Forum

Yeni kurulan Networ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Yeni kurulan Networkte İnternet Yavaşlığı

9 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
889 Görüntüleme
(@SedatYetis)
Gönderiler: 32
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Bilgisayar sınıfında, 25 PC + 1 access point  2-4 arası notebook bağlı. 

Modem 300Mbps Wireless N Gigabit VDSL2 Modem Router 

Switch 48 Port hp 1620

Modemden switche ve sonra pc lere dağılıyor. Böyle basit bir sistem.

SOrun şu, tüm pcler formatlandı, 10 makina windows 7 diğerleri windows 10. Geçen sene kullandığımız interneti değiştirdik ve daha hızlı bir internet aldık. Geçen seneden daha hızlı olması gerekirken şu an tüm pc ler açıldığında inanılmaz bir yavaşlık var.  

İnternet bazen geç açıyor ve hiç açamadığı da oluyor. 

İlk araştırmalarımda, windows 10 güncellemeleri ile ilgili bir ayar buldum (güncellemeleri p2p yapısıyla alıyormuş aynı şekilde benden de başka pc lere dağıtıyormuş. Onu kapadım tüm makinelerde.), ondan sonra biraz daha iyi oldu internet ama yine de yavaş. 

Sorun sizce ne olabilir, daha doğrusu sorunu nasıl tespit edebilirim. Tecrübelerinize ihtiyacım var.

Teşekkürler

Gönderildi : 01/11/2017 18:43

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1623
Noble Member

Windows 10'daki bu özellik sizin için daha iyi aslında. Bir makina internetten güncellemeleri download edecek. Ve diğer makinalar o makinadan çekecek güncellemelerini. Böylece internet bant genişliğinizi daraltmayacak. Öte yandan Windows 7 makinalarda update çeker internetten. Windows Update'lerini çevrimdışı tamamlamak için Wsus Offline uygulamasını kullanabilirsiniz.

Bir de sadece tek bir makina açıkken interneti denediniz mi? Hız testi yaptınız mı?

Gönderildi : 01/11/2017 19:03

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

İnternet ve local network hız tesleri yapınız local networkte sorun varsa zaten internette yavaş olacaktır switch üzerinde herhangi bir loop varmı onu kontrol ediniz eğer yapabiliyorsanız 1 pc yi direk adsl modeme bağlayıp hız testi yapın dos üzerinden internet ping testleri yaparak herhangi bir zaman aşımı yada ping sürelerinde anormallik varmı onları kontrol edin bunların sonucunda size az çok fikir verecektir sorunla ilgili.

Gönderildi : 01/11/2017 19:52

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

windows 10, update adımlarını devre dışı bıraksanızda, dönem dönem trafik oluşturmaktadır.

bu durum windows 7 için daha kontrol edilebilir noktada.

ek olarak standart torrent uygulamalarıda buna sebep olabilir, hostlar üzerinde kontrol etmenizde fayda var.

sorunuzun net cevabı için gateway seviyesinde monitoring yapmalısınız.

vdsl modemin böyle bir yeteneği yok ise, open source bir firewall çözümü konumlandırıp, en fazla trafik oluşturan kullanıcıları veya trafik kullanımı net olarak tespit edebilirsiniz.

aksi halde modem ile işiniz sadece deneme yanılmaya kalacaktır.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/11/2017 02:48

(@SedatYetis)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Torrent vb uygulamalar yok, belki kullandığımız appler geçen senekilerle aynı, zaten offline çalışan uygulamalar, benden başka kimsenin de program yükleme yetkisi yok. 

Gateaway seviyesinde monitoring, local interneti monitor etmek mi? Bunun için araç tavsiye eder misiniz. Bir kaç tane denedim ama kullanamadım.

Modemde istatistik diye bir kısım var, gelen giden pakete oradan bakabiliyorum. Burada ekran görüntüsü var. Ama burada da anormal bir durum yok.

Gönderildi : 02/11/2017 11:42

(@SedatYetis)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

İnternet ve local network hız tesleri yapınız local networkte sorun varsa zaten internette yavaş olacaktır switch üzerinde herhangi bir loop varmı onu kontrol ediniz eğer yapabiliyorsanız 1 pc yi direk adsl modeme bağlayıp hız testi yapın dos üzerinden internet ping testleri yaparak herhangi bir zaman aşımı yada ping sürelerinde anormallik varmı onları kontrol edin bunların sonucunda size az çok fikir verecektir sorunla ilgili.

Local network hız testi hariç diğerlerini denedim. Direk modeme bağlamadım ama zaten şu an ben bağlıyım gayet takı takır giriyor internete. Hız testi de normal hızı veriyor. Sorun diğer makineler bağlandığında. Sanırım sorun localde. 

Mesela şu an 4-5 cihaz bağlı. 2 tane desktopa ping attım rakamlar aşağıdaki resimdeki gibi. VEri kaybı gözükmüyor ama süreler anormal mi bilemedim.

Ping Testi

Gönderildi : 02/11/2017 12:00

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Ping testi resimdeki süreler local network olarak oldukça fazla wireless üzerinden çalışıyor olabilirmisiniz? local de bulunan pclerde virüs olabilir ortamda kaç adet pc var? bunları teker teker kontrol etmeniz gerekebilir.

Gönderildi : 02/11/2017 15:09

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

ping süreleriniz kablolu veya kablosuz olarak fazlası ile yüksek.

eğer kablosuza bağlı olarak gerçekleştiriyorsanız, kablolu olarak test etmenizde fayda var.

switch tarafında web arayüzde istatistikleri inceleyip, en fazla trafik yaratan port üzerindeki host'u tespit edebilirsiniz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/11/2017 02:27

(@CemalTaner)
Gönderiler: 80
Trusted Member

Worm olabilir ağda.

Gönderildi : 03/11/2017 17:41

Paylaş: