Forum

Otel İçin Swit...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Otel İçin Switch Önerisi

8 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
1,119 Görüntüleme
(@EminAkin)
Gönderiler: 11
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar 

Antalya'da otelde bilgi işlem sorumlusu olarak çalışıyorum. çalıştığım otelde internet at yapısı switchlerden altyapıdan vb. gibi sorunlarda çok yavaş çalışıyor.

otelin alt yapısını iyileştirme safhasına geçtik. Geliştirdiğimiz odalarda gigabit switch kullanmak istiyorum ama kullanılan istemci bilgisayarlar 100 mb ehternet kartlarına sahip. Benim aklımdaki fikir kaliteli HP benzeri switchler kullanmak ama üstlerim maliyet fazla olacağını düşündükleri için farklı çözüm arayışı içerisindeler. Bana önerebileceğiniz switchler nelerdir?

Teşekkürler

Gönderildi : 06/07/2017 21:12

(@barbaroskuscular)
Gönderiler: 186
Estimable Member

Merhaba,

Konumlandıracağınız switch Yönetilebilir mi olacak, Layer 2 mi olacak Layer 3 mü olacak. Fiber port kullanacakmısınız. Gbit mi olacak. İstediğiniz switch ile ilgili özellikleri belirtirseniz liste daralacak ve seçiminiz daha kolay olacaktır.

Saygılarımla,

Gönderildi : 07/07/2017 04:16

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

hostlarda 100Mbps'lik eth. int. mevcut ise, altyapınız uzun süredir yenilenmeden kullanılıyor olmalı.

bu noktada marka ve tercih önemli, ancak yapınızın analizi yapılmadan bu satın alma gerçekleşir ise, yeni darboğazlarınız olabilir.

tavsiyem kurumunuzun network ve host haritasını çıkartın, eğer tecrübeniz yok ise danışmanlık alın.

devamında ihtiyaçları belirleyerek ilerleyin, son adımda marka belirlemek kolay.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/07/2017 05:37

(@mertkibar)
Gönderiler: 855
Noble Member

Size tavsiyem mikrotik router ve mikrotik switch kullanarak sağlam bir network alt yapısı elde edebilirisiniz..

Mikrotiğin hotel yönetimi ile iligli süper çözümleri mevcut.. 

Özellikle mikrotiğin routerleri, cisco ürünlerinden daha başarılı olduğunu söyleyebilirim.

Gönderildi : 07/07/2017 07:24

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhabalar 

Antalya'da otelde bilgi işlem sorumlusu olarak çalışıyorum. çalıştığım otelde internet at yapısı switchlerden altyapıdan vb. gibi sorunlarda çok yavaş çalışıyor.

otelin alt yapısını iyileştirme safhasına geçtik. Geliştirdiğimiz odalarda gigabit switch kullanmak istiyorum ama kullanılan istemci bilgisayarlar 100 mb ehternet kartlarına sahip. Benim aklımdaki fikir kaliteli HP benzeri switchler kullanmak ama üstlerim maliyet fazla olacağını düşündükleri için farklı çözüm arayışı içerisindeler. Bana önerebileceğiniz switchler nelerdir?

Teşekkürler

Merhaba,uygun maliytler ile broadcast storm, DHCP reay, VLAN, LACP ve gigabit yapı için Linksys leri kullanabilirsiniz. Hemen hemen hr switch markası aynı şeyleri yapabilmektedir burada ki ana kıstas şudur;

1. Ben ürünü aldığımda bununla ilgili destek alabilecekmiyim ?
  2. Ürünün malyeti aynı model diğer cihazlara göre aynı aralıktamıdır ?

Gerisnde inanın bana bu cihazları üreten dünyada bir kaç firma var 🙂 hemen hemen herks onlara ürettirip kendi osunu çakıyor.

Gönderildi : 07/07/2017 11:36

(@EminAkin)
Gönderiler: 11
Eminent Member
Konu başlatıcı

network kablolama haritası hariç cihaz haritalamaları hazır elimde bekliyor kablolama işlemine devam etmekteyiz. layer 2 seviyesinde cihazlar istiyorum fiber optik kablolamaolmayacak 4 ana fiber optik girişi var media converter ile routere giriş yapmışlar. bu şekilde neler önerebilirsiniz 

teşekkürler

Gönderildi : 07/07/2017 13:57

(@ilhancicek)
Gönderiler: 180
Estimable Member

Merhaba ;

öncelikle arkadaşların da dedikleri gibi ihtiyaçlarınızı netleştirmelisiniz. Switch'lerde Vlan yapacakmısınız. Uplinkler nasıl olacak. Yedekli bir yapı  kuracakmısınız. Switchler üzerinde poe ile çalışan kamera, access point vb cihazlar olacak mı ?  İhtiyaçlarınızı biraz daha netleştirirseniz daha rahat bir çözüm üretebilirsiniz. 

İhtiyaçlarlar netleştikten sonra HP Procurve, Huawei , Linksys vb ürünlerden uygun olanlara karar verilebilir. 

Gönderildi : 07/07/2017 14:10

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

network kablolama haritası hariç cihaz haritalamaları hazır elimde bekliyor kablolama işlemine devam etmekteyiz. layer 2 seviyesinde cihazlar istiyorum fiber optik kablolamaolmayacak 4 ana fiber optik girişi var media converter ile routere giriş yapmışlar. bu şekilde neler önerebilirsiniz 

teşekkürler

DrayTek 3900 + Linksys LGS326

Gönderildi : 07/07/2017 14:14

Paylaş: