme
(@iLYASBAYRAM)
Gönderiler: 165
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba yapıdan biraz bahsedeyim.

Modem olarak draytek 2860 kullanıyoruz. Sunucumuz üzerindeki dhcp servisi ile cihazlara ip dağıtıyor. Dolayısıyla sunucuda bir sorun olduğunda cihazlar internete çıkamıyor. DNS rrolü de sunucunun üzerinde. Bu durumu engellemek için nasıl bir çözüm üretilebilir? 

Gönderildi : 21/02/2018 15:20

Murat DEMİRBAĞ
(@muratdemirbag)
Gönderiler: 113
Estimable Member

Merhaba İlyas Bey,

Farklı bir sunucuda Additional Domain Controller kurulumu yaparak sorununuzu çözebilirsiniz.

Gönderildi : 21/02/2018 16:23

(@gokhancetin)
Gönderiler: 175
Estimable Member

dhcp ayarlarında 2. dns olarak modem ip si yada telekom dns i verebilirsiniz

Gönderildi : 21/02/2018 16:57

(@onursertli)
Gönderiler: 57
Estimable Member

Benim de sunucularım çok sık açılıp kapanıyor aynı sorunla bende karşılaşıyordum.  

Dhcp yi sunucudan kaldırıp modem e devrettim, modem dağıtıyor ipleri.

Dns lerden ilkini sunucu diğerini de  modem yaptım sorun kalmadı. 

Gönderildi : 21/02/2018 19:33

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

🙂 Domain olmayan ortamda zaten ip dağıtımını modem,firewall v.s. yapsa zaten daha iyi.

DC olan ve belrli ölçekte olan kurumlarda DC kapalı ise veya ADC yoksa zaten orada bir kurgu hatası vardır.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 21/02/2018 19:44

(@iLYASBAYRAM)
Reputable Member
Konu başlatıcı

🙂 Domain olmayan ortamda zaten ip dağıtımını modem,firewall v.s. yapsa zaten daha iyi.

DC olan ve belrli ölçekte olan kurumlarda DC kapalı ise veya ADC yoksa zaten orada bir kurgu hatası vardır.

Ortamda domain var (her cihaz domaine dahil değil) fakat ADC yok. Kullanıcı sayımız 15 civarı. Bu durumda ne önerirsiniz?

Gönderildi : 21/02/2018 21:24

(@AydinOnmez)
Gönderiler: 57
Trusted Member

Domaini kaldırıp, google veya TT netin DNS leri kullanılabilir, IP dağıtma işini de yine modem yapabilir, ona bir şey olursa internette olmayacağı için IP dağıtmasa da sorun değil. Yada 15 kullanıcı için dhcp ye de gerek yok statik IP ile kullanıcılara verilebilir. 

Gönderildi : 22/02/2018 01:05

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

dhcp rolünü draytek üzerinde konumlandırabilirsiniz.

dc ortamınında sorun yaşamamak için, dratek tarafında dns forwarder kullanmanız yeterli olacaktır.

https://www.draytek.com/en/faq/faq-miscellaneous/miscellaneous.application/how-to-forward-dns-queries-to-a-private-dns-server-for-certain-domain-names-only/

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/02/2018 02:12

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Ortamda domain var (her cihaz domaine dahil değil) fakat ADC yok. Kullanıcı sayımız 15 civarı. Bu durumda ne önerirsiniz?

Dc zaten kendi başına çalışan 8gb ram ile ayakta kalan bir yapı.

Sağlam bir donanım üzerinde konumlandırırsanız sizi uzun süre götürür.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 22/02/2018 11:17

(@iLYASBAYRAM)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Herkese teşekkür ederim. DHCP ve DNS rollerini Drayttek'e devredicem.

Gönderildi : 23/02/2018 13:40

Paylaş: