Forum

DHCP ilk ip dağıtır...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DHCP ilk ip dağıtırken cliente vereceği ip ye nasıl karar veriyor ?

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
487 Görüntüleme
(@DogancanOzcan)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

DHCP istemci tarafından atılan bu yayın paketi (broadcast packet) DHCP sunucusu tarafından alınır.Sunucu gerekli veritabanı sorgulamasını gerçekleştirdikten ve verilecek IP adresini belirledikten sonra, istemcinin bu isteğinin onaylanması için belirlenen bilgileri geri gönderir.  Bu verilecek ip adresi neye göre belirlenir. Bir dökümanda clientin subnetine göre diyor ancak bu cihaz ilk defa networke çıkan bir cihaz bunun subneti henüz belli değil diye biliyorum bu konuda sanırım network kartı üretilirken bir subnet tanımlanıyormuş beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim ?

Gönderildi : 11/10/2017 18:22

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

İsteğin geldiği network e bakılır. Sonuçta eğer tek bir VLAN yani tek bir scope var ise sıradan o havuz içerisinden IP dağıtımı gerçekleşir.

Ancak şöyle düşünün

VLAN1 - 192.168.1.1 - 1.255

VLAN2 - 172.16.0.1 - 1.255

gibi iki vlan olsun, sizin VLAN2 ye taktığınız cihaz için isteği ileten network aktif cihazı aslında bir relay agent olup o hangi network için ip istediğini ilettiğinden dolayı ilgili network için tanımlı havuzdan sıradan IP dağıtır.

http://sozluk.cozumpark.com/goster.aspx?id=2290&kelime=dhcp-relay-agent -

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/10/2017 18:28

(@DogancanOzcan)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Çok teşekkür ederim hocam relay agent içerisinde istediğim cevaba ulaştım. Ayrıca çok hızlı bir biçimde cevap verdiğiniz için tekrar teşekkür ederim .

Gönderildi : 11/10/2017 19:04

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Rica ederim, Çözümpark farkı diyelim.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/10/2017 23:56

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhabalar

DHCP istemci tarafından atılan bu yayın paketi (broadcast packet) DHCP sunucusu tarafından alınır.Sunucu gerekli veritabanı sorgulamasını gerçekleştirdikten ve verilecek IP adresini belirledikten sonra, istemcinin bu isteğinin onaylanması için belirlenen bilgileri geri gönderir.  Bu verilecek ip adresi neye göre belirlenir. Bir dökümanda clientin subnetine göre diyor ancak bu cihaz ilk defa networke çıkan bir cihaz bunun subneti henüz belli değil diye biliyorum bu konuda sanırım network kartı üretilirken bir subnet tanımlanıyormuş beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim ?

Dokümanda düzeltilmesi gereken yer " Bir dökümanda clientin subnetine göre " eğer DHCP Sunucuda  isteği yayınlayan MAC adresine özel bir adres tanımlanmadı ise ya da farklı bir subnet için relay ayarlı bir forvarder dan gelmedi ise, doğru olan " DHCP sunucunun üye olduğu broadcast networkü ne " göre olmalıdır. Yanı hiçbir ek ayar yok ise DHCP sunucu broadcast yayınını geldiği ethernet IP blokundan IP verecektir.

Gönderildi : 12/10/2017 12:12

Paylaş: