Forum

Aynı ağda dosya akt...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Aynı ağda dosya aktarım hızım yavaşlığı

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
11.9 K Görüntüleme
(@ersincalhan)
Gönderiler: 11
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar elimdeki dosyaları ve filmler paylaşıma açtım ama nedense dosya paylaşım hızı aşırı yavaş 700kb/s falan. Kardeşimin pc'den dosya aktarımında 30-40mb/s görüyorum oysaki. Problem nerede anlamadım.
İkimizde windows 10 kullanıyoruz aynı sürüm onunkisi home benimki pro ama.
Antivirüs olarak defender var. Güvenlik duvarı ikimizinde açık windows'un güvenlik duvarı
Ağ paylaşım ayarlarımız aynı.
Modem olarak ac68u kullanıyoruz.
İkimizde modeme kablolu olarak bağlıyız

Gönderildi : 25/07/2017 15:04

(@SevanAKAL)
Gönderiler: 130
Estimable Member

Merhaba, öncelikle bağlantı hızını kontrol edin modeminiz Gbit destekli cat6 kablo olduğunu kontrol edin. Piyasa kabloları çok kalitesizdir kaliteli kablo tercih edin. Ardından bağlantınız half dublex olabilir ethernetin ayarlarından full dublexe almayı deneyin modem muhtemelen destekleyecektir. Ethernet kablonuzu test edin kabloda veya bağlantı uçlarında sorun varsa bu da neden olabilir. 

Bir diğeri ise disk I/O sunundan olabilir ssd disk varsa bir bilgisayarda aktarım daha performanslı olabilir.

Gönderildi : 25/07/2017 18:07

(@ersincalhan)
Active Member
Konu başlatıcı

Kardeşimdeki modemle beraber gelen kablo, benimkinin üzerinde cat5e yazıyor.

Kabloda kopukluk yok test chazıyla test edip takmıştım.

Zaten sorun olsa hem sorunlu kablonun bağlı olduğu cihaz internete girememesi gerekmez mi? İnternete girerken tüm kablolar kullanılmıyor mu?

Ayrıca sorun kablo kalitesinden olsa kardeşimden bana dosya aktarırken 30-40mb/s görememem gerekmez? Gerçi ağda 40 bile az kanıma ağ için daha fazla beklerdim ben açıkcası ya.

Disk olarak ikimizde işletim sistemi kurulu olan hdd'ye aktarım yapmıyoruz boşta olduğu için performans düşüşü olmamısı lazım.

Full dublex nedir bilmiyorum ilk defa duydum internette nasıl yapılacağını bulamadım bu konuda beni aydınlatırsanız yapmaya çalışırım.

Gönderildi : 26/07/2017 01:56

(@ersincalhan)
Active Member
Konu başlatıcı

Sorun benim internete VPN aracılığıyla bağlanmammış. Asusun modemdeki VPN(PPTP olanı)'ni kullanıyorum. VPN ile internete çıkınca yerel ağın kullanılmaz derece yavaş olması normal mi? Bana pek normal gelmedi. Sorunun çözümünü bilen varsa yardımcı olabilir mi?

Gönderildi : 12/10/2017 17:28

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Merhaba,

Ağ ve Paylaşım merkezine girin, Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştir'e tıklayın. PPTP VPN bağlantınıza sağ tıklayıp özelliklerine girin. Network (Ağ) Sekmesine geçin ve listeden TCP/IPv4 e çift tıklayın. Açılan sayfada Advanced(Gelişmiş) e girin ve Use Default Gateway on Remote Network (Uzak Ağda Varsayılan Ağ Geçidini Kullan ) seçeneğinin seçili olmaması gerekiyor.

Seçili olursa buna benzer sorun yaşayabiliyorsunuz.

İyi Çalışmalar.

Gönderildi : 12/10/2017 20:37

(@ersincalhan)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Ağ ve Paylaşım merkezine girin, Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştir'e tıklayın. PPTP VPN bağlantınıza sağ tıklayıp özelliklerine girin. Network (Ağ) Sekmesine geçin ve listeden TCP/IPv4 e çift tıklayın. Açılan sayfada Advanced(Gelişmiş) e girin ve Use Default Gateway on Remote Network (Uzak Ağda Varsayılan Ağ Geçidini Kullan ) seçeneğinin seçili olmaması gerekiyor.

Seçili olursa buna benzer sorun yaşayabiliyorsunuz.

İyi Çalışmalar.

Teşekkür ederim sorunum çözüldü. İkinci soruma geçeyim. Vpn kullanarak ve kullanmadan ip kontrolü yaptığımda ip'min değişmediğini görüyorum. Kullandığım vpn asusun modemindeki kendi vpn ve DDNS hizsemeti. Matıken ip değişir diye düşündüğümden sorayım dedim. Normal mi yokba ben bir yerde hata falan mı yaptım acaba?

Gönderildi : 13/10/2017 18:16

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Merhaba,

Bir önceki cevapta bahsettiğim ayarı yapmadan önce VPN'e bağlandığınızda dış IP adresiniz bağlandığınız yerin IP adresi olarak değişirdi. Yukarıdaki ayarı yaptıktan sonra internete kendi dış IP adresiniz üzerinden çıkarsınız ancak VPN tarafındaki ağa da erişebilir, o ağdaki kaynakları kullanabilirsiniz. Kısaca yukarıda bahsettiğim ayardan sonra IP adresinizin değişmemesi normaldir.

İyi Günler.

Gönderildi : 23/10/2017 11:54

(@ersincalhan)
Active Member
Konu başlatıcı

Önceki ayardada ip değişmiyordu. Bu vpn çalışmıyor olsa internete bağlanamam diye düşünüyorum. Çalışıyor ama bir işe yaramıyor anlamadım. İlla harici vpn mi almak lazım. Hiç çalışmasa vpn'ye gelen yasaklardan falan etkileniyor diyecem ama yok mu asus modem de asusun kendi vpn'ini kullanan.

Gönderildi : 23/10/2017 18:32

Paylaş: