Forum

Elle IP verirken DH...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Elle IP verirken DHCP pasif sorunu

9 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
699 Görüntüleme
(@ismailSolmaz)
Gönderiler: 26
Eminent Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar bir sorum olacak IT ci  değilim kullanıcıya anlatır gibi anlatırsanız sevinirim.

Çalıştığım kurumda IP BLOKLARI

10.6.20.12  

255.255.255.254.0

10.6.20.1 

şeklnde yanlız ben internette çoğu siteye giremiyrum kıstlanmış . haber bile zor okuyorum

bazı arkadaşların IP lerin

10.6.21.56   şeklinde olduğunu gördüm bu arkadaşlar heryeere istediği gibi giriyo .

bende bunun üzerine ip elle vereyim dedim ancak

ip ve dns ayarları nı 10.6.21.45 gibi bşe yaptığımda DHCP pasif gösteriyor ve ozaman hiç bir yere giremiyrum.

bu kısıtlama  aşılabilirmi neden olabilir.

Gönderildi : 03/02/2018 00:33

(@bugraparlayan)
Gönderiler: 324
Üye

Merhaba,

Erişim kısıtları güvenlik duvarından yapıldığı için izinli olan ip adresleri sadece çıkış yapabilir. Sizin ip adresiniz izinli listesinde olmadığı için malesef çıkış yapamazsınız.

Oracle ACE Associate - Türkiye Hayat & Emeklilik

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/02/2018 00:46

(@ismailSolmaz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Peki izinli listesinde olan bir ip yi elle verdiğimde neden olmuyor. sonuçta ip ye izin veriliyorsa bende izinli ipleri biliyorum onları kullanayım ama olmuyor dhcp aktif olmuyor.

Gönderildi : 03/02/2018 00:58

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

dhcp pasif olarak görmeniz normal, elle ip ataması gerçekleştirmişsiniz.

yapıyı bilmesekte, en basit hali ile mac adresi bazlı kural uygulanabiliyor olur, elle adres atamanız sonucu değiştirmez. bkz. mac adress

farklı güvenlik adımlarıda olabilir, incelemeden ek birşey söylemek zor.

önerim, web erişimleri sizin için önemli ve kurumsal politikanıza uygun ise, direk it veya yöneticiniz ile görüşmeniz olacaktır.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/02/2018 03:16

(@ismailSolmaz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Arkadaslar sahibinden com a bile giremiyorum.it yoneticisi sizin gibi iyi niyetli degil onlar kendinevmusluman. Ben bi yol ariyorum yoksa sistemi hackliyecek halim yok. Mac adresi bazliysa izinli bir adresi kopyalasam olurmu yada kullanici bazli olabilirmi bence mac adresine gore ama bunu asmanin yolu varmi izinli macleri bulurum.

Gönderildi : 03/02/2018 15:45

(@AydinOnmez)
Gönderiler: 57
Trusted Member

Muhtemelen şirket politikası , IT departmanınızla görüşmeniz yararlı olacaktır. Yoksa yaptıklarınız muhtemelen ie yaramaz yada 1 öneri proxy programı kullanıp internete çıkmayı deneyin. hotspot shield gibi mesela

Gönderildi : 03/02/2018 19:02

(@ismailSolmaz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

sağlıklı bir çözüm gelmedi hayal kırıklığı yaşıyorum. ıt cilerin bu işleri bilmesi lazım.

Gönderildi : 04/02/2018 00:19

(@MuharremGOKTAS)
Gönderiler: 269
Reputable Member

İsmail Bey,

Burada önerilecek tüm çözümleri IT çalışanları biliyor ve önlemini alıyor zaten. MAC adresi kopyalamanız veya aynı ip adresini kullanmanız zaten çakışmalara neden olacak ve  aslında kullanması gereken kişinin erişimini etkileyeceğinden yaptığınız bu işlem belli olacaktır  zor durumda kalabilirsiniz. 

Yönetim veya IT çalışanlarından talep ettiğiniz halde erişiminiz açılmıyor ise ihtiyacınızı telefonunuz üzerinden çözmeniz en doğru çözüm olacaktır. 

Gönderildi : 04/02/2018 01:02

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

sağlıklı bir çözüm gelmedi hayal kırıklığı yaşıyorum. ıt cilerin bu işleri bilmesi lazım.

İsmail bey,

çözümpark üzerinde illegal paylaşımlar olmadığı gibi, etik dışı paylaşımlarda göremezsiniz.

kurumunuzun it politikalarının hatalı olduğunu düşünüyorsanız, çözümü burada değil, yöneticilerinizde aramalısınız.

talep ettiğiniz adımlar tespit edildiği takdirde, iş akdinizin feshine kadar gidebilir.

illa kendinize göre sağlıklı, hayal kırıklığı yaşatmayan ve iş bilen insanlardan çözümler arıyorsanız, arama motorları derya deniz.

Gönderildi : 04/02/2018 02:49

Paylaş: