Forum

Point to Point Bilg...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Point to Point Bilgisi

18 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
675 Görüntüleme
(@AliTuna)
Gönderiler: 42
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Şirket internetinde iki lokasyona ayrılmış durumdayız. Ana lokasyondan İkinci lokasyona point to point ile internet bağlantısı sağlıyoruz. Ancak internet bağlantısı saniyelik bile kopsa ikinci lokasyondaki cihazlar(APler, notebooklar, telefonlar) 169.x.x.x IP alıyor, bunu nasıl çözebilirim. Cihazlarda dhcp kapalı, IP birinci lokasyondaki server üzerinde bulunan DHCP servisi ile dağıtılıyor.

Bağlantılar;

Ana lokasyonda bulunanlar;

ISP internet bağlantısı,

Firewall,

dhcp - dns server,

172.22.x.x. static IP - point to point 1.

Lokasyon 2;

172.22.x.x. static IP - point to point 2,

Hp 24 port switch,

static IP - AP

Saygılarımla.

Gönderildi : 12/03/2017 15:22

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

p2p yapıda lokasyon2 önüne bir dhcp server konumlandırmanızın, sorunu çözeceğini düşünüyorum.

hp switch l3 ise, dhcp ve vlan routing tarafını direk üzerine konumlandırabilirsiniz.

switch yönetilebilir değil ise, router modemlerden biri de işinizi görecektir.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/03/2017 15:47

(@AliTuna)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Bilgi için teşekkür ederim.

lokasyon 2'de p2p arkasına bir adet router (static IP&subnet) bağladım. Routerdan 24port switche çıktım, switch üzerinde dhcp server ve AP konumlandırdım.

Herhangi bir loop durumunu ve dhcp IP kaybını önlemiş olyorum diye düşünüyorum.

Saygılarımla.

Gönderildi : 13/03/2017 13:43

(@turancoskun)
Üye

2. lokasyon için doğru yapılandırmayı kısmen tamamlamışsınız.

dhcp sorununu giderir, ancak loop için sw üzerinde ek bir tanılma yapmanız gerekecektir. bkz. loop protection

birde basit bir ping tool ile p2p bağlantıyı sürekli takip edip, kesinti süreçlerini inceleyebilirsiniz.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/03/2017 02:47

(@AliTuna)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Lokasyon 2'de p2p ten gelen hattı router yerine doğrudan switch'e bağladığımda internet çıkışı düzensizleşiyor. Sürekli internet kopmaları ping atlamaları oluyor bunun sebebi ne olabilir?

Saygılarımla.

Gönderildi : 01/04/2017 10:28

(@turancoskun)
Üye

arada router varken, niye direk sw üzerinde sonlandırmak istiyorsunuz ?

Gönderildi : 01/04/2017 12:34

(@AliTuna)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Turan Bey merhaba, p2plerin üzerinde IP router ayarları var. Cihaz fazlası olmasın ikinci bir router daha etki etmesin diye düşünüyordum. Bir adet D-link DGS3120 smart switch aldım şimdi, birde bunu deneyeceğim.

Gönderildi : 01/04/2017 14:59

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Sorun point to point yapısında gibi. Switch yada router tarafında değil. P2P kopunca kira süresi biten cihaz apipa dan IP alıyor.

Gönderildi : 03/04/2017 13:50

(@AliTuna)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Ertan Bey merhaba,

P2p de dhcp özelliğini kapattık, ancak bunun dışında ne yapabilirim? 

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 08/04/2017 15:09

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

AP'leri ve binaları bridge mode yerine routing modda çalıştırmanızı öneririm

Örneğin :

A binası 192.168.1.x

B binası 192.168.2.x

şeklinde

iyi çalışmalar

Gönderildi : 10/04/2017 12:15

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Örneğin :

A binası 192.168.1.x

B binası 192.168.2.x

şeklinde

iyi çalışmalar

Vasvi nin önerisi en uygun çözüm ama ana çözüm değil, bu sorunu çözmek yerine çevresinden dolanmak oluyor. Asıl çözüm neden bu cihazlar kopuyor yetersizlik nedeni nedir bunu çözmek. AP lerde bant genişliği kontrolü yapın ayrıca kopma hangi durumda oluyor buna bakın muhtemel trafik ya çok yoğun olduğunda oluyor ya da hiç olmadığında. Birinci sorun için AP leri değiştirmek ve daha güçlü bir yapıya geçmek çözüm, ikinci durum ise keep alive sistemi var ise AP ler üzerinde aktif etmek.

Her durumda switchler yönetilebilirse Broadcast ve Multicast paketleri için sınırlama yapabilirsiniz ayrıca tüm yapıda DHCP relay özelliği kullanarak DHCP sunucuza trasferi daha verimli hale geitrebilirsiniz ve broadcast yerine Unicast kullanmış olursunuz trafik rahatlar.

Gönderildi : 10/04/2017 15:02

(@AliTuna)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Ertan Bey merhaba,

Vasvi Bey'in söylediği gibi point to point modu'nu router'a almak istiyorum mikrotik için ilgili ayarlar rehberi arıyorum.

Kullandığımız APlerde Broadcast\Multicast rate limit aktif ancak keep alive ayarını bulamadım. Switch üzerinde de DHCP relay ayarlamasını yapacağım. 

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 10/04/2017 16:26

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Örneğin :

A binası 192.168.1.x

B binası 192.168.2.x

şeklinde

iyi çalışmalar

Vasvi nin önerisi en uygun çözüm ama ana çözüm değil, bu sorunu çözmek yerine çevresinden dolanmak oluyor. Asıl çözüm neden bu cihazlar kopuyor yetersizlik nedeni nedir bunu çözmek. AP lerde bant genişliği kontrolü yapın ayrıca kopma hangi durumda oluyor buna bakın muhtemel trafik ya çok yoğun olduğunda oluyor ya da hiç olmadığında. Birinci sorun için AP leri değiştirmek ve daha güçlü bir yapıya geçmek çözüm, ikinci durum ise keep alive sistemi var ise AP ler üzerinde aktif etmek.

Her durumda switchler yönetilebilirse Broadcast ve Multicast paketleri için sınırlama yapabilirsiniz ayrıca tüm yapıda DHCP relay özelliği kullanarak DHCP sunucuza trasferi daha verimli hale geitrebilirsiniz ve broadcast yerine Unicast kullanmış olursunuz trafik rahatlar.

Aslında  bazen sadece broadcastları azaltmak bile bu tip problemleri engelleyebiliyor

kopmalar konusunda gelince antenlerin açıları , fiziksel ortam ,kanal ayarları vb gibi bazı parametreler işin içine giriyor

http://www.mikrotik.com.tr/?p=267

adresinde örnek bir uygulama mevcut

iyi çalışmalar

Gönderildi : 10/04/2017 18:00

(@AliTuna)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Öncelikle yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Önemli bir sorum daha olacak, alcatel lucent omnipcx telefon santralini merkez lokasyondan, ikinci ofise yani bu point to point yapısının arkasına taşıdığımda telefonlar iç ağda çalışıyor ancak dışarı arama yapıldığında (vpn üzerinden arıyoruz) biz karşı tarafın sesini duyamıyoruz, aradığımız kişiler bizi gayet net duyduklarını söylüyorlar. Deneme amaçlı alcatel omnipcx sistemini merkeze direk firewall arkasına getirdiğimde tekrardan herşey normal çalışıyor.

Sizce bu p2p yapısında karşı tarafın sesinin ulaşmasını engelleyen ne olabilir?

Gönderildi : 11/04/2017 13:19

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4332
Co-Helper

Bunun sizin yapınızda birçok nedeni olabilir. Voip UDP üzeri broadcast vs istenmeyen trafikten fazlaca etkilenir. Bulunduğu lokasyondaki ön taraftaki bir cihazın yapılandırması, bandw. trafik durumu sebebiylede olabilir. Lokasyonlar arasında latency düşük olmalı gecikme olmamalıdır. Sizin sesinizde gecikmeli gidiyordur. Öncesinde yapınızı Ertan beyin belirttiği gibi doğru bir uygulama mantığı ve markalı ürünlerle revize ederseniz bu tip sorunları aşmış olabileceğinizi düşünüyorum.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/04/2017 13:40

(@AliTuna)
Trusted Member
Konu başlatıcı

İbrahim Bey merhaba,

Lokasyon 2de Dlink layer 3 switchler, tplink router, dlink AP ve mikrotik p2p kullanıyoruz. iki taraftanda test ettiğimde ping latency bandwidth herşey aynı değerleri veriyor. İki lokasyon arası 5km ve arada engel olabilecek hiç bir yapı yok. p2plerin kurulumunu satın aldığımız firma yaptı, işin kötüsü sıfırlayıp tekrardan kurulum yahut test yapamıyorum iki noktada da çalışma mevcut. Bende yardımlarınızla aradaki sorunu bulabilirmiyim diye uğraşıyorum.

Gönderildi : 11/04/2017 14:22

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4332
Co-Helper

Bence öncelikle o switch ve router'ı değiştirin kurumsal ürünler kullanmaya çalışın. Kurumsal olmayan bu tip cihazların throughput değerleri düşüktür siz kısa inceleme ile sorun görmezsiniz ancak en basit bu konudan dahi cihazlar yetersizlikler oluşturur.
P2P de wifi, wimax yürüyorsunuz anlaşılan. Ses görüşme baştan önemli, ana trafik olarak planlanıyorsa MPLS çok daha iyi bir çözüm olurdu.
Testlerinizde yüksek paket boyutları kullanın ses trafiği anında da uzun süreler test edin derim. Opsiyonları olan ping tool'ları kullanabilirsiniz. Diğer bir yöntem başka bir trafik olmazken gece vs ses basıp sorun halinde wireshark ile bacakları izleyip gördüklerinizi tek tek araştırmak olabilir. Latency kaynaklı durumu bu şekilde yakalayabilirsiniz belki.

Öncelikle sesle ilgili bu tip konuları araştırmaya başlayın öğrenin derim. Müdahalede bulunduğunuz sistemlerde bu tip bilgiler üzerine daha iyi yakalama yapabilirsiniz.

http://www.techrepublic.com/blog/10-things/10-things-you-should-know-about-voip-over-wireless/
https://www.linkedin.com/pulse/voip-over-wireless-networking-some-things-you-need-know-wolff
https://www.slideshare.net/ijcnac/a-comparative-analysis-of-the-performance-of-voip-traffic-with-different-types-of-scheduling-algorithms
http://www.draytektr.com/voip-(-vocie-over-ip-=-ip-uzerinden-ses-transferi-)-yapisi

Tavsiyeler ise AP uzmanları mutlaka QoS uygulasın. Bütün çözüm ortaklarını bir araya getirin. Test hallerinde durumu monitor ettiklerinde onlar daha iyi netice alabilecektir.

Siz gözle herhangi bir engel olmadığını düşünebilirsiniz ancak arada ki parazit sonucu oluşturan bir kaynak dahi ses trafiğini etkiler. O yüzden QoS önemli oluyor voipte. Cisco ürünlerinde dahi wimax da sorunlarla karşılaşılabiliyor konu uzmanları çok ayrıntılı konfig. lere girişmesi gerekiyor vs.
Codecleri G711 'e çekipte deneyin en problemsiz yol bu olur. Santral çözüm ortağınız ile opsiyonların üzerinden geçin. Aynı santral bende de var ama voip konuşmuyorum. Gerekirse birini yönlendirebilirim. 
Konu voip olunca sip register düşmesi, bandwidth değil sadece bir fw'ın tüm izinleri hazır edildiği halde udp trafikte saçmalaması dahi görüşmede duyma problemlerine yol açıyor. Latency de orada önemli. Görüşme anında sesin gitmeyip başlangıçta sağlanamaması öncelikle cihaz config. lerine odaklanmayı akla getiriyor.

Bazı şeyleri baktıklarında başkalarına da referans olabilsin diye yazıyorum.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/04/2017 17:06

(@AliTuna)
Trusted Member
Konu başlatıcı

İbrahim Bey,

Bilgi için çok teşekkür ederim, switchleri ve p2p cihazını şuan değiştirme gibi bir imkanımız yok daha yeni aldık ve tüm sistem bileşenlerini aldığımız için epey maliyetli oldu. Santral ve firewall çözüm ortaklarımız uzunca bir süre incelediler ancak herhangi bir sorun bulamadılar tabi alt yapıya p2p ve router ayarlarına kimse bakmadı, şimdi bunu dile getiricem. 

Gönderildi : 11/04/2017 19:15

Paylaş: