Forum

AP Bağlantı Kopması

Bildirimler
Hepsini Temizle

AP Bağlantı Kopması

11 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
2,174 Görüntüleme
(@AliTuna)
Gönderiler: 42
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Açık ofiste 2 adet D-link APyi aynı SSID, şifre farklı kanalda çalıştırıyordum bir süre sonra geç bağlanmalar sürekli bağlantı kopmaları yaşamaya başladığım için yerine 2 adet Tp-link N750 AP koydum. Bu APlere bağlantı yaparken hiç sorun yok DHCP serverdan hemen IP alıyor ancak bir süre sonra internet bağlantısı gidiyor diagnostic üzerinden ping çalışıyor olmasına rağmen APye bağlı cihazlar ping atamıyor, APleri restartlayınca bir süre kendine geliyor ama sonrasında pingler çok yükselip tekrar kopuyor. Ne yapabilirm? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. 

Gönderildi : 13/08/2017 11:04

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

belirttiğiniz sorunun birçok sebebi olup, portalda farklı postlar üzerinde tartışıldı, incelemenizde fayda var.

öncelikle kullanıcı sayınız ve alışkanlıkları tespit ettiniz mi ?

devamında sorunsuz geçen kısa bir sürede olsa, gateway tarafında bant genişliği oluşturan hostları tespit ederek, gerekli aksiyonu almalısınız.

ap'ler tarafında güncel firmware sürümlerini kontrol etmeli ve ek olarak power saving yapılandırması mevcut ise, devre dışı bırakmalısınız.

ap'lerin sorun oluşturduğu zaman diliminde, kablolu network tarafında kontrol sağlıyor musunuz ?

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/08/2017 02:33

(@AliTuna)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar Turan Bey,

Çözümpark ile bir çok yabancı portalı epey araştırdım. Bendeki sorun daha çok radio sinyalinin yüksek olmasından kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Küçük bir alanda 3 adet AP 6-11-6 kanalları üzerinden sinyal dağıtıyor. Kablolu PC bağlantısından APye ping attığımda 1ms, Wireless'a bağlanıp AP, Firewall yahut başka cihaza ping attığımda 1-1000ms arasında değişiyor. Acaba 1 cihaz üzerinden WDS yapsam bu sorunu çözebilir miyim? Kontrolü yönetimi nasıl olur? Başka öneriniz var mı? Teşekkürler.

Gönderildi : 14/08/2017 04:52

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhabalar Turan Bey,

Çözümpark ile bir çok yabancı portalı epey araştırdım. Bendeki sorun daha çok radio sinyalinin yüksek olmasından kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Küçük bir alanda 3 adet AP 6-11-6 kanalları üzerinden sinyal dağıtıyor. Kablolu PC bağlantısından APye ping attığımda 1ms, Wireless'a bağlanıp AP, Firewall yahut başka cihaza ping attığımda 1-1000ms arasında değişiyor. Acaba 1 cihaz üzerinden WDS yapsam bu sorunu çözebilir miyim? Kontrolü yönetimi nasıl olur? Başka öneriniz var mı? Teşekkürler.

AP tarafnda pingler bu denli yükseliyor ise AP yapılandırmasnda sorun olmalı. Bu denli yüksek olması hiç normal değil, yapılandırma konusunda TPlink ile görüştünüz mü ?

Öneri bağbında;

Şifrelemeyi WPA2 AS yapın,

Kanal değerini 1-2-3 gibi bir değerde tutun, otomatikse iptal edip bunu deneyin küçük kanal mesafe demektir büyük kanal ise bant genişliği.

Üç dört AP var ise AP lerin kanallarını elle başka kanallara çekin çakışmayan kanallar 1-6-11 / 2-7-12 / 3-8-13 şeklindedir.

Ap lerde romain varsa açın romain olmadığı için Ap ler arasında geçi olmuyor olabilir.

Gönderildi : 14/08/2017 14:01

(@AliTuna)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Ertan Bey merhaba,

Tp-link ürün baya sorun oldu, 20-30 cihaz bağlandığında APler dayanamayıp ard arda düştüler. Bende tekrar Dlink 6610AP'ye geri döndüm. Telefonların uyku modunda APden düşmesini ve bir nebze yüksek ping değerlerini Transmit power değerini düşürerek ve Broadcast/Multicast rate limiti iptal ederek sağladım. Buna rağmen pingler hala çok tutarsız ve yüksek. Üründeki şifreleme seçenekleri WPA/WPA2/TKIP/CCMP(AES) hepsi seçili. Aplerde geçişler şuan sorun olmuyor. Kanal değiştirdiğimde pingler kısa bir süre 1-80ms arasında sonradan tekrar 1 ile 2000ms'ye kadar çıktğı oluyor. 

Gönderildi : 14/08/2017 14:41

(@ertanerbek)
Famed Member

Ertan Bey merhaba,

Tp-link ürün baya sorun oldu, 20-30 cihaz bağlandığında APler dayanamayıp ard arda düştüler. Bende tekrar Dlink 6610AP'ye geri döndüm. Telefonların uyku modunda APden düşmesini ve bir nebze yüksek ping değerlerini Transmit power değerini düşürerek ve Broadcast/Multicast rate limiti iptal ederek sağladım. Buna rağmen pingler hala çok tutarsız ve yüksek. Üründeki şifreleme seçenekleri WPA/WPA2/TKIP/CCMP(AES) hepsi seçili. Aplerde geçişler şuan sorun olmuyor. Kanal değiştirdiğimde pingler kısa bir süre 1-80ms arasında sonradan tekrar 1 ile 2000ms'ye kadar çıktğı oluyor. 

Kanal değiştiğinde sorun anlık olarak değişiyor ise çevrnizde sizin kanallarınızı ciddi anlamda baskılayan bir yayın var demektir, yada cihazlar bağlanan kullancı sayısını kaldıramıyor kanal değiştiğinde anlık olarak düzeliyor ise ikinci durum kullanıcılar anlık olarak düşüyor bu nedenle AP rahatlyr sonasında kullanıcılar ekrar bu kanala geçince AP yine saçmalamaya başlıyor.

Gönderildi : 14/08/2017 21:00

(@AliTuna)
Trusted Member
Konu başlatıcı

D-link 6610APler 200 kullanıcı destekliyor diye belirtmişler. Bu APler düşmüyor bağlantıyı biraz geç sağlayabiliyor. Ancak yapılan değişiklikler ile şuan görünen tek büyük sıkıntı wifi bağlıyken pingin çok değişken ve yüksek olması. Etrafımızda çalışanların kişisel internet cihazlarıda dahil olmak üzere bir kaç kablosuz cihaz mevcut. AP üzerinden Rogue APlere baktığımda aynı kanalda farklı cihazlar var, genelde kullanılan 1 ve 11. Dediğiniz gibi 2-7-12 kanallarına mı geçsem? APye bağlanan kullanıcının network network'ü etkilediğini nasıl tespit edebilirim. Wireshark kullanmaya çalıştım ne yalan söyliyim döküman incelesem bile pek birşey anlamadım diyebilirim.

Gönderildi : 15/08/2017 11:06

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

ap'lerin firmware versiyonları kontrol ettiniz mi ?

bazı modellerinde bu sorunu yaşadık ve firmware update ile sorun giderildi.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/08/2017 03:23

(@ertanerbek)
Famed Member

D-link 6610APler 200 kullanıcı destekliyor diye belirtmişler. Bu APler düşmüyor bağlantıyı biraz geç sağlayabiliyor. Ancak yapılan değişiklikler ile şuan görünen tek büyük sıkıntı wifi bağlıyken pingin çok değişken ve yüksek olması. Etrafımızda çalışanların kişisel internet cihazlarıda dahil olmak üzere bir kaç kablosuz cihaz mevcut. AP üzerinden Rogue APlere baktığımda aynı kanalda farklı cihazlar var, genelde kullanılan 1 ve 11. Dediğiniz gibi 2-7-12 kanallarına mı geçsem? APye bağlanan kullanıcının network network'ü etkilediğini nasıl tespit edebilirim. Wireshark kullanmaya çalıştım ne yalan söyliyim döküman incelesem bile pek birşey anlamadım diyebilirim.

Dünyada Wifi PU ( işlemci ) üreten firma sayısı bir elin parmaklarını geçmez, o nedenle bir AP nin tek Frekansta 200 kullanıcıyı kaldırası biraz abartı oluş kaldıki tek frekansta tek kanalın 200 kullanıcıyı kaldırmasıda biraz daha abartı olur. Sonuç itibari ile kadar kullanıcı tek AP den bağanamaz bir AP de tekbir frekans için 50 kullacının üstüne çıkmayın aynı yerde birden fazla AP kullanıyorsanız roaming kullanın.

Kanal kısmında 1-11 kullanılyorsa siz 7 kullanan ama daha çok istemci bazlı sorun yaşıyor gibisiniz.

İsterseniz DrayTek AP910C alabilirsiniz 50 kişiye rahatlıkla hizmet verebilir, 50 kişiden fazlası için band streing ile bir 50 kişiyede 5 GHZ üstünde hizmet verebilir 100 kişinin üstünde yanına yeni AP takmanz gerekir. 1.3 ve 1.3.0.1 bazı sorunlar yaşamıştık bu cihazda ama 1.3.1 de oldukça stabil olarak çaışıyor.

Gönderildi : 16/08/2017 15:04

(@AliTuna)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim. APler 50 kişinin altında henüz. iki Ap arasında roaming kullanıyoruz. Kanalları inceleyeceğim, gerekirse de yeni ürün alımına gideceğim.

Gönderildi : 17/08/2017 03:15

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Access Point aynı anta ortalama kac Cihaz erişiyor ?

Cihazlardan birine erişim bilgileri değiştirip 1 PC baglayın sorun devam ediyorsa cihazda sorun var sorun devam etmiyorsa MAX user sınırı geçtiği için cihaz çakılıyor

Gönderildi : 21/08/2017 13:54

Paylaş: