Forum

AIRTIES RT-211 BAĞL...

Bildirimler
Hepsini Temizle

AIRTIES RT-211 BAĞLANTI SORUNU

9 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
1,243 Görüntüleme
(@bluescreen)
Gönderiler: 104
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba;

bir müşterimde rt-211 kablosuz modem var. internet bağlantısının kopmasından şikayetçilerdi. kontrol ettiğimde wirelessbağlantı kopmuyor modeme ulaşılıyor msn çalışıyor ancak hiçbir sayfa açılmıyor.

mtu değerini değiştirirsem 1400 den 1500'e gibi bağlantı geliyor.

ancak belli bir süre sonra yine gidiyor

sorun neden olabilir mtu değeri olarak başka bir sayımı girmeliyim (1400,1492,1500 değerlerini denedim)

teşekkürler

Gönderildi : 17/10/2008 21:42

(@pajero)
Gönderiler: 46
Trusted Member

Bu tür cihazlarda En temel ayarları yaparak denemelisin bağlantıyı, mtu değerleri ile oynayarak bir sonuca varabileceğini sanmıyorum.
Modemi fabrika ayalarına çevirerek sadece adsl kullanıcı adı ve şifresi ile ayarlayın, bu ayarlar ile problem çıkartıyorsa en kısa yoldan farklı bir modem ile test yaparak sorunu bulabilirsiniz.

Gönderildi : 18/10/2008 01:28

(@bluescreen)
Estimable Member
Konu başlatıcı

modemi değiştirdim yine aynı.birkaç yerde mtu değerinin değiştirilip denenmesi gerektiği yazılmış.telekomla görüştüm hatta parazit olduğunu ve sinyal seviyesinin sıkıntılı olduğunu söylediler

yarın için servis gelip kontrol edecek

neticeyi bildiririm

teşekkürler

Gönderildi : 18/10/2008 02:15

(@ULKERERTUGRUL)
Gönderiler: 10
Active Member

Buna benzer bir sorun yaşamıştık biz de, sorun çözüldüğünde bizi de  bilgilendirir misiniz 🙂

Gönderildi : 18/10/2008 12:21

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba ;

Benzer problemi hatta bir e bir aynı problemi bir arkadaşım yaşıyor du  "  msn çalışıyor ancak hiçbir sayfa açılmıyor " du arkadaşım da da modemde MTU  degerini 1000 yaptığımızda sorunu çözülmüştü denemenizi önerebilirim.

Teşekkürler.

merhaba;

bir müşterimde rt-211 kablosuz modem var. internet bağlantısının kopmasından şikayetçilerdi. kontrol ettiğimde wirelessbağlantı kopmuyor modeme ulaşılıyor msn çalışıyor ancak hiçbir sayfa açılmıyor.

mtu değerini değiştirirsem 1400 den 1500'e gibi bağlantı geliyor.

ancak belli bir süre sonra yine gidiyor

sorun neden olabilir mtu değeri olarak başka bir sayımı girmeliyim (1400,1492,1500 değerlerini denedim)

teşekkürler

Gönderildi : 18/10/2008 15:49

(@bluescreen)
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhabalar;

bugün telekomdan teknisyen arkadaşlar geldi.ölçümler yaptılar hatta modem takılı olunca sinyal seviyesinin düştüğünü modemimde sorun olabileceğini söylediler.

bende dedim ki 2 veya 3. modem:) kendi modemlerini taktılar yine aynı. o zaman dediler topraklama sorunu olabilir

araştırdık baktık ki haklılar. o bölgedeki çalışma yapan işçiler topraklama hattını koparmış.neyse bağlattık elektrikçiye

5-6 saat kadar sorunsuz bağlandık.

ancak şimdi az da olsa can sıkan şöyle bir sorunumuz var. msn açılıyor sorun yok sayfaları açmak istediğimizde 20-30 dk normal çalışıyor 2-3 dk bağlantı kopuyor ondan sonra açılıyor.yarın hat az da olsa 2-3 dk'lık kesintiye uğruyor ama dün kü gibi tamamen gitmiyor

bunun nedeni ne olabilir acaba???

teşekkürler

Gönderildi : 19/10/2008 04:04

(@M.EmreDemirbek)
Gönderiler: 26
Eminent Member

hat kablolama izole splitter santral değerleri modem bunlarda bir problem olmadıgını düşünüyorsan ve kesintiden kastın modemde dsl durumunu gösteren ledin yanıp sönmesi ise  topraklamadan kaynaklı santral tarafında snn hattınn location kartları arıza vermiş olabilir telekomun durumdan haberdar olması bi çözüm olabilir...

Gönderildi : 19/10/2008 04:17

(@Cenk-Celik)
Gönderiler: 100
Estimable Member

İşte çözüm :

5 katlı öğrenci yurdunda 2 adet adsl hat 4096 ve 1 adet 205 1 adsl 210 airties wriless modem kullanıyordum...Kullanıcılar 200 kişi 🙂 msn lerini açıp download yapabilirken web sayfalarını açamıyorlardı ve tüm katlara airties ap-400 ap ler koyarak tüm binayı kablosuz hale getirmiştim...

Fakat modemlerin 3 dakka normal şekilde çalıştıklarını sayfaların normal açıldığını 3 dakikadan sonra sayfaların açılmadığını ve netin çok ağırlaştığını fark ettim....Telekom tarafından ölçümlerini ve binaya kadar getirterek yaptırdım ve bir problem olmadığını gördük...

Airties arayarak mühendisleriyle görüşüp mtu ayarlarıyla oynamamı olayın çözüleceğini söylemelerine rağmen olay çözülmedi..Firemware update splitter değiştirme hattı modeme direk takma yapılabilecek herşeyi yaptım çözüm bulamadım...Sıfır airties modemler getirip hatta taktım yine aynı problemler devam etti...

Yurtta kullanılan switchleri odaların duvarlarına giden kablolara varana kadar ve hatta tüm kullanıcıların bilgisayar problemleri ve virüs çözümlerine kadar herşeyi denedim.1 hafta yurtta yattım kalktım :)))) Problem yine çözülmedi....

Ve kendi evimde ve iş yerimde kullandığım  Zyxel 660 hw ve 661 hw marka modemleri yurda taktım...Şimdi ne problem kaldı ne bi yavaşlama :)))

Çok ilginçtir ama zyxel modemlerle aynı hatlar ve aynı kullanıcı sayısı herşey aynı süper çalışmakta...zyxeli söküp sıfır airties modem takınca aynı problem devam etmekte....

Telekomla görüştüm bazı hatlarda airties modemlerin problem çıkardığını farklı bir marka modem kullanılması gerektiğni söylendi..Fakat bu cihazlar airties olarak 2 yıldır problemsiz yurtta çalışmakta idi..Port değişikliği yapılmadı herşey aynı fakat airtieslar bu hatlarada şuan problem çıkarmakta zyxel deneyin derim bu tür problem yaşayanlar için....

Kablosuz ağ kuracaksanız ve modemleriniz zyxel ap lerin airties ise bende olduğu gibi :))  wds özellikli modem alın zyxel 661 hw-d1 yada 660hw t1 v2 tercih edebilirsiniz...

Bunların hepsi başımdan geçenlerdi marka reklamı yaptığım sanılmasın...Herkese kolay gelsin.... 

Gönderildi : 19/10/2008 19:00

(@rahmidilli)
Gönderiler: 2458
Famed Member

Paylaşım için teşekkürler. Hakikaten iyi bir tecrübe olmuş.

Öncesinde çalışan ama sonrasında çalışmayan bir sistemden bahsediyorsanız, tecrübelerime göre TTnet kaynaklı bir sıkıntı da olabilir. Her ne kadar değerlerin normal olduğu ve hiç bir ayar değişikliği olmasa da nedense(!) bağlantılarda böyle tuhaf sorunlar yaşayıp pek çok tanıdığım var ttnet tarafından tüm telefon hatlarını değiştiren..

Gönderildi : 20/10/2008 02:01

Paylaş: